Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Aleksandra Życińskiego w Bliżynie (WIDEO, zdjęcia)

Michał Kolera
Józefa Życińska odbiera nominację kapitańską dla męża Aleksandra Życińskiego z rąk pułkownika Wiesława Święchowica, szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego w Kielcach.
Józefa Życińska odbiera nominację kapitańską dla męża Aleksandra Życińskiego z rąk pułkownika Wiesława Święchowica, szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego w Kielcach. Michał Kolera
Pożegnaliśmy Aleksandra Życińskiego, żołnierza zamordowanego po wojnie przez komunistów. 68 lat jego zwłoki leżały w bezimiennym grobie. Miał być skazany na zapomnienie, a doczekał się pogrzebu z pełnymi honorami wojskowymi.

Niemal dokładnie 68 lat temu, 24 września 1948 roku Aleksander Życiński, pseudonim „Wilczur”, żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa i pogrzebany w lesie. Rodzina partyzanta nie wiedziała, gdzie oprawcy zakopali jego ciało. Aż do marca tego roku, kiedy szczecińska fundacja „Niezłomni” odnalazła zwłoki Życińskiego w anonimowym grobie. Znajdował się on w lesie niedaleko Zgórska, w podkieleckiej gminie Sitkówka-Nowiny. Za pomocą badań genetycznych potwierdzono tożsamość żołnierza. Jego bliscy nareszcie mogli pochować go w godny sposób.

Pogrzeb obył się w sobotę, 24 września, dokładnie w 68 rocznicę egzekucji.Na uroczystości przybyła rodzina żołnierza, na czele z żoną - Józefą Życińską, która przez całe lata nie ustawała w poszukiwaniach miejsca spoczynku męża. Byli przedstawiciele fundacji „Niezłomni”, posłowie, i władze samorządowe. Zjawiła się również duża grupa młodzieży ze Związku Strzeleckiego, członkowie stowarzyszeń - „Jodła”, „Ostrowieccy patrioci”. Byli też harcerze, delegacje szkół oraz wielu mieszkańców Bliżyna.

Msza święta odbyła się w kościele pod wezwaniem Świętego Ludwika w Bliżynie. Później orszak pogrzebowy przemaszerował na cmentarz. Na cześć zmarłego żołnierze z kieleckiej „Bukówki” oddali salwę honorową. Była też wojskowa orkiestra.

W imieniu Jarosława Kaczyńskiego, prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, list do rodziny zamordowanego odczytał poseł tego ugrupowania na Sejm Krzysztof Lipiec. Aleksandra Życińskiego awansowano pośmiertnie na kapitana. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza nominację ogłosił pułkownik Wiesław Święchowic, szef wojewódzkiego sztabu wojskowego w Kielcach.

- Dzięki miłości rodziny i szacunku rodaków nie udało się komunistycznym mordercom zakopać i zniszczyć pamięci o Aleksandrze Życińskim. Przetrwała - mówił Wojciech Łuczak, prezes fundacji „Niezłomni”.

- Dziękuję wam wszystkim bardzo serdecznie. Nareszcie udało się przywrócić cześć mojemu mężowi - mówiła po uroczystości wzruszona Józefa Życińska. Jej mąż w Zgórsku został rozstrzelany wraz z trzema towarzyszami broni - Józefem Figarskim, Czesławem Spadłą i Karolem Łoniewskim. Dwóch pierwszych pochowano w Wąchocku 10 września. Trzeciego pożegnamy 1 października w Nadarzynie koło Warszawy.

Aleksander Życiński „Wilczur” - sylwetka

był żołnierzem Armii Krajowej w czasie okupacji niemieckiej i podziemia antykomunistycznego działającego na Kielecczyźnie po 1945 roku. W maju 1948 roku zostaje aresztowany przez UB i przewieziony do Kielc, a następnie po procesach na sesjach wyjazdowych w Starachowicach Sądu Wojskowego w Kielcach, zostaje skazany 31 lipca 1948 roku na trzykrotną karę śmierci. 24 września, zostaje rozstrzelany w lesie w okolicach Zgórska koło Kielc.

PRZECZYTAJ O HISTORII ŻOŁNIERZY ZAMORDOWANYCH W ZGÓRSKIM LESIE

Kalendarium odkryć w zgórskim lesie:

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

W Zgórsku poszukują mogił żołnierzy zamordowanych przez komunistów (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z wrześniowych wykopalisk.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - przeczytaj więcej o sprawie grobów w zgórskim lesie

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Maj 2016 - zakrojone na ogromną skalę poszukiwania w Zgórsku tym razem nie przynoszą rezultatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie