Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy mogile na Brzasku uczczono pamięć około 760 rozstrzelanych w 1940 roku

BOL
29 czerwca 1940 roku do lasu Brzask między Skarżyskiem i Bliżynem Niemcy przywieźli około 760 osób, więzionych wcześniej w różnych miejscowościach kielecczyzny, od Sandomierza po Ostrowiec Świętokrzyski i Kielce.

ZOBACZ TAKŻE:
Pożar autobusu na wiadukcie. Nagranie Internauty

(Źródło:
poranny.pl)

Tam oddział do zadań specjalnych wszystkich rozstrzelał. Ciała zamordowanych leżą tam do dziś, zbiorowa mogiła jest ogrodzona, na jej szczycie stoi pomnik. W tym miejscu co roku zbierają się ludzie, by oddać cześć ofiarom niemieckich okupantów. W niedzielę odprawiono polową Mszę świętą, następnie program artystyczny przedstawiła młodzież ze skarżyskiego Zespołu Szkół Publicznych nr1. Potem pod pomnikiem, przy którym wartę pełnili żołnierze i harcerze kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty.

Gdy na koniec odśpiewano Rotę, pochyliły się sztandary. Masowy mord na Brzasku był drugim, jakie hitlerowcy popełnili w Skarżysku. Zimą 1940 roku w lesie Bór rozstrzelano 360 członków organizacji Orzeł Biały.

- Te zbrodnie były częścią akcji A-B, mającej na celu wyniszczenie polskiej elity intelektualnej. Zabijano głównie przedstawicieli inteligencji - mówi Tadeusz Sikora, historyk z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Z około 760 osób zabitych na Brzasku dziś znane jest zaledwie około 160 nazwisk. - To zasługa zmarłej kilka lat temu skarżyszczanki, Krystyny Wojciechowskiej, która zbierała informacje do Kroniki Orła Białego - podkreśla Tadeusz Sikora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie