Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za granicą uczniowie skarżyskich szkół zawodowych zdobywali wiedzę i umiejętności

BOL
Placówki szkolnictwa zawodowego w powiecie skarżyskim dokładają starań, by uczniowie zdobywali nie tylko teoretyczne, ale i praktyczne umiejętności.

Również za granicą. Ostatnio w dwóch szkołach średnich w Skarżysku podsumowano programy stażowe dla młodzieży. W Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika podsumowano projekty „Erasmus +” oraz „Masz staż”. „Ekonomik” w ciągu 10 lat zdobył na kształcenie uczniów ponad milion 200 tysięcy Euro! - Dzięki środkom unijnym proponujemy uczniom dodatkowe zajęcia z matematyki, języka angielskiego oraz zawodowe, płatne staże, praktyki zagraniczne w Niemczech i Hiszpanii - mówi Jolanta Nowicka, dyrektor ZSE.

Pracują, zwiedzają

Młodzi ludzie nie tylko pracują, ucząc się samodzielności i odpowiedzialności, ale i zwiedzają kraje, w których odbywają staż. W tym roku szkolnym 51 uczniów odbyło praktyki w Dreźnie i Lipsku. Setka uczniów „ekonomika” uczestniczy w dofinansowanym przez Unię programie „Masz staż”. Młodzież odbywa staże u pracodawców (150 godzin, z wynagrodzeniem 1200 złotych). Dodatkowe plusy to udział w 10 - dniowym wakacyjnym obozie językowym, zajęcia z matematyki i języka angielskiego, kursy kompetencji społeczno-przedsiębiorczych ,oraz cyfrowych w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Nagrody dla najlepszych

Przykładanie się do nauki nie tylko zwiększa szanse na zagraniczny wyjazd, ale i jest dodatkowo nagradzane. W ZSE nagrodzono najlepszych uczniów w poszczególnych zawodach. Otrzymali honorowe dyplomy i Power Banki. Technik Informatyk - Jakub Mech, Technik Informatyk i Fotograf - Przemysław Kłys, Bartłomiej Turski. Technik Organizacji Reklamy - Izabela Dwojak, Aleksandra Antoniuk. Technik Ekonomista - Wiktoria Ciura, Paulina Kowalczyk. Technik Spedytor - Dawid Szpankowski, Bartłomiej Stępniak. Technik Hotelarstwa - Patrycja Kwiatkowska, Patrycja Wierzbicka.

Włochy, Anglia, Portugalia

W Zespole Szkół Technicznych w ramach programu „Erasmus+” , dwutygodniowe, zagraniczne staże odbyło 48 uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Partnerami projektu wartego ponad 92 tysiące Euro były firmy w Rzymie, Lizbonie i Plymouth w Wielkiej Brytanii. - Przyszli geodeci w Portugalii uczyli się obsługi programu Autocad i projektowali w nim obiekty 3D. Technicy budownictwa w Rzymie uczyli się na tym samym programie planować przestrzeń mieszkalną, a elektrycy zostali przeszkoleni w zakresie wykorzystywania energii odnawialnej i montażu ogniw fotowoltaicznych, uczyli się projektować panele słoneczne. W Wielkiej Brytanii informatycy podczas zajęć nabywali umiejętności z grafiki komputerowej, ucząc się obsługiwania programów Photoshop i Blender. Zdobywali kompetencje w przetwarzaniu obrazów cyfrowych – tworzyli i obrabiali obrazy 2D i 3D oraz przygotowywali animacje trójwymiarowe - opowiada Monika Bialik - Pawlak z Zespołu Szkół Technicznych. Uczniowie po powrocie ze stażu podzielili się zdobytym doświadczeniem i wiedzą kolegom. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dokument stworzony przez Komisję Europejską – Europass-Mobilność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie