Spór o komendę

  Artur Pedryc

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Czy policja w Skarżysku za kilka lat opuści ten budynek przy ulicy Krasińskiego?

  Czy policja w Skarżysku za kilka lat opuści ten budynek przy ulicy Krasińskiego? ©A. Pedryc

  Najpierw radni darowali działkę dla skarbu państwa, by powstała na niej nowa siedziba policji. Teraz darowiznę odwołali.
  Czy policja w Skarżysku za kilka lat opuści ten budynek przy ulicy Krasińskiego?

  Czy policja w Skarżysku za kilka lat opuści ten budynek przy ulicy Krasińskiego? ©A. Pedryc

  Pod znakiem zapytania stanęła budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej. Władze miasta nie mogą dojść do porozumienia w sprawie działki - z każdym dniem szanse na zdobycie 14 milionów z budżetu państwa na nową jednostkę są coraz mniejsze.

  - Aktualne warunki pracy funkcjonariuszy w Skarżysku należą do najgorszych w województwie - mówi Dariusz Duda, szef jednostki policji w Skarżysku.

  Komenda Wojewódzka w Kielcach uwzględniła w ramach projektu restrukturyzacji i modernizacji policji budowę nowej siedziby dla skarżyskich stróżów prawa.

  Problem jest w tym, że nie ma miejsca, gdzie mogłaby ona powstać. Tu z pomocą pospieszyły władze Skarżyska. 12 lipca radni miejscy podjęli uchwałę, wedle której miasto miało przekazać darowizną działkę o powierzchni 0,68 hektara pod budowę nowej komendy policji. Chodzi o teren koło supermarketu Lidl, niedaleko kościoła pod wezwaniem Serca Jezusowego.

  Podczas sesji unieważnili tę uchwałę. Dlaczego?

  - Do darowizny dołączone zostało porozumienie, w świetle którego po wybudowaniu nowej komendy miasto miało przejąć obiekt starej jednostki na własność (budynek, w którego części mieści się Sąd Rejonowy).

  - W związku z tym uzgodniliśmy ze starostą skarżyskim, który jest reprezentantem skarbu państwa, że działki nie przekażemy darowizną tylko podejmiemy nową uchwałę o zamianie nieruchomości. My damy działkę pod budowę nowej komendy, po jej wybudowaniu przejmiemy obiekty jednostki, w której mieści się ona obecnie, dopłacając różnicę pomiędzy wartością działki a budynku, który przejmiemy - mówi Roman Wojcieszek, prezydent Skarżyska.

  To, co się jednak stało na sesji zaskoczyło prezydenta i starostę.

  - Wnioskuję, aby zmienić przygotowany projekt uchwały o zamianie nieruchomości. Zamiana tak, ale bez konieczności dokonywania przez nas dopłat - mówił radny Mieczysław Sadza.

  Jego wniosek poparli inni rajcy. - Nie ma mowy o żadnej dopłacie. Teraz dajemy działkę wartą półtora miliona złotych pod nową siedzibę komendy. Za kilka lat dostaniemy budynek, który miastu jest do niczego nie potrzebny, zapłacimy za niego kolejny milion złotych, bo tak wynika z kosztorysu. A na koniec zwróci się do nas skarb państwa o to byśmy go przekazali bezpłatnie na potrzeby sądu, bo już się o tym mówi. Z kasy miasta wydamy 2,5 miliona złotych i nic z tego nie będziemy mieli. Dbając o interes miasta nie możemy czegoś takiego zrobić - mówił radny Andrzej Kazanowski.
  - Uważajmy, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Jeśli są pewne uzgodnienia między prezydentem a starostą, jeśli podejmiemy inną uchwałę niż nam przedstawiono może się okaza,ć że starosta jej nie zaakceptuje i finał będzie taki, że nie będzie nowej komendy w naszym mieście - przekonywała radna Halina Karpińska.

  - Właśnie zadzwoniłem do starosty, nie zgodzi się na zamianę nieruchomości bez dopłaty - poinformował radny Kazanowski tuż przed rozpoczęciem głosowania.
  Mimo to większość rajców zdecydowała, że zgadza się na zamianę działek, ale bez dokonania dopłaty z tytułu różnicy ich wartości.

  Pytanie co zrobi w tej sytuacji starosta, który jest reprezentantem skarbu państwa?

  - Radni miejscy stawiają mnie w sytuacji, w której mam się zgodzić na przyjęcie działki wartej 1,5 miliona złotych, a oddania budynku i gruntu pod nim wartości ponad 2,5 miliona złotych. Jeśli się na to zgodzę może się to skończyć posądzeniem mnie o niegospodarność i oskarżeniem o działanie na rzecz skarbu państwa - mówi Jerzy Żmijewski, starosta skarżyski. Co zamierza zrobić?

  - Przyjmę uchwałę radnych i przekaże ją wojewodzie, jeśli on się zgodzi na takie rozwiązanie, to ja nie będę miał nic przeciwko temu - mówi Żmijewski.

  Problem jednak jest w tym, że całe zawirowanie to poważna strata czasu, który działa na naszą niekorzyść.

  - W ramach programu modernizacji policji na budowę nowej komendy możemy dostać 14 milionów złotych. Jest jednak warunek. Do końca listopada musimy mieć akt notarialny, stwierdzający, że posiadamy działkę, na której możemy budować nową jednostkę. W przeciwnym wypadku 14 milionów może nam przejść koło nosa - mówi Dariusz Duda, szef skarżyskich stróżów prawa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - II etap

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - II etap

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Wideo

  Galerie zdjęć