Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie pomnik dwóch partyzantów Armii Krajowej - „Dzika” i „Kaktusa” w Starachowicach

CuK
Harcmistrz Rafał Obarzanek i Marek Materek, prezydent Starachowic, podpisują porozumienie w sprawie pomnika
Harcmistrz Rafał Obarzanek i Marek Materek, prezydent Starachowic, podpisują porozumienie w sprawie pomnika Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Skwer podporucznika Zdzisława Rachtana „Halnego” w Starachowicach ma Ławeczkę „Halnego”, jako pomnik jednego z dowódców partyzanckich, z oddziału Jana Piwnika Ponurego. Obok będzie pomnik kolejnych dwóch partyzantów Armii Krajowej.

Przed piątkowym śpiewaniem przy Ławeczce Halnego, harcmistrz Rafał Obarzanek, szef Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” i Marek Materek, prezydent Starachowic, podpisali porozumienie w sprawie budowy pomnika.

Zostaną uhonorowani pośmiertnie Marian Świderski „Dzik” i Edmund Rachtan „Kaktus”, partyzanci Armii Krajowej, walczący w lasach świętokrzyskich. Skwer Halnego i Aleja Armii Krajowej w Starachowicach, wzbogacą się o kolejne dzieło sztuki, przypominające tradycje patriotyczne i partyzanckie regionu świętokrzyskiego.

Jaki pomnik?
Poddano konsultacjom dwa projekty: autorstwa profesora Karola Badyny z Krakowa i Zbigniewa Adamczyka ze Starachowic. Projekty zostały przedstawione czterem ciałom opiniującym: kombatantom i regionalistom znającym osobiście obie upamiętniane postaci, przedstawicielom rodziny Mariana Świderskiego o pseudonimie „Dzik”, przedstawicielom rodziny Edmunda Rachtana, „Kaktusa” i przedstawicielom Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”. Zespoły te, większością głosów, wskazały na projekt profesora Karola Bardyny.

Marian Jan Świderski „Dzik” (1910–1998)
Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Bodzentynie. W 1939 roku jeden z współtwórców obwodu Związku Walki Zbrojnej Bodzentyn. Od końca 1942 roku oficer w oddziale partyzanckim Armii Krajowej. Podczas akcji „Burza” dowodził kompanią. W 1945 roku zaangażował się w działalność podziemia antykomunistycznego na Kielecczyźnie, a następnie na Opolszczyźnie. Od początku lat 50. do końca lat 80. ubiegłego wieku, był inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa. W 1957 roku został przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika – Kapliczki na Wykusie. Kapliczka Matki Bożej Bolesnej dała początek Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. Swoją wojenną działalność opisał we wspomnieniach Wśród lasów, wertepów.

Edmund Jan Rachtan „Kaktus” (1926–2003)
Od lutego 1942 roku żołnierz konspiracyjnej placówki Starachowice-Łazy Armii Krajowej. Przeszkolony
w zakresie wywiadu, łączności i kolportażu. Podczas akcji „Burza” szeregowy w zmobilizowanym oddziale AK. Wojnę zakończył w stopniu kaprala i z Krzyżem Walecznych za męstwo w bitwach pod Lipnem i Chotowem w 1944 roku. Po rozwiązaniu Armii Krajowej służył w konspiracyjne organizacji „Nie” w Wąchocku. Był aktywnym instruktorem Hufca ZHP w Starachowicach. Został członkiem Komitetu Budowy Pomnika – Kapliczki na Wykusie. Do końca życia – podobnie jak Marian Świderski „Dzik” – był jednym z najaktywniejszych liderów środowiska kombatantów. W 1989 roku był organizatorem, a następnie wieloletnim prezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - Paczkomaty to przyszłość. Rynek listów kończy się

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie