Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał obchodów 154 rocznicy powstania styczniowego w Wąchocku

CUK
Jedna z centralnych uroczystości 154 rocznicy powstania styczniowego została zorganizowana przez trzy dni, w czterech miastach Ziemi Kieleckiej: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. Centralnym punktem tych obchodów były niedzielne uroczystości w Wąchocku.

Lokalne uroczystości rocznicowe były też na Polanie Langiewicza w lasach Wykusu, w lasach koło Lipia, w gminie Brody, Kierzu Niedźwiedzim, w gminie Skarżysko Kościelne oraz Mircu.

Od 24 lat obchody rocznicy Powstania Styczniowego są połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski. Zlot gwiaździsty już 24 marszu był w niedzielę w Wąchocku.

Obszerny program rocznicowych obchodów realizowano w czterech wspomnianych miastach i gminach. Piątek był przeznaczony dla Szydłowca. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna. Niedziela należała do Wąchocka.

Finał w Wąchocku
Dopisały środowiska kombatanckie i drużyny strzeleckie. Byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, wojewoda Agata Wojtaszek, przedstawiciele władz Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatu starachowickiego na czele ze starostą Dariuszem Dąbrowskim.

Władze centralne Polski reprezentowali: Jan Józef Kasprzyk- pełniący obowiązki szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze wiceministra. Był pułkownik Mariusz Tomalski, z tego samego urzędu.

Najpierw wszyscy zebrali się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy. Przed tablicą na ścianie dworku Langiewicza złożono kwiaty. Przemaszerowano przed pomnik generała Mariana Langiewicza, dyktatora powstania w województwie sandomierskim.

Odegrano hymn państwowy. Zebranych powitał Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka. Daniel Woś z Kapituły Równość- Wolność – Niepodległość, wręczył odznakę strzelecką pani wojewodzie

Wspomniany minister Jan Józef Kasprzyk wygłosił płomienną, patriotyczną orację na cześć powstańców. Także wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec dużo mówili o patriotyzmie, o bohaterstwie powstańców. Poseł delikatnie nawiązał do obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Uroczysta, koncelebrowana msza św. odbyła się w wąchockim opactwie cystersów. Przewodził jej ksiądz biskup Piotr Turzyński, z diecezji radomskiej. On też wygłosił homilię, z akcentami patriotycznymi.

Na zakończenie, dla wszystkich uczestników uroczystości wystąpił zespół Wiarusy ze Starachowic, z koncertem pieśni patriotycznych. Była darmowa, gorąca grochówka w szkolnej stołówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie