Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 155 rocznicy powstania styczniowego w Wąchocku

Kazimierz Cuch
Uroczystości przy pomniku generała Mariana Langiewicza w Wąchocku zgromadziły wiele drużyn strzeleckich z całej Polski
Uroczystości przy pomniku generała Mariana Langiewicza w Wąchocku zgromadziły wiele drużyn strzeleckich z całej Polski Kazimierz Cuch
Centralne uroczystości 155 rocznicy powstania styczniowego zorganizowano przez trzy dni, w czterech miastach Ziemi Kieleckiej: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. Centralnym punktem tych obchodów były niedzielne uroczystości w Wąchocku.

Od 25 lat obchody rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Kieleckiej są połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski. W tym roku było znacznie więcej drużyn strzeleckich w tym marszu. Obszerny program rocznicowych obchodów realizowano przede wszystkim w tych czterech wspomnianych miastach i gminach. Po raz pierwszy była w Wąchocku Grupa Rekonstrukcyjna Małogoski Oddział Powstańczy.

Lokalne uroczystości odbyły się w Lipiu, w gminie Brody, na Polanie Langiewicza, w Mircu, W Kierzu Niedźwiedzim w gminie Skarżysko Kościelne.

Finał w Wąchocku
Podczas uroczystości w Wąchocku dopisały środowiska kombatanckie i drużyny strzeleckie, a także przedstawiciele władz. Byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Lipiec, Anna Krupka Maria Zuba, Marek Kwitek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marek Materek- prezydent Starachowic, przedstawiciele władz Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatu starachowickiego na czele ze starostą Danutą Krępą. Władze centralne Polski reprezentowali: Jan Józef Kasprzyk- szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze ministra.
Najpierw wszyscy zebrali się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy i gdzie przez kilkanaście dni stycznia i lutego 1863 roku była stolica niepodległego Państwa Polskiego. Przed tablicą na ścianie dworku Langiewicza złożono kwiaty.

Przed pomnikiem generała
Wszyscy przemaszerowali przed pomnik generała Mariana Langiewicza, dyktatora powstania w województwie sandomierskim. Odegrano hymn państwowy. Zebranych powitał Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka. Wspomniany minister Jan Józef Kasprzyk wygłosił płomienną, patriotyczną orację na cześć powstańców, ich bohaterstwa, poświecenia dla Ojczyzny. Zabierając głos także wojewoda Agata Wojtyszek, wszyscy posłowie obecni na uroczystości, długo i dużo mówili o patriotyzmie, o bohaterstwie powstańców, delikatnie nawiązując do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce.

Liczne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem generała Mariana Langiewicza. Daniel Woś, komendant 25 Marszu Szlakiem Powstańców 1863 roku, wręczył odznakę marszu kilku osobom i instytucjom: Janowi Józefowi Kasprzykowi, bratu Albertowi – furtianowi opactwa cystersów w Wąchocku, Urzędowi Miasta i Gminy, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Zespołowi Placówek Oświatowych- wszystkie z Wąchocka, Jackowi Bilskiemu, Krzysztofowi Brzezińskiemu, Bogdanowi Kuflowi- związanym z marszem i ruchem strzeleckim w Polsce.

Uroczysta msza św. w opactwie
Uroczysta, koncelebrowana msza św. została odprawiona w wąchockim Opactwie Cystersów. Przewodził jej ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego opactwa cystersów. Homilię, z mocnymi akcentami patriotycznymi w ujęciu historycznym i współczesnym wygłosił ksiądz Michał Faryna, z parafii Św. Zygmunta w Szydłowcu. Otrzymał za nią rzęsiste brawa uczestników uroczystości.
Tydzień po tych uroczystościach 27 i 28 stycznia w Mostkach, w gminie Suchedniów, zaplanowano II Bieg Powstańców Styczniowych imienia majora Ignacego Dawidowicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie