Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces II Liceum Ogólnokształcącego w konkursie na rocznicę stanu wojennego w Starachowicach

CuK
W konkursie „Orła WRONa nie pokona” wystartowało 28 uczniów, z dziewięciu szkół powiatu starachowickiego
W konkursie „Orła WRONa nie pokona” wystartowało 28 uczniów, z dziewięciu szkół powiatu starachowickiego Kazimierz Cuch
Po raz dziewiąty konkurs pod nazwą „Orła WRONa nie pokona” zorganizowano w czwartek, w Starachowicach, w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki. Konkurs po raz drugi z rzędu wygrała Magdalena Gąsior, z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Po raz drugi z rzędu najlepszą szkołą było też II Liceum Ogólnokształcące.

Na 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zorganizowały konkurs, starachowickie Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989, Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura Kielce, Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Wspierały NSZZ "Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty. Hasłem przewodnim konkursu była rodzina osób internowanych, jej reakcje na represje stanu wojennego. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych działaczy Solidarności: Stanisława Pogłódka, Franciszka Jerzego Michałka i Jerzego Sokoła.

Pytania testowe w liczbie 30, po 10 w każdej turze testu, dotyczyły powstania Solidarności w Polsce, w Świętokrzyskiem, stanu wojennego. W jury konkursu zasiedli: Marzena Grosicka, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Marian Ferenc, Lila Adamczyk i Ewa Markowska.

Swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego dzielił się: Aleksandra markowska, Lila i Robert Adamczykowie. Dużo o kresie stanu wojennego mówili prowadzący, Robert Adamczyk i Paweł Perchel. Na sali byli przedstawiciele władz powiatowych, nauczyciele, działacze społeczni. Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciech Jaruzelskiego. W tamtym czasie zastępowała ona Rząd i Sejm. Polacy nazywali ją wtedy „wroną”.

Zwycięzcy, nagrody

Wygrała wspomniana Magdalena Gąsior z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. Najlepszą szkoła było też II Liceum Ogólnokształcące. Drugie miejsce miała Julia Kolanowska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki, a trzecie Wiktor Serwicki z Gimnazjum Społecznego STO w Starachowicach. Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały tabletami oraz upominkami, wszystko z Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W konkursie wiedzy o Solidarności i stanie wojennym wystartowało 28 młodych ludzi, uczniów dziewięciu szkół z powiatu starachowickiego, wyłonionych w ramach szkolnych eliminacji. W kategorii szkół wygrało II Liceum Ogólnokształcące.

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali książkę "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", autorstwa Cezarego Chlebowskiego. Laureaci dalszych miejsc w rywalizacji otrzymali drobny sprzęt sportowy oraz kubki z logo konkursu. Nagrody wręczali Lidia Ujazdowska z Muzeum Historii Polski w Warszawie, Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z IPN, Marian Ferenc i Ewa Markowska- z Solidarności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie