Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół "Sołtyski" laureaci Plebiscytu na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie starachowickim

Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA [email protected]
Zespół Ludowo-Śpiewaczy "Sołtyski” podczas występu w Zespole Szkół w Szerzawach podczas Dnia Babci i Dziadka.
Zespół Ludowo-Śpiewaczy "Sołtyski” podczas występu w Zespole Szkół w Szerzawach podczas Dnia Babci i Dziadka. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Przedstawiamy zespół z Szerzaw, laureatów drugiego miejsca w plebiscycie "Echa Dnia" na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie starachowickim

Zespół Ludowo Śpiewaczy "Sołtyski"

Zespół Ludowo Śpiewaczy "Sołtyski"

Sołtysi: Genowefa Bies (sołtys Szerzaw), Wiesława Bernacka (sołtys Tarczka), Barbara Łuczkiewicz (sołtys Modrzewia), Halina Puchała (sołtys Warszówka), Wojciech Jóźwik (sołtys Trzeszkowa), Paweł Radecki (sołtys Brzezia), Hentyk Latała (sołtys Łomna)

Człokowie Koła Gospodyń Wiejskich: Małgorzata Orczyk, Alicja Samiec, Agnieszka Banasik, Renata Teliga, Stanisława Kowalska, Małgorzata Dudzic, Stanisław Zimnicki
Kapela: Zbigniew Orczyk (akordeon), Andrzej Sitek (bęben), Henryk Staszkowski (saksofon), Leszek Jarosz (trąbka)

Choreografia - Bogusław Sitek

Zespół Ludowo-Śpiewaczy "Sołtyski" prowadzony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Szerzaw istnieje niewiele ponad dwa lata, a bez ich udziału dziś nie odbędzie się żadna większa impreza w gminie. Przedstawiamy laureatów Plebiscytu Echa Dnia na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie starachowickim.

Zespół Ludowo-Śpiewaczy "Sołtyski" powstał w 2011 roku. Nie bez przyczyny zespół nazywa się "Sołtyski". Dobre pół ekipy - aż siedem osób - na co dzień pracuje właśnie jako sołtysi. Pozostałe osoby dołączyły do Koła Gospodyń Wiejskich, bo lubią śpiewać i coś robić dla siebie i swoich społeczności.

Zespół skupia osoby, które mają zacięcie artystyczne - chętnie śpiewają i nie czują tremy przed publicznymi występami. Pomysłodawcy utworzenia zespołu to dwójka sołtysów: Genowefa Bies, sołtys Szerzaw i Wojciech Jóźwik, sołtys Trzeszkowa.

- Pomysł rodził się już wcześniej, w 2007 roku, ale jakoś wtedy nic z tego nie wyszło. W 2011 roku wygrałem konkurs na Sołtysa XXI Wieku. Zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób częściej pokazywać naszych sołtysów. Podczas wspólnych rozmów z Genowefą Bies doszliśmy do wniosku, że spróbujemy stworzyć zespół złożony z sołtysów. Zaczęli się zgłaszać ludzie, zaczęły przychodzić panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Szerzaw i Trzeszkowa. Rozpoczęliśmy pierwsze próby. Nasz pierwszy występ odbył się 29 listopada 2011 roku na sesji Rady Gminy w Pawłowie - wspomina początki współzałożyciel zespołu Wojciech Jóźwik.

Dziś zespół składa się z 14 osób. Siedmioro członków to sołtyski i sołtysi. Zespół występuje z czteroosobową kapelą Zbyszka Orczyka. Teksty - na każdy temat - pisze Małgorzata Orczyk, a choreografią zajmuje się Bogusław Sitek.

Ze sceny na scenę

Pierwszy "prawdziwy" sceniczny występ "Sołtyski" miały zaledwie kilka dni później. 11 grudnia 2011 roku zaprezentowały się ze swoim repertuarem na przeglądzie w Rudkach. Przywiozły trzecie miejsce i 500 złotych.

- Trochę dołożyła gmina i kupiliśmy za te pieniądze gorsety dla pań - wspominają członkowie zespołu.

Dziś występują w stroju nawiązującym do tradycyjnego stroju świętokrzyskiego. Panie z zespołu przyznają, że stroje powstawały trochę spontanicznie.

- Pilnowałyśmy, żeby poszczególne elementy były związane z regionem, ale z każdej jego części wybierałyśmy to, co nam się podobało najbardziej. Stroje w większości zasponsorował Czesław Szmalec, właściciel piekarni w Pawłowie. Można powiedzieć, że ubrał zespół, bo zafundował buty, bluzki, materiał na spódnice - wyliczają panie.

W ciągu dwóch lat: w 2012 i 2013 roku Zespół Ludowo-Śpiewaczy "Sołtyski" pokazał swoje umiejętności wokalne na różnych scenach i przeglądach folklorystycznych. W 2012 roku artyści z Pawłowa śpiewali w Ciekotach, Opatowie, wystąpili też z okazji Dnia Zakochanych w starachowickim szpital. W 2013 roku prezentowali się między innymi na Dniach Pawłowa, Dożynkach Powiatowych w Wielkiej Wsi, podczas II Marcinkowskich Spotkań z Folklorem czy na Nocy Świętojańskiej w Brodach. Zespół koncertował też w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie. W zeszłym roku członkowie zespołu swoim występem uświetniali dwa wesela mieszkańców gminy Pawłów.

- Jechaliśmy na bryczce, śpiewaliśmy obrzędowe pieśni. Goście ze strony pana młodego byli zachwyceni. Pan młody był ze Szkocji i typowo wiejskie polskie wesele było dla niego ogromnym zaskoczeniem - podkreśla Wojciech Jóźwik.

Dwa ostatnie, tegoroczne już występy "Sołtysek" to koncert podczas spotkania ze Stanisławem Nyczajem, prezesem kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, który odbył się 25 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie oraz występ z okazji dość mocno spóźnionego "Dnia Babci i Dziadka", który 27 lutego świętowali seniorzy i wnukowie w Zespole Szkół w Szerzawach.

Nagrodzeni

Zespół Ludowo-Śpiewaczy "Sołtyski" został nominowany do udziału w Plebiscycie Echa Dnia na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich. W powiecie starachowickim zajął drugie miejsce. Pierwsza lokata przypadła grupie Marcinkowianie z Marcinkowa, a trzecia - gospodyniom z Ostrożanki i prowadzonemu przez nie zespołowi "Jutrzenka". Już po odbiorze nagród w Kielcach laureatom z gminy Pawłów podczas sesji oficjalnie gratulowali przedstawiciele gminnych władz: wójt Ignacy Gierada, przewodniczący Rady Gminy Henryk Więcław oraz wiceprzewodniczący: Zdzisław Zapała i Karol Zuba.

- Bardzo cieszymy się z tej nagrody, bo to dla nas, młodego zespołu, ogromne wyróżnienie - mówią członkowie zespołu Sołtyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie