Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach będą paczkować wodę. To pierwsze takie urządzenie w regionie [WIDEO]

bezpiecznie można pić bez przegotowania. M.K.
Pierwszy w województwie automat do paczkowania wody pitnej zaprezentowano w starachowickich "wodociągach".
Pierwszy w województwie automat do paczkowania wody pitnej zaprezentowano w starachowickich "wodociągach". Monika Nosowicz-Kaczorowska
Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Robert Pastuszka zaprezentował najnowszy nabytek "wodociągów" - automat do paczkowania wody. Kupiono go dzięki oszczędnościom po zeszłorocznych inwestycjach.

- W przypadku awarii sieci wodociągowej lub sytuacji kryzysowych będziemy w stanie dostarczyć mieszkańcom wodę w workach z atestowanej, przystosowanej do kontaktu z żywnością folii. Woda nie wymaga przegotowania, nadaje się bezpośrednio do spożycia. Dzięki temu możemy zrezygnować z używania starego 30-letniego beczkowozu - wyjaśnia Robert Pastuszka.

Paczkowarkę do wody zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Marka Materka w siedzibie firmy. To pierwsze tego typu urządzenie w województwie, a mieszkańcy Starachowic mieli już okazję próbować wody z woreczków. Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji rozdawali ją podczas festynu z okazji Sobótek, później na otwarciu placu zabaw Nivea.

- Wodę w woreczkach dostarczyliśmy także na trasę pieszej pielgrzymki ze Starachowic do Częstochowy. Cieszyła się ogromnym powodzeniem - podkreśla prezes "wodociągów".

Automat może wyprodukować 800 litrowych worków wody na godzinę. Firma gwarantuje jej przydatność do spożycia do 1,5 miesiąca po zaworkowaniu.

- Zanim zacznie się pakowanie, paczkowarka za każdym razem jest odkażana i dezynfekowana za pomocą światła laserowego. Dezynfekowana jest też folia od strony, którą styka się z wodą - podkreślił Piotr Nowak, kierownik produkcji wody.

Do woreczków trafia woda z ujęć głębinowych z utworów jurajskich z Trębowca. Woda oceniania jest według norm jako woda wysokiej jakości - jest naturalnie wzbogacona w magnez, wapń, sód i potas. Zanim dotrze do kranów, jest natleniana lub napowietrzana, co powoduje wytrącenie się związków manganu i żelaza. Związki zostają w oczyszczalni w postaci osadu, a do sieci trafia woda, którą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie