Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plusy "Szkół Jagiellońskich"

Irena Imosa
Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu 1 stycznia stanie się własnością Ministerstwa Rolnictwa.
Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu 1 stycznia stanie się własnością Ministerstwa Rolnictwa. I. Imosa
Lepsze wyniki próbnych matur, lepsza znajomości języków obcych - w Chrobrzu podsumowanie projektu "Szkoły Jagiellońskie".

Konkretne korzyści przyniósł Zespołowi Szkół Rolniczych w Chrobrzu program "Szkoły Jagiellońskie". Dzisiaj uczniowie i nauczyciel podsumują jego efekty, chociaż do zamknięcia programu zostały jeszcze ponad 2 tygodnie.

Zespół Szkół Rolniczych imienia Bolesława Chrobrego jest jedyną szkołą średnią w powiecie pińczowskim objętą projektem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z CHROBRZA DO EUROPY

Celem programu jest - najogólniej rzecz ujmując - wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich, często zaniedbanych ekonomicznie.

W Chrobrzu projekt realizowany był pod nazwą "Zespół Szkół Rolniczych mostem z regionu do Europy". Śledząc dokonania, jakie zrealizowano, można powiedzieć, że most otrzymał solidne filary i przęsła. Młodzież w ciągu kilku miesięcy wzięła udział w wielu wycieczkach edukacyjnych, miała okazję uczestniczenia w wielkich imprezach handlowych, promocyjnych, gospodarczych i kulturalnych. W Warszawie uczniowie zwiedzili Instytut Żywności i Żywienia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a przy okazji mieli także okazję podziwiać najcenniejsze zabytki Warszawy. Dla wielu z nich był to pierwszy w życiu wyjazd do stolicy Polski.

CZESIA Z LOTERII

Podczas eskapady na poznańskie Targi Polagra przyszli technicy rolnictwa zapoznali się z nowościami tej branży. Przy okazji jednego z uczniów spotkała miła niespodzianka - Mateusz Janiec wygrał w jednej z loterii zacieloną jałówkę rasy simental o wartości ponad 4 tysięcy złotych. Jałówka o imieniu Czesia dołączyła do stada kilkunastu krów mlecznych w gospodarstwie Jańców w Kocinie.

Uczniowie dokładnie zwiedzili też region i Kraków, dokąd na wycieczki wyjeżdżano kilka razy. Celem jednej z nich były XV Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA oraz VI Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii Gastrofood.

W ramach projektu młodzież uczestniczyła również w wyrównawczych zajęciach: języka polskiego, rosyjskiego, angielskiego oraz biologii, geografii i matematyki. Inną z form działań były kółka zainteresowań: teatralne, fotograficzne i dietetyczne, które bardzo pobudziły aktywność uczniów.

WKRÓTCE FINAŁ

- Myślę, że zaplanowany przez nas projekt do końca grudnia uda się zrealizować. Jeszcze w najbliższy piątek jedna z grup wyjedzie na wycieczkę do Krakowa - mówi Jerzy Trzepatowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu. - Całe przedsięwzięcie, na które nasza szkoła dostała nieco ponad 120 tysięcy złotych, przyniosło już bardzo wymierne efekty. Widać je choćby po wynikach próbnych matur czy radykalnym postępie w zakresie znajomości języków obcych. Projekt pozwolił młodzieży uwierzyć we własne możliwości, odnaleźć ukryte talenty, rozwinąć zainteresowania, zaistnieć pozytywnie w środowisku szkolnym i w regionie. To także ogromny obszar nowych doznań wynikających z kontaktów z placówkami kultury, nauki i ekonomi w całym kraju.

"Chrobry" 1 stycznia 2006 roku stanie się własnością Ministerstwa Rolnictwa, które już teraz zainwestowało około 400 tysięcy złotych w wyposażenie placówki i gospodarstwa pomocniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie