Starachowiczanie przy opłatku

  Starachowiczanie przy opłatku

  Kazimierz Cuch

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. ©K. Cuch

  Ponad półtora tysiąca starachowiczan uczestniczyło w kilkunastu wspólnych uroczystościach wigilijnych w Starachowicach.
  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. ©K. Cuch

  Już w ubiegły wtorek w Starachowicach były pierwsze, tegoroczne spotkania wigilijne. Ostatnie odbyło się w wigilijny poniedziałek, 24 grudnia, o godzinie 11 w Starachowickim Centrum Kultury. Tradycyjnie, od wielu lat zorganizował je poseł Krzysztof Lipiec.

  ROZPOCZĘLI NIEPEŁNOSPRAWNI

  Około 150 niepełnosprawnych z rodzinami miało w ubiegły wtorek uroczystą wigilię w starachowickim hotelu Senator.
  Była to już ósma wigilia niepełnosprawnych zrzeszonych w Kole Niepełnosprawni Plus w Starachowicach, organizowana nieprzerwanie, co roku, w hotelu Senator, w całości na koszt tego hotelu. Gościem honorowym był ksiądz prałat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie. Były oficjalne wystąpienia oficjalnych gości, kolęda "Wśród nocnej ciszy" na inaugurację, a po niej rozpoczęło się łamanie opłatkiem.

  JASEŁKA, POŚWIĘCENIE I OPŁATEK

  Prawie w każdej szkole Starachowic były okolicznościowe spotkania wigilijne. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach na swojej wigilii, w czwartek, gościli Wandę Balcerzak-Judasz, zastępcę prezydenta miasta. Po przekazaniu światełka betlejemskiego przez harcerzy na czele z druhem Stefanem Derlatką, po pięknych jasełkach wykonanych przez uczniów szkoły, dorośli uczestnicy wigilii, nauczyciele aktualnie uczący w szkole i emeryci, spotkali się na wspólnym łamaniu opłatkiem i wigilijnej wieczerzy.

  Panie ze Starachowckiego Klubu Amazonek zorganizowały wigilię dla 55 osób chorych na raka piersi. Pochodzą z terenu całego powiatu starachowickiego. Ich honorowym gościem był ksiądz prałat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie. Panie nazywają go swoim przyjacielem. Byli przedstawiciele władz powiatu.

  Państwowa Straż Pożarna w Starachowicach wykorzystała obecność na spotkaniu wigilijnym księdza kanonika Henryka Wólczyńskiego, kapelana powiatowego strażaków, i poświęciła dwa nowe samochody: 30-metrową drabinę i osobowego forda mondeo. Strażacy szczególnie cieszą się z wysokiej na 30 m, nowoczesnej drabiny strażackiej. Kosztowała 2 mln zł, z czego 200 tys. dały władze gmin, władze powiatu i sponsorzy. Zaskakujący był brak na tej uroczystości przedstawicieli władz powiatu.

  W Warsztatach Terapii Zajęciowej, działających przy parafii św. Judy Tadeusza w Starachowicach największym wydarzeniem spotkania opłatkowego są wielkie jasełka. Przedstawili je niepełnosprawni uczestnicy tych warsztatów. Jest ich w tej placówce 30. Byli przedstawiciel władz powiatu, rodziny niepełnosprawnych, media i ksiądz Henryk Wólczyńki, proboszcz wspomnianej parafii.

  Zawsze liczne i serdeczne jest spotkanie wigilijne Stowarzyszenia Trzeźwościowego Rodzina w Brodach. Przychodzą na nie tylko ludzie, którzy skutecznie zerwali z nałogiem, ale także ci, którzy jeszcze walczą, ich rodziny, liczni sympatycy tej prężnej organizacji.

  INNE WIGILIE

  Tradycyjnie, w czwartek, Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zorganizowała wigilię dla kilkudziesięciu osób samotnych, członków spółdzielni. Ksiądz kanonik Tadeusz Czyż, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Starachowicach, szef starachowickiej Caritas, co roku organizuje wigilię dla ludzi biednych i bezdomnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Kandydatki- zagłosuj

  Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Kandydatki- zagłosuj

  Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Kandydatki- zagłosuj

  Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Kandydatki- zagłosuj

  Mister Ziemi Świętokrzyskiej. Kandydaci - zagłosuj

  Mister Ziemi Świętokrzyskiej. Kandydaci - zagłosuj

  Scyzoryki Festiwal 2017. Nagrodzimy artystów!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Nagrodzimy artystów!