Starachowiczanie przy opłatku

  Starachowiczanie przy opłatku

  Kazimierz Cuch

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. ©K. Cuch

  Ponad półtora tysiąca starachowiczan uczestniczyło w kilkunastu wspólnych uroczystościach wigilijnych w Starachowicach.
  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

  Łamanie się opłatkiem w Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. ©K. Cuch

  Już w ubiegły wtorek w Starachowicach były pierwsze, tegoroczne spotkania wigilijne. Ostatnie odbyło się w wigilijny poniedziałek, 24 grudnia, o godzinie 11 w Starachowickim Centrum Kultury. Tradycyjnie, od wielu lat zorganizował je poseł Krzysztof Lipiec.

  ROZPOCZĘLI NIEPEŁNOSPRAWNI

  Około 150 niepełnosprawnych z rodzinami miało w ubiegły wtorek uroczystą wigilię w starachowickim hotelu Senator.
  Była to już ósma wigilia niepełnosprawnych zrzeszonych w Kole Niepełnosprawni Plus w Starachowicach, organizowana nieprzerwanie, co roku, w hotelu Senator, w całości na koszt tego hotelu. Gościem honorowym był ksiądz prałat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie. Były oficjalne wystąpienia oficjalnych gości, kolęda "Wśród nocnej ciszy" na inaugurację, a po niej rozpoczęło się łamanie opłatkiem.

  JASEŁKA, POŚWIĘCENIE I OPŁATEK

  Prawie w każdej szkole Starachowic były okolicznościowe spotkania wigilijne. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach na swojej wigilii, w czwartek, gościli Wandę Balcerzak-Judasz, zastępcę prezydenta miasta. Po przekazaniu światełka betlejemskiego przez harcerzy na czele z druhem Stefanem Derlatką, po pięknych jasełkach wykonanych przez uczniów szkoły, dorośli uczestnicy wigilii, nauczyciele aktualnie uczący w szkole i emeryci, spotkali się na wspólnym łamaniu opłatkiem i wigilijnej wieczerzy.

  Panie ze Starachowckiego Klubu Amazonek zorganizowały wigilię dla 55 osób chorych na raka piersi. Pochodzą z terenu całego powiatu starachowickiego. Ich honorowym gościem był ksiądz prałat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie. Panie nazywają go swoim przyjacielem. Byli przedstawiciele władz powiatu.

  Państwowa Straż Pożarna w Starachowicach wykorzystała obecność na spotkaniu wigilijnym księdza kanonika Henryka Wólczyńskiego, kapelana powiatowego strażaków, i poświęciła dwa nowe samochody: 30-metrową drabinę i osobowego forda mondeo. Strażacy szczególnie cieszą się z wysokiej na 30 m, nowoczesnej drabiny strażackiej. Kosztowała 2 mln zł, z czego 200 tys. dały władze gmin, władze powiatu i sponsorzy. Zaskakujący był brak na tej uroczystości przedstawicieli władz powiatu.

  W Warsztatach Terapii Zajęciowej, działających przy parafii św. Judy Tadeusza w Starachowicach największym wydarzeniem spotkania opłatkowego są wielkie jasełka. Przedstawili je niepełnosprawni uczestnicy tych warsztatów. Jest ich w tej placówce 30. Byli przedstawiciel władz powiatu, rodziny niepełnosprawnych, media i ksiądz Henryk Wólczyńki, proboszcz wspomnianej parafii.

  Zawsze liczne i serdeczne jest spotkanie wigilijne Stowarzyszenia Trzeźwościowego Rodzina w Brodach. Przychodzą na nie tylko ludzie, którzy skutecznie zerwali z nałogiem, ale także ci, którzy jeszcze walczą, ich rodziny, liczni sympatycy tej prężnej organizacji.

  INNE WIGILIE

  Tradycyjnie, w czwartek, Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zorganizowała wigilię dla kilkudziesięciu osób samotnych, członków spółdzielni. Ksiądz kanonik Tadeusz Czyż, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Starachowicach, szef starachowickiej Caritas, co roku organizuje wigilię dla ludzi biednych i bezdomnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.