Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy zawsze gotowi do pomocy

Kazimierz Cuch
Prezentacja działań i osiągnięć w 2007 roku zajęła strażakom prawie dwie godziny.
Prezentacja działań i osiągnięć w 2007 roku zajęła strażakom prawie dwie godziny. K. Cuch
Strażacy zawodowi i ochotnicy z powiatu starachowickiego podsumowali miniony rok.

Najczęściej widzimy ich przy pożarach i wypadkach drogowych. Okazuje się, że wykonują wiele innych prac technicznych, kontrolnych, odbiorów technicznych, gwarantujących nam bezpieczeństwo życia i zdrowia. Strażacy są grupą ratowników zawsze gotową do pomocy.

Prezentacja działań i osiągnięć w 2007 roku zajęła strażakom prawie dwie godziny. Podsumowali wszystkie formy swojej działalności: gaszenie pożarów, pomoc w wypadkach drogowych, pomoc przy zabezpieczaniu i usuwaniu skutków powodzi w Kunowie i Wąchocku, ratownictwo wodne, miejscowe zagrożenia związane z transportem materiałów niebezpiecznych, wichurami, ulewami, agresywnymi owadami, profilaktykę strażacką i kontrole stanu zabezpieczenia pożarowego w lasach, obiektach użyteczności publicznej, szkolenia i konkursy wiedzy o pożarach, sportową rywalizację w dyscyplinach strażackich i ogólnych. Prawie we wszystkich tych działaniach nasi strażacy zanotowali sukcesy. W jednym tekście trudno zmieścić ten ogrom pracy i zadań.

Na podsumowanie, do strażackiej świetlicy w Starachowicach przybyły władze powiatu starachowickiego, Antoni Okólski- zastępca komendanta wojewódzkiego z Kielc, Jan Kosiela- prezes powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele władz gmin naszego powiatu i gminni komendanci strażaków ochotników.

CO ROKU LEPIEJ

Marian Miedzak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że z roku na rok poprawia się stan ochrony przeciwpożarowej w powiecie starachowickim. Natomiast rośnie liczba interwencji strażaków przy wypadkach drogowych. Świadczą o tym statystyki. W ubiegłym roku zginęły 22 osoby, kilkaset było rannych. Pożarów trzy lata temu było 787, w 2006 roku - 678, a w ubiegłym roku tylko 562. Wciąż bardzo dokuczliwe i kosztowne są umyślne podpalenia traw, nieużytków, szczególnie w pobliżu zabudowań lub lasów. Strażacy muszą wtedy interweniować.

Propozycje niektórych radnych, szczególnie w gminach wiejskich powiatu, by nie gasić podpaleń traw i nie podwyższać kosztów, są nie do przyjęcia.
Na terenie powiatu, prócz zawodowej jednostki ratowniczo-gaśniczej w Starachowicach, działa 26 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które mają 24 samochody i około 800 druhów. Większość z z tych jednostek jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W ubiegłym roku uroczyście włączono do tego sytemu jednostki w Osinach i Gadce, w gminie Mirzec. Przy okazji podsumowania chcemy przybliżyć dwie dziedziny strażackiej penetracji, mniej znane naszym czytelnikom.

POWODZIE

Na przestrzeni ostatnich lat w powiecie starachowickim powodziami regularnie nękana jest gmina Wąchock. Powierzchnia terenów zalewanych w Wąchocku wynosi 150 hektarów i kilkadziesiąt posesji. Budowany powyżej mostu w Wąchocku zbiornik retencyjny będzie miał za zadanie zmniejszyć zagrożenie, jakie pojawia się przy wiosennych roztopach. Potencjalne zagrożenie powodziami występuje również w mieście Starachowice.

Może nastąpić zalanie obszarów przyległych do rzeki Kamiennej, położonych pomiędzy prawą stroną rzeki Kamiennej, a lewą stroną drogi krajowej nr 42, szczególnie terenów przemysłowo- składowych przy ul. Składowej.
Powodzią zagrożone są sołectwa gminy Brody, położone w pobliżu rzeki Kamiennej oraz poniżej zapory w Brodach. Skutki ewentualnej awarii zapory w Brodach nie ograniczyłyby się jedynie do terenu gminy Brody, powiatu starachowickiego, lecz sięgnęłyby znacznie dalej, aż do Ćmielowa. Wysoka fala czołowa przemieszczałaby się z dużą szybkością, zalewając po drodze: 17 stacji transformatorowych, 8 piekarń, 4 szkoły, jedno przedszkole, 7,8 km linii telefonicznych, 5,6 km linii energetycznych, hotel w Ostrowcu Świętokrzyskim. Doszłoby do przerwania komunikacji kolejowej na trasie Starachowice - Ostrowiec Świętokrzyski.

To wszystko wiedzą strażacy. Tak prognozują skutki potencjalnej katastrofy i systematycznie monitorują rzekę Kamienną oraz zaporę w Brodach i Wiórach.

ZAGROŻENIA CHEMICZNE I EKOLOGICZNE

Takie zagrożenia stwarzają zakłady przemysłowe, stacje paliw oraz transport kolejowy i drogowy. Jeśli chodzi o transport, to największe zagrożenie jest na drodze krajowej nr 9, biegnącej przez teren gminy Brody i drodze krajowej nr 42. Dość duże ilości niebezpiecznych chemikaliów jest przewożone cysternami, koleją od Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zakłady stwarzające zagrożenie chemiczno- ekologiczne na terenie powiatu starachowickiego to Zakłady Mięsne “Animex", gdzie jest 28,5 tony amoniaku i 100 ton propanu, Chłodnie Star-Fruits przy ul. Myśliwskiej, mające 2,3 tony amoniaku i 32 stacje paliw płynnych i gazowych, działające na terenie powiatu starachowickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie