Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burzliwa sesja Rady Gminy Mirzec. Wójt przedstawił plany cięć w oświacie

M.K.
Dyskusji na temat reformy oświaty przysłuchiwali się nauczycie i dyrektorki ze wszystkich szkół w gminie.
Dyskusji na temat reformy oświaty przysłuchiwali się nauczycie i dyrektorki ze wszystkich szkół w gminie. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Przedszkole w Jagodnem włączone do struktury szkoły i przeniesione do jej budynku, muzeum pamiątek regionalnych w budynku przedszkola, obniżenie stopnia organizacji szkoły w Trębowcu do klas I - III plus oddział przedszkolny oraz przeniesienie uczniów klas IV - VI do szkoły do Osin - tak wyglądają propozycje przedstawione w piątek na sesji Rady Gminy przez zastępcę wójta gminy Mirzec Dariusza Stachowicza.

Zmiany w Jagodnem mogą skutkować likwidacją trzech etatów i przyniosą według wyliczeń około 100 tysięcy oszczędności rocznie. Zmiany w Trębowcu to likwidacja czterech etatów i około 220 tysięcy złotych oszczędności rocznie. Plany restrukturyzacji oświaty były podobno bardziej śmiałe, na razie zastępca wójta wraca do tego, co blisko rok temu proponował wójt Bogusław Nowak. Tematu nie udało się omówić na poprzedniej sesji, bo jak stwierdzili radni, wójt nie przygotował żadnych wyliczeń ani harmonogramów zmian, więc nie było nad czym dyskutować.

Dyskusja i to momentami burzliwa była na sesji w piątek 27 listopada. Radny z Trębowca Stanisław Seweryn stwierdził, że gminę stać na remont remizy w Tychowie Nowym za prawie 1,4 miliona złotych, a nie stać na utrzymanie szkół. Dyrektor szkoły w Trębowcu Krystyna Tomkowska podkreślała, że z danych USC wynika, że w szkole w następnych latach nie będzie klas mniejszych niż sześcioosobowe i prosiła o rozwagę przy podejmowaniu decyzji. Beata Stefańska, dyrektor szkoły w Jagodnem, pytała, jaką dziurę w budżecie da się załatać za 100 tysięcy zaoszczędzone na zmianach w Jagodnem, Beata Paszkowska, szefowa gminnego ZNP podkreślała, że szkoły to inwestycje na przyszłość i apelowała do włodarzy o zapewnienie pracy dla nauczycieli na terenie gminy.

Nastroje próbował studzić przewodniczący Rady Gminy Mirosław Seweryn. Przypomniał, że na razie omawiany jest kierunek reform w oświacie. Aby zmiany stały się faktem, radni muszą podjąć odpowiednie uchwały intencyjne, następnie należy przeprowadzić konsultacje z zainteresowanymi środowiskami. Dopiero wtedy nad projektami uchwał będą zastanawiać się radni, którzy mogą ale nie muszą podjąć decyzji w sprawie zmian struktury szkół.
Przypomnijmy, że oświata pochłania niemal połowę budżetu gminy Mirzec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie