I Bieg do Serca Kołłątaja w Staszowie z uczestnikami z całego kraju

Agnieszka Kuraś
W sobotę w Staszowie odbył się I Bieg do Serca Kołłątaja. Wydarzenie było częścią oficjalnych obchodów 226. rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja. Wzięli w nim udział zawodnicy z całego kraju.

Rywalizację na 10 kilometrów podjęło 99 osób
Bieg odbył się na dystansie 10 kilometrów, a wyznaczona trasa ze Staszowa z ulicy Cmentarnej do Wiśniowej poprowadzona została przez malownicze lasy golejowskie. Oprócz biegaczy z głównym dystansem zmierzyli się także zawodnicy Nordic Walking. Wcześniej na krótszych dystansach pobiegły dzieci i młodzież.
Załączone pliki:

W biegu udział zadeklarowało 93 osoby ostatecznie na starcie pojawiło się 76 biegaczy w tym wielu z naszego regionu. Z dystansem 10 kilometrów w bieganiu zmierzył się między innymi pochodzący z Połańca Marcin Kaczmarczyk - dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Na metę dobiegł piętnasty. Jego czas to 46 minut i 15 sekund.

Zwycięzca trasę pokonał w 33 minuty
Wśród mężczyzn pierwszy na mecie był pochodzący ze Staszowa Damian Walczak z klubu SKB Kraśnik. Trasę pokonał w 33 minuty i 4 sekundy. Drugie miejsce zajął Damian Noga z Kłody z klubu Grupy Azoty Siarkopol, a trzecie Bartosz Szymański z Katowic z klubu Niewymiękacze.

Wśród kobiet w biegu zwyciężyła Ewa Woś z Rytwian. Trasę przebiegłą ona w 47 minut i 46 sekund. Drugie miejsce zajęła Dominika Przywara z Mielca z klubu Zabiegani Mielec. Trzecie miejsce wśród kobiet wywalczyła Małgorzata Gad z Wiśniowej.

Zawodnicy Nordic Walking wystartowali pół godziny po biegaczach. Udział w rywalizacji udział wzięło 23 osoby spośród 33, które wcześniej deklarowały chęć wystartowania. Wśród mężczyzn pierwszy na mecie był Jacek Wiśniewski z Sandomierza z klubu UKS Siedleszczany. Drugie miejsce zajął Tomasz Wojtowicz z miejscowości Widacz, a trzeci na mecie był Zdzisław Wiatrowski z miejscowości Kaliszany. Wśród kobiet najlepsza była Dorota Rejman z Tarnobrzega z klubu UKS Siedleszczany. Druga na mecie była Agnieszka Tylutki z tego samego klubu co zwyciężczyni. Trzecie miejsce zajęła Krystyna Styga z Kolbuszowej.

Zanim rozpoczęła się rywalizacja na dystansie 10 kilometrów na krótszych dystansach biegały dzieci. Najmłodsze miały po 5 lat. Wszyscy młodzi zawodnicy otrzymali nagrody, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych także medale.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Staszowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „ReKultura” i Nadleśnictwem Staszów. Patronat medialny sprawowało „Echo Dnia”.