Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia będzie podwyżka opłat za wodę w gminie Staszów

Agnieszka Kuraś
Podczas sesji Rady Miejskiej Staszowa, która miała miejsce w poniedziałek 21 listopada, radni przegłosowali kilkanaście projektów uchwał. Owocem sesji jest między innymi podwyżka opłat za wodę na terenie gminy Staszów, poza kilkoma miejscowościami, mimo iż radni zagłosowali przeciw tej podwyżce.

Większość Rady podwyżki nie chciała

Od stycznia 2017 roku do 31 grudnia w gospodarstwach domowych za metr sześcienny wody trzeba będzie zapłacić o 0,24 grosze brutto więcej. Co daje kwotę 3,69 złotego brutto. Firmy natomiast zapłacą o 0,10 groszy więcej netto, czyli 3,74 złotego netto.

Stawka za ścieki pozostaje na tym samym poziomie. Podobnie, jak opłata za wodę dla Smerdyny, Wiązownicy Małej, Wiązownicy Dużej, Wiązownicy Kolonii, gdzie cena za metr sześcienny wody przedstawiona przez firmę Propol wynosi 6,06 złotego. Gmina dopłaci do wody w tych miejscowościach 2,25 złotego brutto.

Wzrostowi cen wody sprzeciwiła się większość rady. Za przyjęciem nowej, wyższej taryfy za wodę głosowało ośmioro radnych: Beata Gajek- Dyl, Ireneusz Kwiecjasz, Dariusz Kubalski, Roman Lasota, Wojciech Charyga, Tomasz Klimek, Jacek Piwowarski i Tomasz Otrębski. Dziesięcioro radnych było przeciw podwyżce: Anna Karasińska, Ewa Markiewicz, Jerzy Kozioł, Leontyna Jakubik, Dominik Rożek, Maria Malec, Jacek Maruszewski, Piotr Mazur, Gabriela Urbańska i Bonifacy Wojciechowski. Radny Rafał Grabka wstrzymał się od głosu, a radny Zdzisław Rożek i Kazimierz Głodek byli nieobecni podczas głosowania.

Pomimo, iż radni miejscy Staszowa nie przegłosowali podwyżki stawki za wodę podwyżka i tak będzie obowiązywała od stycznia 2017 roku. Dzieje się tak, ponieważ według „Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków” Rada Miejska nie ustala ceny za wodę i ścieki, to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, którym w przypadku gminy Staszów jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie, określa taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Następnie przedstawia burmistrzowi wiosek o ich zatwierdzenie dołączając kalkulację cen i stawek opłat. To burmistrz weryfikuje, czy przedstawione taryfy spełniają założenia ustawowe, czy taryfa została sporządzona zgodnie z prawem. Takiej możliwości pozbawiona jest rada, która podczas weryfikacji wniosku pod względem zgodności sporządzenia taryf z przepisami musi się opierać na ustaleniach, jakich dokonał burmistrz, przeprowadzając weryfikację.

Kolejnym etapem jest podjęcie uchwały o zatwierdzeniu taryf, bądź o odmowie zatwierdzenia, jeśli taryfy są niezgodne z przepisami. Tak więc radni głosując za uchwałą, nie głosują za ceną, lecz za tym czy uchwała jest zgodna z prawem.

Otrzymają odznaki „Zasłużony dla miasta”

Podczas sesji radni miejscy zadecydowali także, że do grona osób, które otrzymają okolicznościowe odznaki "Zasłużony dla Miasta" dołączą cztery kolejne osoby są to: Karol Dytkowski, Zbigniew Snopkiewicz, Sławomir Szczęsny Migalski i Stanisław Ratusznik. Przygotowany był także projekt uchwały o nadaniu odznaki „Zasłużony dla miasta” przewodniczącemu Rady Miejskiej Staszowa Ireneuszowi Kwiecjaszowi, jednak ostatecznie na jego wniosek uchwała została usunięta z obrad.

Dla przypomnienia - kilka tygodni wcześniej radni podjęli uchwały, wedle których odznaki "Zasłużony dla Miasta" otrzymają także: Kazimiera Dorosińska, Józef Żak, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe „SUBOR” , Marek Sobieniak i Teresa Cierlik.

Odznaki te co roku przyznawane są osobom, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami w rozwoju gospodarczym, kulturalnym i społecznym miasta.

Mają plan rozwoju szkół

Szerokie plany inwestycyjne ma gmina Staszów wobec szkół na terenie gminy. Dowodem na to jest Plan Rozwoju Szkół Miasta i Gminy Staszów na lata 2016-2020, który podczas poniedziałkowej sesji przyjęli radni.

Plan ten zakłada między innymi budowę sali gimnastycznej z zapleczem, infrastrukturą i wyposażeniem przy Zespole Szkół numer 2 w Staszowie. Inwestycja opiewa niemal na 5 milionów złotych i tak jak wszystkie pozostałe inwestycje, o których mowa w Planie Rozwoju, zrealizowana będzie pod warunkiem otrzymania dofinansowania.

Kolejną dużą inwestycją w bazę dydaktyczną na terenie Staszowa jest plan rozbudowy budynku Przedszkola numer 8 w Staszowie, rozbudowa budynku Przedszkola numer 3 w Staszowie. W Planie zawarta jest także rozbudowa infrastruktury sportowej przy Zespole Szkół w Czajkowie oraz rozbudowa budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Mostkach o jedną salę dydaktyczną, szatnię i sanitariaty. Koszt zrealizowania tych czterech inwestycji obliczono na nieco ponad 4 miliony 766 tysięcy złotych.

Gmina planuje także stworzenie dodatkowych miejsc we wszystkich przedszkolach w Staszowie i w przedszkolu w Kurozwękach. Wygenerowanie nowych miejsc dla przedszkolaków ma kosztować ponad 672 tysiące złotych.

Z kolei za około 625 tysięcy złotych ma zostać przeprowadzona renowacja pałacu w Wiśniowej. W Planie Rozwoju Szkół zawarto także projekty, które związane są z rozszerzeniem oferty przedszkolnej o dodatkowe zajęci wyrównujące szanse edukacyjne dzieci, czy zajęcia, które będą rozwijały kompetencje kluczowe uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

Podczas sesji radni udzielili także kolejnej dotacji, w kwocie 38 tysięcy złotych, dla Centrum Integracji Społecznej w Staszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie