Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sienkiewicz w labiryncie z kukurydzy. Zobacz zdjęcia i film

Krzyszof Krogulec
Od soboty, 16 lipca czynny jest labirynt w polu kukurydzy tuż przy Zespole Pałacowym w Kurozwękach koło Staszowa.

Tym razem jego motywem jest scena z książki "W pustyni i w puszczy" - słoń wiozący w lektyce Stasia i Nel. To nawiązanie do trwającego właśnie roku Henryka Sienkiewicza.

Motyw słonia zobaczyć można tylko z dużej wysokości, na zdjęciach wykonanych z samolotu. Wchodzący do labiryntu pośród łanów kukurydzy widzą tylko wąską ścieżkę, która co chwilę rozwidla się, zakręca w różne strony, nie ma żadnych wskazówek, punktów orientacyjnych- gdzie iść by nie zabłądzić. Znakomite ćwiczenie zmysłu orientacji, zabawa: iść w lewo, prosto, czy w prawo gdy dookoła widać tylko wyrośniętą na ponad dwa metry kukurydzę?

Właściwa, czyli najkrótsza trasa liczy nieco ponad 2 kilometry i sprawne jej przejście zajmuje około 40 minut.
- Ale wszystkich ścieżek jest blisko 4 kilometry i zdarzają się turyści, którzy kluczą po blisko pięciu hektarach labiryntu nawet dwie godziny- mówi Patryk Grosicki, opiekun labiryntu.

Ułatwieniem jest wręczana wraz z biletem (w cenie od 3 do 6 złotych) mapka, na której zaznaczono 21 tablic z pytaniami dotyczącymi Henryka Sienkiewicza. Kto znajdzie wszystkie i odpowie na pytania ten ma szansę wygrać nagrodę w konkursie. Labirynt można zwiedczać od 10 do 16.

Labirynt w Kurozwękach. Zobacz jak wyglądał w poprzednich la...

To już 10 z kolei tego typu labirynt z kukurydzy w Kurozwękach. W poprzednich latach były inne motywy poświęcone: piłce futbolowej, współpracy regionu świętokrzyskiego z Winnickim (Ukraina), Koziołkowi Matołkowi, Chopinowi, świętemu Jakubowi, bizonowi, Julianowi Tuwimowi, Janowi Pawłowi II, Janowi Długoszowi. Labirynt czynny jest do końca września a po zakończeniu sezonu turystycznego kukurydza jest koszona i służy jako pasza dla zwierząt.

Kukurydziany labirynt sąsiaduje z dwoma innymi labiryntami - z buku i konopi

Mały labirynt z roślin konopi włóknistej ma kształt logo firmy Hempflax . Konopie włókniste to odmiana, która charakteryzuje się wysoką wartością gospodarczą. Nie stanowi zagrożenia narkotycznego - zgodnie z wymogami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – zawiera poniżej 0,2% D9THC. Przystosowana jest do warunków klimatu umiarkowanego. Labirynt połączony jest wspólnym wejściem z tym z kukurydzy. Obowiązuje jeden bilet.

Trzeci labirynt bukowy czynny jest w okresie od maja do połowy października. Labirynt został zasadzony w roku 2003, i dopiero w 2015 roku, po 12 latach udostępniony dla turystów. Zapraszane są do niego głównie dzieci, ponieważ jest za niski dla dorosłych. Dla najmłodszych przygotowana została gra terenowa, w której dzieci mają odnaleźć postacie znajdujące się wewnątrz labiryntu i uzupełnić cyferkami od 1 do 6 puste pola na bilecie. Prawidłowo wypełnione kupony biorą udział w losowaniu nagród. Cena za wstęp do labiryntu bukowego wynosi 3 złote.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie