W Oględowie zasmakowano wyjątkowej...

  W Oględowie zasmakowano wyjątkowej muzyki, sztuki i... tabaki rodem z Kaszub [ZDJĘCIA]

  Agata Chrobot

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Podczas koncertu w Oględowie można było spróbować...tabaki rodem z Kaszub.
  1/15
  przejdź do galerii

  Podczas koncertu w Oględowie można było spróbować...tabaki rodem z Kaszub.

  Odległość geograficzna? Nie ma znaczenia. Inne tradycje? Schodzą na drugi plan - gdy tym co łączy jest miłość do muzyki, gotowania i wielka otwartość na drugiego człowieka. W Oględowie po raz pierwszy zorganizowano Festiwal Kultury Kaszubskiej.
  Tegoroczna majówka w Oględowie była wypełniona...kulturą kaszubską. Po raz pierwszy w historii zorganizowano tam dwudniowy Festiwal Kultury Kaszubskiej.

  Na początek...wycieczki
  2 maja goście z Kaszub odwiedzili Leszka Kopcia, burmistrza miasta i gminy Staszów razem z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich Oględów.

  - Tego dnia razem z gośćmi z Kaszub zwiedzaliśmy okoliczne miejscowości, pokazując piękno naszego regionu.
  Całodniowa wycieczka zakończyła się w Staszowie, gdzie pan burmistrz podjął gości w urzędzie miasta i gminy , wręczając upominki od miasta i gminy Staszów - relacjonuje Justyna Lis, z Koła Gospodyń Wiejskich w Oględowie, organizatorka festiwalu.

  Na spotkaniu z burmistrzem Leszkiem Kopciem i Ewą Kondek, zastępcą burmistrza, obecni byli Tomasz Fopke i Ryszard Borysionek z „Kaszubskiego Duo Artystycznego”, Ewa Grot, Barbara Klawikowska, Wanda Ślugajska z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu, Tadeusz Klawikowski, członek wspierający z Koła Gospodyń Wiejskich Tuchom oraz Marek Sajkiewicz, współorganizator Festiwalu.

  Na koniec muzyka, sztuka i ..tabaka
  Zwieńczeniem wizyty gości z Kaszub był ostatni dzień Festiwalu Kultury Kaszubskiej, czyli 4 maja. Piątkowy dzień był pełen wrażeń. Festiwal rozpoczął się już o godzinie 12. Było mnóstwo atrakcji dla dzieci w tym dmuchany plac zabaw.

  Późnym popołudniem, o godzinie 17 „Kaszubskie Duo Artystyczne” odegrało koncert muzyki kaszubskiej. W Oględowie mogliśmy posłuchać utworów w wykonaniu Tomasza Fopke - baryton oraz Ryszarda Borysionka grającego na akordeonie.

  Od godziny 19 w świetlicy wiejskiej Staszowskiego Ośrodka Kultury trwała degustacja regionalnych przysmaków. Można było spróbować wyjątkowej zupy kartoflowej, faworków i sałatki śledziowej.

  Tego dnia do powiatu staszowskiego przywędrowała także tabaka rodem z Kaszub. Można jej było spróbować podczas koncertu - częstował nią Tadeusz Klawikowski ze specjalnej tabakiery

  Była też wystawa kaszubskiego rękodzieła oraz wystawa obrazów Kazimierza Cichonia.

  Mateusz Fopke zaprezentował diabelskie skrzypce - kaszubski instrument ludowy. Wydarzenie zakończyło się zabawą taneczną z zespołem „Sekret” w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i przedsiębiorstw.

  Festiwal został zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Oględowie, Ochotniczą Straż Pożarną w Oględowie, przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Staszów, Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz Marka Sajkiewicza, właściciela Pałacyku w Grabkach Dużych.

  Plany na kolejne lata
  Plany są ambitne. To nie ostatnia kultura, która zagościła w Oględowie. - Wierzę, że wspaniała współpraca pomiędzy Kołem Gospodyń Wiejskich a Ochotniczą Strażą Pożarnej Oględów jaka ma obecnie miejsce, zaowocuje kolejnymi edycjami w następnych latach. Kultura łowicka, góralska to nasze pomysły na kolejne wydarzenia kulturowe w Oględowie - zapowiada Justyna Lis.

  Zobacz galerię


  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko  ZOBACZ TAKŻE:

  Info z Polski - Pijak potrącił chłopców na pasach i uciekł. Samobójcze drony na wyposażeniu polskiej armii

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!