Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Profilaktyki w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie

Agnieszka Kuraś
Uczniowie z klasy II "E" w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w warsztatach ze zdrowego odżywiania
Uczniowie z klasy II "E" w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w warsztatach ze zdrowego odżywiania archiwum
W Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Jana Pawła II w Staszowie w piątek przed feriami zakończył się Tydzień Profilaktyki. Uczniowie uczyli się jak zdrowo się odżywiać, o odpowiedzialności za swoje czyny, o asertywności, HiV, przemocy, używkach i wielu innych ważnych problemach.

W ramach Tygodnia Profilaktyki w "Ekonomiku" zorganizowano cykl warsztatów i prelekcji. Tego typu zajęcia stały się już tradycją w tej szkole. W tym czasie młodzież spotykała się z przedstawicielami instytucji wspomagających pracę szkoły. Tegoroczny Tydzień Profilaktyki zakończył się 13 lutego. Każdego dnia zajęcia odbywały się pod innym hasłem. Kolejno rozpoczynając od poniedziałku górą było hasło "Zdrowe odżywianie a problem anoreksji i bulimii", następnie "Odpowiedzialność karna nieletnich", środowe zajęcia odbywały się pod szyldem "Porozumienie bez przemocy", w czwartek omawiano problem narkotyków pod hasłem "Narkotyki -STOP", a w piątek podsumowano działania.

- Tydzień Profilaktyki to nie tylko poważne spotkania, ale także zabawa. Po raz kolejny zorganizowano kolorowe dni, czyli "zieloną środę" i "żółty piątek". Uczniowie ubrani na żółto lub zielono nie byli w tych dniach pytani. Zwieńczeniem akcji był konkurs plastyczny dla drużyn reprezentujących klasy I pod tytułem "Jestem wolny od nałogów". Młodzież walczyła o "Voucher na 1 dzień bez pytania" dla swojej klasy - mówi szkolna koordynatorka działań Marta Olczak.

W ciągu tygodnia z młodzieżą spotkało się kilku specjalistów. Pośród nich znaleźli się między innymi: Halina Męcińska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Justyna Kowalczyk z Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Edyta Polak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Mariusz Domagała z Komendy Powiatowej Policji oraz Agnieszka Siuda - Góra z Młodzieżowego Centrum Kariery. Przeprowadzili oni warsztaty i prelekcje dotyczące: HIV, asertywności, odpowiedzialności za swoje postępowanie i przemocy w rodzinie czy szkole. Ale nie zabrakło także atrakcyjniejszych form przekazu, w które młodzież chętnie się zaangażowała. Przykładowo w przedostatni dzień Tygodnia Profilaktyki samorząd uczniowski zorganizował na szkolnym korytarzu happening, w czasie którego uczniowie rozdawali swoim kolegom ulotki informacyjne na temat szkodliwości palenia.

- Najbardziej zależało nam na tym, by w działania aktywnie zaangażowali się uczniowie klas pierwszych. Udało się. Nasza szkoła działania profilaktyczne prowadzi od wielu lat i myślę, że przekładają się one na wymierne efekty. Uczniowie najchętniej uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Jednym z nich były warsztaty "Jest zdrowo jeść kolorowo", podczas których młodzież dokonała samooceny swojego sposobu odżywiania na podstawie testów, pomiaru wysokości, wagi, obwodu talii i bioder w celu wyliczenia wskaźników BMI i WHR. Na tej podstawie można było ustalić ewentualne nieprawidłowości wagi czy budowy. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Zajęcia profilaktyczne są źródłem cennych informacji, które przekazywane są z ust specjalistów - mówi Marta Olczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie