Budżet na dobrą współpracę

  Budżet na dobrą współpracę

  Agnieszka Kuraś

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Budżet powiatu staszowskiego na 2008 rok został przyjęty. Teraz można rozmawiać z wójtami i burmistrzami nad jego realizacją.

  Budżet powiatu staszowskiego na 2008 rok został przyjęty. Teraz można rozmawiać z wójtami i burmistrzami nad jego realizacją. ©M. Jarosz

  W tym roku powiat staszowski chce wyremontować kolejne 30 kilometrów dróg. To, gdzie będzie nowy asfalt, zależeć będzie od zaangażowania gmin.
  Budżet powiatu staszowskiego na 2008 rok został przyjęty. Teraz można rozmawiać z wójtami i burmistrzami nad jego realizacją.

  Budżet powiatu staszowskiego na 2008 rok został przyjęty. Teraz można rozmawiać z wójtami i burmistrzami nad jego realizacją. ©M. Jarosz

  W ubiegłym roku udało się wyremontować nieco ponad 30 kilometrów dróg powiatowych. W tym roku plany są podobne. Radni powiatu staszowskiego przyjęli budżet na 2008 rok.

  Być może nie ma w nim rewelacji, ale jak argumentował na sesji Romuald Garczewski, starosta staszowski, nie sztuką jest brać kolejne kredyty. Dlatego tegoroczny deficyt wyniesie niewiele ponad 200 tysięcy złotych.

  SESJA Z SENATOREM

  Na poniedziałkowym spotkaniu oprócz radnych, starostów i przedstawicieli jednostek podległych, był obecny również Grzegorz Banaś były wojewoda świętokrzyski, a obecnie senator.
  Po przedstawieniu projektu i wygłoszeniu opinii poszczególnych komisji przystąpiono do głosowania. Uchwałę przyjęto większością 13 głosów "za", dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Grzegorz Banaś pogratulował przyjęcia dobrego i pozwalającego na rozwój planu budżetowego. Zapewnił tym samym o swojej pomocy w każdej sprawie ważnej dla powiatu staszowskiego.

  W przyjętym przez powiat budżecie na ten rok zaplanowano dochody na poziomie 50.941.067 złotych. Wydatki będą o 227 tysięcy złotych wyższe i wynieść mają 51.168.067 złotych.

  DROGI, DROGI I... DROGI

  Minimalny deficyt wynika między innymi z tego, że w tym roku dość pokaźną sumę wydatków będą stanowiły koszty spłaty i obsługi długu gminy, które wynosi około 14 milionów złotych. W tym roku wyniosą one kilkaset tysięcy złotych. Mimo, że budżet nie wskazuje na to, to jednak powiat liczy na poważne wsparcie finansowe z zewnątrz. Wstępnie rozpatrzone fiszki projektowe dają szansę na około 15 milionów złotych dotacji.

  Sprawą kluczową jest dalsze, konsekwentne budowanie i modernizacja dróg powiatowych oraz współfinansowanie remontów dróg wojewódzkich, które przechodzą przez nasz powiat. - Czasem mniej ważne jest kto inwestuje, a ważniejsze gdzie - mówi starosta Garczewski.

  Wśród najpilniejszych inwestycji drogowych w tym roku jest zaplanowany remont drogi od powstającego zakładu ceramiki Wienenberger do Oleśnicy oraz remont odcinka Jurkowice - Wiśniówka. Dotyczy to najbardziej zniszczonego fragmentu tej drogi, czyli od kopalni w Budach do Jurkowic.

  Jednak to, gdzie pojawią się nowe dywaniki asfaltowe, zależeć będzie też od zaangażowania gmin we współfinansowanie inwestycji. - Ubiegły rok pokazał, że jak się chce, to można wspólnie zrobić dużo więcej i za mniejsze pieniądze - mówi starosta Garczewski.

  W tym roku starostwo chce również sfinansować wykonanie dokumentacji technicznej na remont drogi wojewódzkiej z Osieka do Chmielnika. Ma to być wkład powiatu na poczet remontu ponad 50 kilometrów tej drogi.

  CENTRUM SPORTOWE

  Powiat będzie też stawiał na aktywność. W rejonie obecnego stadionu za kilka lat ma powstać kompleks sportowy z halą sportową i basenem. Fiszka projektowa również przeszłą wstępną akceptację i ma szanse na dofinansowanie. Ale czy basen ma w Staszowie przyszłość? - Jestem pewien, że ma. Każda złotówka wydana na sport, to kilka mniej wydanych na leczenie - przekonuje starosta w rozmowie z nami.

  Sala gimnastyczna przy ulicy Koszarowej pamięta jeszcze czasy, kiedy to obecny starosta grywał tam w piłkę. Za powstaniem porządnej hali w tym miejscy przemawia też fakt, że do szkół średnich przy Koszarowej uczęszcza blisko 1200 uczniów.

  URZĘDNICY ZACISNĄ PASA

  Kluczowym zagadnieniem jest kwestia szpitala powiatowego. W tym roku, po uwagach komisji zdrowia, obiecano szpitalowi dotację na poziomie nawet 1 miliona złotych.

  Tegoroczny budżet, w porównaniu do poprzedniego, zakłada mniejszy deficyt i - jak przekonuje starosta - coraz większe oszczędności. - Staramy się zaciskać pasa i zmniejszać koszty tam, gdzie jest to możliwe. Z każdej takiej oszczędności tworzy się suma, którą można wykorzystać na inny cel - mówi starosta Garczewski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!