Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ich wynalazki zostały uhonorowane w Brukseli srebrnym i złotym medalem

Agnieszka Kuraś
Piotr Urban i Łukasz Rędziński - uczniowie IV klasy Technikum Elektronicznego w Połańcu zaprezentowali na Targach "Control Socket", czyli inteligentne gniazdko.
Piotr Urban i Łukasz Rędziński - uczniowie IV klasy Technikum Elektronicznego w Połańcu zaprezentowali na Targach "Control Socket", czyli inteligentne gniazdko. archiwum prywatne
W ubiegłym tygodniu Piotr Urban i Łukasz Rędziński - uczniowie IV klasy Technikum Elektronicznego w Połańcu oraz Joachim Jakubas, Grzegorz Koper i Marcin Markowski - absolwenci połanieckiego Elektronika wzięli udział w Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Brussels Innova. Towarzyszył im promotor Mariusz Zyngier.

Nowatorskie projekty młodych wynalazców z Połańca zostały uhonorowane na Targach srebrnym i złotym medalem. Pierwsza z wymienionych grup IV - klasiści połanieckiego Elektronika na Targach zaprezentowała prace o nazwie "Control Socket", czyli inteligentne gniazdko.

- Nasze urządzenie dzięki zastosowanym czujnikom umożliwia automatyzacje pracy urządzeń, umożliwia także sterowanie głosowe i stanowi także dodatkowe zabezpieczenie przed zwarciem. Inteligentne gniazdko jest gotowe do wykorzystania w praktycznie każdym środowisku. Ma bardzo szeroki rynek potencjalnych zastosowań od domów rodzinnych po hale produkcyjne. Służy ono do kontroli czasu pracy urządzenia zależnie od wielu czynników na przykład: temperatury pomieszczenia, czy wilgotności, dzięki czemu ograniczy ono udział człowieka przy kontroli i sterowaniu urządzeń oraz zwiększy jego dokładność - opowiadał Piotr Urban, współwynalazca urządzenia.

Ta praca została nagrodzona srebrnym medalem w kategorii Młody Wynalazca. Z kolei projekt trojga absolwentów Elektronika, a obecnie studentów I roku Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, został uhonorowany złotym medalem i nagrodą specjalną Stowarzyszenia Wynalazców Francuskich. Ich praca to Blood Analyser - czyli urządzenie umożliwiające określenie grupy krwi w bardzo szybkim tempie.

- Dzięki urządzeniu ratownicy medyczni będą mogli prawie natychmiastowo poznać grupę krwi osoby poszkodowanej oraz po kilku minutach po wypadku poinformować szpital o potrzebnej grupie krwi. W przypadku braku krwi w szpitalu będzie możliwe wcześniejsze rozpoczęcie ewentualnego poszukiwania wymaganej grupy krwi. W przyszłości nasze urządzenie pomoże ratować ludzi w najbiedniejszych państwach świata - mówią twórcy wynalazku zaznaczając jednocześnie, że urządzenie jest tanie w produkcji dlatego z powodzeniem mogłoby znaleźć zastosowanie w szpitalach i innych placówkach, których nie stać na zakup bardzo drogiej aparatury medycznej.

Brukselskie Targi są jednymi z największych w Europie. W tegorocznej edycji udział wzięło 57 ekip z całego świata. Targi dla uczniów i absolwentów połanieckiego Elektronika były przeżyciem nie tylko ze względu na udział w tym prestiżowym wydarzeniu. Ich pobyt w Brukseli przypadł akurat na czas wprowadzenia przez władze najwyższego zagrożenia terrorystycznego.

- Sobota nieoczekiwanie okazała się dniem wolnym, gdyż w nocy został ogłoszony w Brukseli alarm terrorystyczny więc ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy wybrać się na targi i rozdanie nagród. Dzień ten spędziliśmy w hotelu, oglądając filmy i niecierpliwie czekając na ogłoszenie wyników konkursu - opowiada Łukasz Rędziński współtwórca inteligentnego gniazdka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie