Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi druhowie otrzymali cenny sprzęt ratujący życie. Najwięcej zyskała gmina Krasocin (ZDJĘCIA)

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Największe dofinansowanie w powiecie włoszczowskim otrzymała gmina Krasocin – to przeszło 87 tysięcy złotych.
Największe dofinansowanie w powiecie włoszczowskim otrzymała gmina Krasocin – to przeszło 87 tysięcy złotych. UG Krasocin
Przeszło 250 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymały wszystkie gminy z powiatu włoszczowskiego na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Samorządy musiały pokryć jedynie 1 procent kosztów.

Dofinansowanie na zakupiony sprzęt, niezbędny do ratowania życia i zdrowia ludzkiego (głównie podczas zdarzeń drogowych) minister sprawiedliwości przeznaczył dla ochotniczych straży pożarnych po raz pierwszy. Pieniądze pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości.

Największe dofinansowanie w powiecie włoszczowskim otrzymała gmina Krasocin – to przeszło 87 tysięcy złotych. Gmina dołożyła jedynie 880 złotych.

Najważniejszy i najdroższy sprzęt trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie, która w tym roku obchodzi stulecie powstania – to profesjonalny średni zestaw do ratownictwa drogowego za 63,8 tysiąca złotych (pompa hydrauliczna, rozpieracze, nożyce, węże hydrauliczne i inne).

Ochotnicza Straż Pożarna w Krasocinie wzbogaciła się o zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1 z szynami Kramera i deską ortopedyczną oraz kliny do stabilizacji pojazdu.

Do jednostek w Świdnie i Skorkowie trafiły półautomatyczne defibrylatory i elektrody pediatryczne. Przypomnijmy, że w marcu tego roku, dzięki temu właśnie urządzeniu druhowie z Krasocina uratowali życie mieszkance, która dostała zawału. Przekazanie sprzętu ratowniczego przez wójta Ireneusza Gliścińskiego odbyło się 12 czerwca w strażnicy w Krasocinie.

Gmina Włoszczowa wnioskowała do Ministerstwa Sprawiedliwości o sprzęt dla swoich druhów za 128,5 tysiąca złotych, a otrzymała zaledwie jedną trzecią tej kwoty – 47,2 tysiąca.

Ostatecznie za 43,7 tysiąca (czyli 3,5 tysiąca mniej) zakupiono 2 defibrylatory i 6 toreb ratowniczych PSP-R1, które trafiły do jednostek OSP w Łachowie, Woli Wiśniowej, Włoszczowie, Koniecznie, Kurzelowie i Czarncy (te dwie ostatnie straże dostały też po defibrylatorze). Burmistrz Grzegorz Dziubek przekazał ten sprzęt strażakom 13 czerwca w Urzędzie Gminy.

Gmina Kluczewsko dostała z budżetu państwa 30,5 tysiąca złotych przy wkładzie własnym wynoszącym 300 złotych. Za te pieniądze zakupiono między innymi dwie torby medyczne PSP-R1 z zestawem szyn Kramera i deską ortopedyczną oraz dwa defibrylatory, które trafiły do jednostek z Kluczewska i Dobromierza.

Dla pozostałych jednostek (Januszewice, Łapczyna Wola, Pilczyca, Stanowiska, Ciemiętniki, Rzewuszyce) zakupiono sześć toreb medycznych OPS-R1. Przekazanie zakupionego sprzętu przez wójta Rafała Pałkę odbyło się ponad miesiąc temu, 18 maja w strażnicy w Kluczewsku.

Podobną dotację jak Kluczewsko otrzymała gmina Secemin (30,4 tysiąca przy wkładzie własnym 300 złotych). Dzięki dofinansowaniu druhowie z tej gminy otrzymali 7 toreb ratowniczych R1 (Brzozowa, Bichniów, Czaryż, Wałkonowy Dolne, Wola Kuczkowska, Wola Czaryska, Żelisławice), dwa defibrylatory (Secemin i Żelisławice), dwa zestawy ratownicze PSP-R1 (Secemin i Psary) oraz deskę ortopedyczno-pediatryczną (Żelisławice). Uroczyste przekazanie strażakom tego wyposażenia przez wójta Tadeusza Piekarskiego miało miejsce 14 czerwca w secemińskiej remizie.

Gmina Moskorzew pozyskała z Funduszu Sprawiedliwości 30 tysięcy złotych, za co zakupiono dwa defibrylatory dla jednostek z Moskorzewa i Chlewic oraz trzy torby PSP-R1 z szynami Kramera i deskami ortopedycznymi. Przekazanie sprzętu przez wójta Andrzeja Walaska odbyło się 11 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Chlewicach.

Ostatnia nasza gmina - Radków otrzymała sprzęt ratowniczy za ponad 26 tysięcy złotych. Były to dwa defibrylatory i dwa plecaki R1 dla jednostek z Radkowa i Kossowa oraz torba medyczna PSP-R1 z szynami Kramera i deską ortopedyczną – dla jednostki w Dzierzgowie. Przekazanie sprzętu miało miejsce 3 czerwca podczas obchodów 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierzgowie. Druhowie otrzymali go od wicewojewody Andrzeja Bętkowskiego i wójta Stanisława Hereja.

- Zakupiony sprzęt ratownictwa drogowego umożliwi ochotniczym strażom pożarnym z powiatu włoszczowskiego pełną gotowość bojową oraz sprawne udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia – podkreślają strażacy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie