Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy powiatu włoszczowskiego dostaną pieniądze unijne na rozwój turystyki i rekreacji

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Na zbiorniku Klekot przy woprówce ma powstać między innymi duża wiata z grillem murowanym, chodnik, kosze na śmieci, ławki, fotowoltaika.
Na zbiorniku Klekot przy woprówce ma powstać między innymi duża wiata z grillem murowanym, chodnik, kosze na śmieci, ławki, fotowoltaika. Rafał Banaszek
Blisko 1 milion złotych z Unii Europejskiej otrzymają gminy powiatu włoszczowskiego, które napisały najlepsze wnioski na tworzenie i rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Zobaczcie, co ciekawego powstanie w naszym powiecie.

Ponad 20 umów o dofinansowanie operacji z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 podpisano ostatnio w jędrzejowskim Starostwie Powiatowym z marszałkiem województwa Adamem Jarubasem.

Nabór wniosków na działania z zakresu tworzenia, rozwoju i wyposażenia ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej oraz działalność związaną z sektorem rybackim prowadziła Świętokrzyska Rybacka Lokalna Grupa Działania.

Z powiatu włoszczowskiego fundusze europejskie otrzymało sześć samorządów (jedna gmina czeka jeszcze na rozpatrzenie wniosku) oraz jedno gospodarstwo rybackie.

Największe wsparcie w wysokości ponad 193 tysięcy złotych dostała gmina Krasocin na budowę boiska wielofunkcyjnego w Mieczynie ze ścieżką ekologiczną. Łączna wartość projektu wyniesie około 750 tysięcy. Boisko ma być gotowe do 30 listopada.

Będzie to jedno z trzech boisk wielofunkcyjnych, które powstaną jesienią tego roku w tej gminie. Dwa kolejne – w Czostkowie i Cieślach, które otrzymają po 180 tysięcy również z Unii, mają być wybudowane do końca października. Przetarg na boiska przy trzech wspomnianych szkołach w gminie Krasocin zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

Kolejny nasz beneficjent - powiat włoszczowski otrzymał 146 tysięcy wsparcia na rozwój turystyki rowerowej. Chodzi o kontynuację budowy ścieżki rowerowej w Łachowie w kierunku Klekotu, montaż tablic informacyjnych na szlaku rowerowym „Lasami dookoła Włoszczowy” oraz „zielonej ładowarki” i kompresora rowerowego ze stacją naprawczą przy wypożyczalni rowerów w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym. Łączna wartość projektu wyniesie 184 tysiące i będzie on zrealizowany jesienią tego roku.

Gmina Kluczewsko otrzymała ponad 93 tysiące złotych na zagospodarowanie terenów zielonych w Dobromierzu. Będzie to pierwszy etap rewitalizacji dawnego stadionu. Powstaną tutaj alejki spacerowe, ogrodzenie parkowe, brama wjazdowa i furtka, duża ozdobna altana drewniana, ławki parkowe, kosze na śmieci oraz ozdobne donice. Posadzone zostaną również drzewa oraz wykonany parking. Na rewitalizowanym terenie zamontowany zostanie hotspot, umożliwiający dostęp do bezpłatnego Internetu. Wartość projektu wyniesie ponad 295 tysięcy złotych.

Warto nadmienić, że kolejnymi etapami planowej rewitalizacji dawnego stadionu w Dobromierzu, finansowanymi z innych źródeł, będą budowa niedużego zbiornika wodnego, montaż elementów siłowni zewnętrznej i placu zabaw oraz budowa bieżni sportowej o długości 200 metrów kwadratowych.

Kolejna nasza gmina - Secemin dostała około 88 tysięcy złotych na utworzenie trzech stref aktywnego wypoczynku w Bichniowie, Brzozowie i Wałkonowach Dolnych. W specjalnych strefach powstaną place zabaw dla dzieci oraz siłownie zewnętrzne. Planowana wartość całego zadania wyniesie ponad 145 tysięcy. Trzy strefy aktywnego wypoczynku mają być gotowe do końca lipca.

Gmina Radków, z kolei, dostała około 46 tysięcy na budowę placu zabaw przy miejscowej szkole. Łączna wartość projektu stanowi 54 tysiące. Plac będzie gotowy do końca sierpnia. Dofinansowanie w wysokości 122 tysięcy otrzymał też Paweł Kolasa – właściciel stawów hodowlanych w Ludyni.

Na koniec zostawiliśmy gminę Włoszczowa, która czeka cały czas na rozpatrzenie wniosku dotyczącego zagospodarowania przestrzennego zbiornika wodnego Klekot. Szykuje się tu wielka inwestycja za 360 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie unijne ma wynieść 300 tysięcy.

Na Klekocie ma powstać między innymi duża wiata z murowanym grillem przy woprówce, chodnik z kostki brukowej na grobli (od wejścia na zbiornik do samej plaży), kosze na śmieci, ławki, panele fotowoltaiczne na woprówce, ławeczka ekologiczna z panelem do ładowania telefonów, monitoring, pojawią się też tablice informujące o faunie tego akwenu.

Z projektu skorzystają też małe stawy przy Klekocie, należące również do gminy Włoszczowa. Wyremontowany zostanie mnich, zabezpieczona grobla przeciwko bobrom, powstanie też mała wiata. Wszystko ma być gotowe do końca listopada.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: 20 lat województwa świętokrzyskiego. Wspomnienia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie