Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To największy budżet w historii gminy Kluczewsko. Sprawdź, co zostanie zrobione

Rafał Banaszek
Dużym zadaniem w tym roku będzie pierwszy etap przebudowy oczyszczalni ścieków w Kluczewsku - szacunkowy koszt to pół miliona złotych.
Dużym zadaniem w tym roku będzie pierwszy etap przebudowy oczyszczalni ścieków w Kluczewsku - szacunkowy koszt to pół miliona złotych. Urząd Gminy Kluczewsko
Rada Gminy Kluczewsko jednogłośnie przyjęła projekt budżetu na 2017 rok na uroczystej sesji z okazji nadania Szkole Podstawowej w Dobromierzu imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Budżet w liczbach

Dochody gminy zaplanowano w tym roku na kwotę 21 milionów złotych, a wydatki na 23,1 miliona. Deficyt w wysokości 2 milionów złotych zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetowej z lat poprzednich.

Ile i na co gmina Kluczewsko wyda najwięcej pieniędzy w tym roku? - Najwięcej tradycyjnie pochłonie oświata i wychowanie - to ponad 7 milionów złotych, pomoc społeczna - prawie 7 milionów złotych, administracja publiczna - 2,3 miliona wymienia wójt Rafał Pałka.

Na wydatki inwestycyjne zaplanowano prawie 4 miliony złotych, co stanowi 17 procent wszystkich wydatków. Warto jednak nadmienić, że szereg prac związanych z budową kanalizacji, wodociągów, montażem i konserwacją oświetlenia ulicznego wykonuje tutaj Usługowy Komunalny Zakład Gospodarczy, który jest jednostką budżetową gminy. To pozwala na znaczne obniżenie kosztów realizacji inwestycji.

2 miliony na remonty dróg

Bieżący rok będzie na pewno pracowity dla gminy Kluczewsko pod względem rozbudowy, przebudowy oraz modernizacji dróg - na ten cel samorząd przeznacza aż 2 miliony złotych. Gmina Kluczewsko pozyskała ponad 700 tysięcy złotych dotacji z Unii Europejskiej na modernizacje: ulicy Murarskiej w Kluczewsku oraz drogi koło szkoły, odcinków w Pilczycy, Rzewuszyce-Zmarłe, Zabrodziu i Zabrodzie-Jamskie.

Kolejne prawie 295 tysięcy gmina Kluczewsko otrzymała z budżetu państwa na przebudowę drogi w Stanowiskach na odcinku od drogi wojewódzkiej 742 w kierunku Januszewic (całkowity koszt to 600 tysięcy złotych).

Dodatkowo gmina przekaże 252,5 tysiąca złotych dofinansowania powiatowi włoszczowskiemu na przebudowę drogi powiatowej Pilczyca-Jakubowice oraz na wykonanie projektu przebudowy odcinka Jakubowice- Komorniki.

Przy szkole w Dobromierzu jest budowane boisko wielofunkcyjne za 300 tysięcy złotych.
Przy szkole w Dobromierzu jest budowane boisko wielofunkcyjne za 300 tysięcy złotych. Urząd Gminy Kluczewsko

Kanalizacja - niezmienny kierunek od lat

Kluczewscy samorządowcy w budżecie zabezpieczyli również pieniądze na przedsięwzięcia wieloletnie, ukierunkowane na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Dużym zadaniem będzie pierwszy etap przebudowy oczyszczalni ścieków w Kluczewsku, co pozwoli w przyszłości przyłączyć następne wsie do sieci kanalizacyjnej. Koszt tej operacji wyniesie 500 tysięcy złotych.

Rok 2017 to również budowa kanalizacji w Ciemięt¬nikach oraz wodociągu w Zabrodziu, na co zabezpieczono kwotę 740 tysięcy złotych. Jednocześnie przygotowywana jest dokumentacja na budowę kanalizacji w Brześciu.

Pieniądze na rozwój sołectw

Kolejną oczekiwaną inwestycją jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Dobromierzu. Planowany koszt tej inwestycji opiewa na kwotę 300 tysięcy złotych.

Jak podkreśla Rafał Pałka, już od kilku lat, dzięki funduszom sołeckim, coraz prężniej działają w jego gminie sołectwa.
- Mieszkańcy sołectw integrują się, tworząc nowe pomysły na inwestycje, zaczynając od rozbudowy oświetlenia ulicznego, doposażenia placów zabaw, poprzez organizację imprez integracyjnych i dożynek, a kończąc na remoncie i modernizacji świetlic. W tegorocznym budżecie gminy zabezpieczyliśmy na fundusz sołecki 340 tysięcy złotych - opowiada wójt.

Gmina Kluczewsko pamięta również o strażach pożarnych, przeznaczając w bieżącym roku 146,5 tysiąca złotych na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową.

Mocny budżet i małe zadłużenie

- To naprawdę mocny budżet, wpisujący się w główne założenia strategiczne gminy, a mianowicie poprawę jakości dróg, rozbudowę kanalizacji oraz wspieranie mieszkańców w ich pomysłach, ułatwiających codzienne życie – twierdzi wójt Pałka.

Warto też dodać, że zadłużenie gminy Kluczewsko na koniec 2016 roku wynosiło zaledwie 936 tysięcy złotych, co stanowiło jedynie 4,4 procenta planowanych dochodów budżetu 2017 roku. Porównując tę kwotę do innych gmin ziemi włoszczowskiej można śmiało stwierdzić, że to znikomy dług. Co ciekawe, samorząd Kluczewska nie planuje też zaciągać żadnych kredytów w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie