Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego w powiecie włoszczowskim. Szkoły w gminie Krasocin górą

Rafał BANASZEK [email protected]
Kwietniowy egzamin najlepiej zdali w naszym powiecie gimnazjaliści z Krasocina.
Kwietniowy egzamin najlepiej zdali w naszym powiecie gimnazjaliści z Krasocina.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krasocinie najlepiej napisali w tym roku egzamin zewnętrzny w powiecie włoszczowskim. Gimnazja z gminy Krasocin zapewniły tej gminie pierwsze miejsce w naszym powiecie.

Wyniki w szkołach

Wyniki w szkołach

Wyniki egzaminów w gimnazjach w powiecie włoszczowskim - ranking opracowany na podstawie średnich procentowych wyników z poszczególnych przedmiotów. Najpierw podajemy średnią szkół (suma procentowych wyników podzielona przez pięć - ilość egzaminów), dalej średnie z: języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym.
1. Publiczne Gimnazjum w Krasocinie - 60,8 procent (70 + 59 + 50 + 60 + 65) - zdawało 56 uczniów, 2. Publiczne Gimnazjum numer 1 we Włoszczowie - 60,4 (73 + 59 + 51 + 54 + 65) - 85 uczniów, 3. Publiczne Gimnazjum w Bukowie - 60,0 (67 + 60 + 46 + 56 + 71) - 44 uczniów, 4. Publiczne Gimnazjum w Koniecznie - 59,6 (73 + 62 + 42 + 58 + 63) - 19 uczniów, 5. Gimnazjum w Radkowie - 59,2 (68 + 58 + 50 + 53 + 67) - 33 uczniów, 6. Publiczne Gimnazjum w Kurzelowie - 58,8 (66 + 56 + 53 + 56 + 63) - 23 uczniów, 7. Publiczne Gimnazjum w Olesznie - 58,6 (75 + 63 + 54 + 53 + 48) - 17 uczniów, 8. Publiczne Gimnazjum numer 2 we Włoszczowie - 56,0 (66 + 56 + 44 + 52 + 62) - 46 uczniów, 9. Publiczne Gimnazjum w Dobromierzu - 55,6 (68 + 54 + 49 + 54 + 53) - 21 uczniów, 10. Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Seceminie - 55,0 (68 + 55 + 40 + 53 + 59) - 33 uczniów, 11. Publiczne Gimnazjum w Kluczewsku - 53,8 (61 + 57 + 43 + 51 + 57) - 37 uczniów, 12. Gimnazjum imienia Bohaterów Insurekcji Kościuszkowskiej w Moskorzewie - 50,0 (58 + 56 + 39 + 48 + 49) - 25 uczniów.

- Pragnę pogratulować tegorocznych wyników, zarówno absolwentom naszych gimnazjów, jak i nauczycielom - mówi Ireneusz Gliściński, wójt gminy Krasocin.

- Cieszę się z pierwszego miejsca Publicznego Gimnazjum w Krasocinie oraz bardzo dobrych wyników dwóch pozostałych placówek. Pozytywnym efektem jest to, że nasze placówki corocznie plasują się na najwyższych pozycjach w wielu rankingach, co jest odzwierciedleniem wysokiego poziomu nauczania. Jako samorząd staramy się zapewnić optymalne warunki do pracy w szkołach i myślę, że te działania pozwalają na spokojną i bezpieczną edukację naszych uczniów.

NAJLEPSZE SZKOŁY I GMINY

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała ostatnio wyniki zewnętrznych egzaminów gimnazjalnych 2014 w poszczególnych szkołach, które uczniowie zdawali w kwietniu. Wcześniej zamieszczono wyniki w poszczególnych gminach. Jak wypadł tegoroczny egzamin w gimnazjach powiatu włoszczowskiego?

W województwie powiat włoszczowski zajął trzecie miejsce, za Kielcami i powiatem jędrzejowskim. Najlepszy wynik, jeśli chodzi o szkoły, uzyskali gimnazjaliści z Krasocina (awans z czwartego miejsca w roku ubiegłym), przed Publicznym Gimnazjum numer 1 we Włoszczowe (duży skok z miejsca siódmego) i szkołą w Bukowie (w ubiegłym roku na ósmym miejscu). - Jestem bardzo dumny z tego faktu. Doceniam ciężką pracę nauczycieli i zaangażowanie uczniów - mówi Krzysztof Jasiowski, dyrektor szkoły w Krasocinie.

Te trzy szkoły znalazły się w tym roku na podium, uzyskując wynik 60 procent i więcej. Trzy najlepsze gminy w powiecie pod względem wyników egzaminu gimnazjalnego to: Krasocin (awans z drugiego miejsca w roku ubiegłym), Radków (skok z czwartego miejsca w 2013 roku) i Włoszczowa (spadek z pierwszego miejsca w zeszłym roku).

OLESZNO LEPSZE Z NIEMIECKIEGO, NIŻ ANGIELSKIEGO

Jeśli bralibyśmy pod uwagę wynik z egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym, pierwsze miejsce w powiecie włoszczowskim zajęłoby Publiczne Gimnazjum w Olesznie - ubiegłoroczny zwycięzca (od 2007 roku, z przerwą w 2009, najlepsza szkoła w powiecie z zewnętrznego egzaminu gimnazjalnego).

- Chyba nie ma w naszym powiecie szkoły, która mogłaby się poszczycić tym, że od kilku lat znajduje się w czołówce województwa - mimo że mieszkamy na tak zwanej prowincji.

Dzieci starają się, nauczyciele również - usłyszeliśmy od jednej z nauczycielek tej szkoły.
- Szkolna społeczność w Olesznie jest nieliczna i dlatego jest im trudniej konkurować ze szkołami mającymi kilkuset uczniów. Wynik każdego ucznia jest bardzo "wrażliwy" na ocenę ogólną egzaminu, stąd wszyscy muszą się starać, by go nie zepsuć - opowiadają oleszyńscy nauczyciele.

Gimnazjum w Olesznie w tym roku znalazło się dopiero na siódmym miejscu (biorąc pod uwagę wynik egzaminu z języka angielskiego, który zdawały tutaj tylko trzy osoby, uzyskując 48 procent). Egzamin z niemieckiego pisało w Olesznie 14 uczniów, którzy uzyskali najlepszy w powiecie wynik 58 procent.

DYREKCJA OBURZONA 7. MIEJSCEM W RANKINGU

- W naszej szkole językiem wiodącym jest język niemiecki (zdawało ten język czternastu uczniów na siedemnastu przystępujących do egzaminu). Branie do statystyki wyników uzyskanych jedynie przez trzech uczniów z języka angielskiego uważam za rażąco niesprawiedliwe - uważa Zofia Marcinkowska, dyrektorka szkoły w Olesznie.
Odwrotna sytuacja była w Krasocinie, gdzie z języka angielskiego 17 piszących uczniów zdobyło wynik 65 procent, natomiast z niemieckiego 39 zdających uczniów osiągnęło wynik 57 procent.

Licząc do klasyfikacji wynik Gimnazjum z Oleszna z języka niemieckiego, szkoła ta awansuje na drugie lub pierwsze miejsce, w zależności od tego, który język policzymy Gimnazjum z Krasocina. Oleszno uzyska po wliczeniu niemieckiego ma średnią 60,6 procent.

Redakcja "Echa Dnia" po długich analizach przyjęła, jako obowiązujący w rankingu, język angielski, mając na względzie fakt, że zdaje go 99 procent uczniów w regionie i generalnie porównanie to jest w miarę obiektywne.

- W poprzednich latach odebraliśmy wiele uwag o tym, że szkoły zdające niemiecki mogą łatwiej uzyskać wyższy wynik. Dlatego po dyskusji z kuratorium oświaty i nauczycielami przyjęliśmy takie kryterium - wyjaśnia Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia".

NAJSŁABSZE SZKOŁY I WIELKIE ROZCZAROWANIA

Wracając do wyników egzaminu 2014 w naszym powiecie, to najsłabiej wypadł w gimnazjum w Moskorzewie. Szkoła ta zajęła ostatnie, dwunaste miejsce (w 2013 roku Moskorzew był dziesiąty, w 2012 - dwunasty).

Zaskoczeniem jest słaby wynik gimnazjum z Kluczewska (przedostatnie, jedenaste miejsce w rankingu), podczas gdy szkoła podstawowa z Kluczewska zajęła w tym roku pierwsze miejsce w powiecie ze sprawdzianu. W poprzednich latach kluczewskie gimnazjum było w pierwszej szóstce najlepszych szkół w powiecie (w 2012 roku zdobyło nawet drugie miejsce).

Od kilku ostatnich lat słabe wyniki ze sprawdzianu i egzaminu notuje też szkoła w Seceminie. - Jest mi z tego powodu bardzo smutno - mówił ostatnio wójt Sławomir Krzysztofik. - W ubiegłym roku byliśmy na piątym miejscu w powiecie ze sprawdzianu, w tym roku na ostatnim szóstym. W zeszłym roku gimnazjum w Seceminie miało najgorszy wynik w powiecie, w tym roku mam zapewnienia, że będzie lepiej (z dwunastego miejsca awansowało na dziesiąte - przyp. red.).

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Wyniki w gminach

Ranking gmin powiatu włoszczowskiego opracowany na podstawie średnich wyników z poszczególnych przedmiotów.
1. Krasocin - 60,6 procent (69 + 60 + 49 + 57 + 68), 2. Radków - 59,2 (68 + 58 + 50 + 53 + 67), 3. Włoszczowa - 58,6 (70 + 58 + 48 + 54 + 63), 4. Secemin - 55,0 (68 + 55 + 40 + 53 + 59), 5. Kluczewsko - 54,4 (63 + 56 + 45 + 52 + 56), 6. Moskorzew - 50,0 (58 + 56 + 39 + 48 + 49).

DYSKUSJA NAD WYNIKAMI NAUCZANIA W MOSKORZEWIE

O wynikach nauczania w dwóch szkołach w gminie Moskorzew (Moskorzew i Szkoła Podstawowa w Chlewicach) opowiadali dyrektorzy placówek na ostatniej sesji Rady Gminy, która odbyła się 24 czerwca. Warto nadmienić, że te dwie szkoły ze sprawdzianu po szóstej klasie wypadły w tym roku lepiej w skali powiatu, niż przed rokiem, gdy były na szarym końcu.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Moskorzewie Marek Caban przyznał, że wyniki z egzaminu są niesatysfakcjonujące. - O wyniku tym zdecydowała duża liczba uczniów słabszych. W szkole pracują przecież ci sami nauczyciele - tłumaczył dyrektor szkoły w Moskorzewie.

Marek Caban dodał, że średni był też wynik ze sprawdzianu po szkole podstawowej. - Na 21 szkół w powiecie, szkoła w Moskorzewie zajęła ze sprawdzianu dwunaste miejsce. Cała gmina uplasowała się na przedostatnim, piątym miejscu w powiecie włoszczowskim - opowiadał dyrektor.

- Zobaczcie, jak Radków poszedł do góry z przedostatniego miejsca w ubiegłym roku. Moskorzew nie podniósł się nic - narzekał radny Sławomir Furmański, przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego Rady Gminy Moskorzew.

- Jak poprawić te wyniki? - pytali moskorzewscy radni dyrektorów szkół. Marek Caban z Moskorzewa tak odpowiedział: - Wyniki kieleckich szkół i szkół wiejskich dzieli przepaść. W miastach dzieci mają lepsze możliwości edukacyjne. O wyniku decyduje szereg czynników.

- Mam nadzieję, że doczekamy rocznika uczniów, którzy będą najlepsi w powiecie, a nauczyciele lepiej się zaangażują do pracy - podsumował dyskusję o słabych wynikach nauczania w moskorzewskich szkołach przewodniczący Rady Gminy Stanisław Paluch. Nikt, natomiast nie wspomniał, że jedną z głównych przyczyn kiepskich wyników placówek oświatowych w tej gminie mogły być łączone klasy.

- Cały czas prowadzimy rozmowy z dyrektorami, żeby poprawić wyniki w szkołach. Chcemy wprowadzić bardziej nowoczesne formy nauczania. Tłumaczenie co roku, że to wina słabego rocznika, nie przekonuje nas. Chociaż w tym roku wyniki są trochę lepsze, niż w ubiegłym. Będziemy pracować z dyrektorami nadal - zapowiada wójt Moskorzewa Jarosław Klimek.

GMINA ZALEGA PIENIĄDZE NAUCZYCIELOM

Warto nadmienić, że gmina Moskorzew jest nadal dłużna nauczycielom pieniądze - chodzi o niewypłacone dodatki uzupełniające do średnich wynagrodzeń za ostatnie lata. Na początku 2013 roku kwota długu wynosiła ponad 810 tysięcy złotych. Nauczyciele zagrozili wówczas samorządowi, że jeśli nie otrzymają zaległych pieniędzy, to nie zrealizują zadań oświatowych oraz projektów organizacyjnych szkół i przedszkoli.

- Zobowiązania wobec nauczycieli bardzo szybko maleją - odpowiada wójt Jarosław Klimek. - Pensje mają wypłacane, środki na świadczenia urlopowe mamy zabezpieczone w budżecie. Uregulowaliśmy już ZUS-y. Mamy zaległości w wypłacie wyrównań wynagrodzeń, które staramy się wypłacać nauczycielom sukcesywnie - twierdzi wójt. Informacje te potwierdził nam Związek Nauczycielstwa Polskiego we Włoszczowie.

- Chcę nadmienić, że po rozstrzygnięciu kredytu konsolidacyjnego będziemy mieć zabezpieczone 40 tysięcy złotych miesięcznie z przeznaczeniem na wypłatę zobowiązań wobec nauczycieli - dodaje włodarz Moskorzewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie