Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porażki i sukcesy burmistrza Włoszczowy

Rafał Banaszek
- Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla burmistrza, że tyle spraw udało mu się zrealizować - powiedział Mieczysław Guździoł, mieszkaniec Włoszczowy.
- Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla burmistrza, że tyle spraw udało mu się zrealizować - powiedział Mieczysław Guździoł, mieszkaniec Włoszczowy. R. Banaszek
Czyli co się udało, a co nie Bartłomiejowi Dorywalskiemu podczas pierwszego roku kadencji.

Największa porażka - nie zlikwidowane szkoły, największy sukces - rozpoczęcie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie - tak w ogólnym zarysie przedstawia się bilans pierwszego roku sprawowania władzy, przez najmłodszego w kraju, burmistrza Włoszczowy.

Wydawało się, że trzecie i ostatnie w tym roku spotkanie informacyjne Bartłomieja Dorywalskiego z mieszkańcami będzie nudne. Ludzi w ubiegły piątek przybyło do Domu Kultury jak na lekarstwo - najmniej ze wszystkich dotychczasowych spotkań, jakie zorganizował dla nich burmistrz Dorywalski. Mimo kiepskiej frekwencji, emocji nie brakowało. Niech żałują ci, co nie byli...

Szkoły porażką roku

Swoje wystąpienie Bartłomiej Dorywalski rozpoczął od przedstawienia największych porażek. - Porażką roku była na pewno nie przeprowadzona likwidacja szkół - przyznał się Dorywalski. Burmistrz poinformował, że na najbliższej (dzisiejszej) sesji Rady Miejskiej radni powrócą do tego tematu i ponownie przystąpią do przegłosowania projektów likwidacji nieopłacalnych w utrzymaniu szkół w gminie Włoszczowa. Powód jest oczywisty - oświata w gminie jest mocno deficytowa. W tym roku gmina dopłaca do utrzymania swoich szkół 2,9 miliona złotych.

Kontynuując temat porażek burmistrz przyznał się również do tego, że nie udało mu się przeprowadzić kilku innych spraw, między innymi: restrukturyzacji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, monitoringu Włoszczowy, zatwierdzenia studium zagospodarowania przestrzennego gminy, wybudowania boisk w Czarncy i Boczkowicach oraz remontu ulicy Księdza Biskupa Mieczysława Jaworskiego.

- Nie jest zawsze tak kolorowo, czasem coś nie wychodzi... - stwierdził burmistrz. I za tę szczerość należy się Dorywalskiemu pochwała, gdyż żaden dotychczasowy burmistrz Włoszczowy nie przyznawał się mieszkańcom publicznie do swoich "wpadek" w taki właśnie sposób. Pod tym względem samorządowcy powinni brać wzór z młodego włodarza gminy.

Sprawy w organach ścigania

Z porażkami związane są także sprawy sporne i sądowe, w których uczestniczy gmina Włoszczowa. Bartłomiej Dorywalski zwrócił więc uwagę na halę sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji, którą gmina spłaca po raz drugi i będzie to robić aż do 2010 roku. Nie mniej ważny jest proces karny dotyczący kanalizacji Wola Wiśniowa - Kuzki - Ewina - Podlipie, który będzie się toczyć od początku w Sądzie Okręgowym w Kielcach, a nie - jak do tej pory - w Jędrzejowie (przypomnijmy, że w tej sprawie oskarżeni są m.in. urzędnicy gminni i były burmistrz Włoszczowy).

Nie wiadomo też jak się zakończy sprawa wysypiska odpadów komunalnych Kępny Ług, która jest obecnie w prokuraturze (zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przy opracowaniu projektu tego śmietniska złożył Bartłomiej Dorywalski). A czas goni, gdyż do końca 2009 roku wysypisko musi być przebudowane, w przeciwnym razie grozi zamknięcie.

I chyba najważniejsza sprawa ostatnich miesięcy - zmiana strefy ochrony pośredniej ujęć wody podziemnej we Włoszczowie, do której doprowadził były włodarz gminy Józef Grabalski. - Wcale nie trzeba było tego ruszać - podkreślał na spotkaniu Bartłomiej Dorywalski. Nowa strefa ochronna się zmniejszyła i owszem - dała większe pole działania dla przeprowadzania inwestycji - ale cóż z tego, jak przyniosła z sobą nowe ograniczenia, między innymi zakaz budowy dróg na jej terenie. Przez tę strefę - przypomnijmy - miała biec obwodnica Włoszczowy.

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich do końca marca przyszłego roku będzie miał już opracowany projekt przebudowy drogi wojewódzkiej numer 786 relacji Kielce - Włoszczowa - granica województwa. I w tym projekcie miała się znaleźć właśnie włoszczowska obwodnica. Ale jak ją budować, skoro nie pozwala na to nowa strefa? Sprawę strefy i osób, które "maczały" palce w jej zmianie, burmistrz Dorywalski skierował do organów ścigania.

To im się udało

Ale nie tylko porażkami żyje człowiek. Sporo też zrobiono w gminie w tym roku. Przede wszystkim zakończono w kwietniu budowę sieci wodociągowej w Bebelnie, Ludwinowie, Podłaziu i Krasowie, przeznaczając w tym roku na ten cel ponad 1 milion złotych. Wybudowano kanalizację sanitarną w trzech włoszczowskich ulicach: Świerkowej, Jodłowej i Jędrzejowskiej (w tej ostatniej zainstalowano również wodociąg). Obecnie aktualizowane są dokumentacje dotyczące budowy kanalizacji w kilkunastu wsiach: Kurzelowie, Dankowie Dużym, Koniecznie, Ogarce, Boczkowicach, Rogienicach, Dąbiu, Bebelnie, Ludwinowie, Czarncy, Kątach i Kuzkach. Gmina opracowuje również dokumentacje projektowe na budowę i przebudowę wodociągów w ulicach: Kusocińskiego, Wschodniej, Wiśniowej, Partyzantów, Kilińskiego i Żwirki we Włoszczowie. W trakcie realizacji jest także rozbudowa Oczyszczalni Ścieków.

Sporo zrobiono na drogach. Przebudowana została ulica Leśna we Włoszczowie, położono asfalt na drogach w miejscowościach: Kurzelów - Wymysłów, Czarnca, Dąbie - Podłazie. Ulica Armii Krajowej w Kurzelowie i Czarniecka w Czarncy również wzbogaciły się o nową nawierzchnię. Wyremontowano ulicę Rolniczą, przebudowano wyjazd z osiedla Brożka. Wybudowano parking przy ulicach 1 Maja i Pocztowej we Włoszczowie. Położono chodniki na osiedlach Broniewskiego, Brożka, przy ulicach Śląskiej, Żeromskiego, Różanej, na placu Wolności. Dokonano aktualizacji dokumentacji technicznej przebudowy dróg na włoszczowskim osiedlu Reja.

Kończy się remont ulicy Słowackiego we Włoszczowie oraz ciągu pieszo-jezdnego (droga i chodnik) na osiedlu Brożka, wraz z budową oświetlenia na tym osiedlu. Oprócz modernizacji dróg gmina przeprowadziła również wiele innych inwestycji remontowych (m.in. Dom Ludowy w Kuzkach, pomost na Klekocie, skatepark, muszla koncertowa i oświetlenie na stadionie - przy wsparciu przedsiębiorców, harcówka na Broniewskiego, adaptowano także pomieszczenia sklepowe na biurowe w budynku na osiedlu Brożka).

- Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla burmistrza, że tyle spraw udało mu się zrealizować - powiedział Mieczysław Guździoł z Włoszczowy, a obecni na sali widowiskowej mieszkańcy zaczęli bić brawa. - Spotkanie było niezwykle emocjonujące i ekscytujące - podsumował Bartłomiej Dorywalski. Następne spotkanie burmistrza Włoszczowy z mieszkańcami odbędzie się na wiosnę przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie