Szkoła otrzymała list od papieża

  Szkoła otrzymała list od papieża

  Rafał Banaszek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Monika Rogula i Agnieszka Bała prezentują tegoroczny list i kartkę świąteczną od papieża Benedykta XVI. W tle widać korespondencję z Watykanem z wcześniejszych

  Monika Rogula i Agnieszka Bała prezentują tegoroczny list i kartkę świąteczną od papieża Benedykta XVI. W tle widać korespondencję z Watykanem z wcześniejszych lat. ©R. Banaszek

  Szkoła w Kurzelowie otrzymała po raz kolejny pismo z Watykanu. Życzenia bożonarodzeniowe złożył sam Benedykt XVI!
  Monika Rogula i Agnieszka Bała prezentują tegoroczny list i kartkę świąteczną od papieża Benedykta XVI. W tle widać korespondencję z Watykanem z wcześniejszych

  Monika Rogula i Agnieszka Bała prezentują tegoroczny list i kartkę świąteczną od papieża Benedykta XVI. W tle widać korespondencję z Watykanem z wcześniejszych lat. ©R. Banaszek

  - Gdy zobaczyłam kopertę, a na niej napis "Poste Vaticane", nie wierzyłam własnym oczom… - opowiada dyrektorka szkoły w Kurzelowie. Uczniom odpisał Ojciec Święty. List został wysłany do szkoły dokładnie tego samego dnia, co rok temu - 12 stycznia.

  Zespół Placówek Oświatowych w Kurzelowie to jedyna szkoła w powiecie włoszczowskim, która prowadzi regularną korespondencję z Watykanem i co roku otrzymuje stamtąd odpowiedzi - od pięciu lat. Wszystko zaczęło się w październiku 2003 roku, kiedy to Samorząd Uczniowski przesłał naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II depeszę z życzeniami z okazji 25 rocznicy Jego pontyfikatu.

  CZTERY ODPOWIEDZI OD DWÓCH PAPIEŻY

  - Wypadała wtedy okrągła rocznica powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Samorząd Uczniowski naszej szkoły, zastanawiając się, co można by zrobić dla naszego Papieża, postanowił wysłać mu życzenia. Kartkę zrobili uczniowie własnoręcznie. Wysłaliśmy ją w paczce - wspomina dyrektor szkoły Zofia Wójcik.

  Wówczas nikomu nawet się nie śniło, że niebawem nadejdzie odpowiedź z Watykanu. Do tej pory szkoła w Kurzelowie doczekała się aż czterech odpowiedzi od dwóch papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ostatnia z nich dotarła kilka dni temu i stanowiła odpowiedź na życzenia świąteczne złożone Ojcu Świętemu od Samorządu Uczniowskiego, dyrekcji szkoły, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie.

  LIST PO POLSKU, KARTKA PO ŁACINIE

  W liście napisanym po polsku, pod którym podpisał się Gabriele Caccia z Sekretariatu Stanu, czytamy między innymi: "Jego Świątobliwość Benedykt XVI z wdzięcznością przyjął życzenia z okazji świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku nadesłane przez Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz Uczniów Waszej szkoły (…)".

  Dalej pisze Watykan: "Ojciec Święty modli się za wszystkich Uczniów, by miłość Chrystusa i Jego pokój zagościły w ich sercach, w ich rodzinach, w szkole, i w tym duchu przesyła swe błogosławieństwo, którym obejmujemy również Wychowawców i Nauczycieli". Razem z listem była w kopercie kartka bożonarodzeniowa z papieskimi życzeniami napisanymi po łacinie.

  NIEZMIERNA RADOŚĆ NAUCZYCIELI

  Nauczyciele kurzelowskiej szkoły są niezmiernie zadowoleni z faktu korespondencji z Watykanem. - Zapoczątkowaliśmy ją jeszcze za naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II i kontynuujemy z Jego następcą Benedyktem XVI, którego myśli, słowa i czyny przyświecają naszej młodzieży - mówi Maria Bała, opiekun Samorządu Uczniowskiego. - Dlatego związki naszej szkoły ze Stolicą Apostolską są tak ścisłe i serdeczne. Każda depesza z Watykanu napawa nas radością i daje bodźce do czynienia dobra i szukania prawdy.

  Wielki prestiż ma miejscowa parafia. - Gdy przyszedłem do pracy do tej szkoły, byłem bardzo zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że placówka w Kurzelowie utrzymuje kontakty z Watykanem - opowiada ksiądz prefekt Krzysztof Gibas. - To piękne, że mimo tego, iż nasz drogi Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł, nadal chcemy łączyć się z Piotrem naszych czasów - Benedyktem XVI, wspierać go naszymi modlitwami i czerpać z jego nauczania cenne wskazówki do lepszego życia.

  UCZNIOWIE WIĘCEJ OD SIEBIE WYMAGAJĄ

  Kończący w tym roku szkołę uczniowie trzecich klas Publicznego Gimnazjum w Kurzelowie są bardzo dumni, że mogli chodzić do szkoły, która dała im możliwość kontaktowania się z papieżami. - Czujemy się bardzo wyróżnieni. Jan Paweł II na zawsze pozostanie w naszych sercach - twierdzi Monika Rogula. - Na każdą odpowiedź z Watykanu reagujemy wielkim entuzjazmem. Dzięki tym listom staramy się być lepszymi ludźmi, więcej od siebie wymagamy - informuje Agnieszka Bała.

  - Jesteśmy wdzięczni Benedyktowi XVI, że kontynuuje dzieło, które rozpoczął Jan Paweł II. Swoje podziękowanie za to wszystko wyrażamy w postaci montaży słowno - muzycznych, spotkań pod pomnikiem papieskim, w co wciągamy całą parafię - opowiada Anna Bryk. - Jako odchodzący w tym roku ze szkoły uczniowie przekazujemy "pałeczkę" młodszym, aby kontynuacja kontaktów z Watykanem nie umarła - dodaje Paweł Ciszewski, przewodniczący Samorządu Szkolnego.

  MARZENIE O WATYKANIE

  W holu ich szkoły od chwili śmierci Papieża Jana Pawła II płonie nieprzerwanie znicz przy popiersiu Ojca Świętego w tak zwanym kąciku Jego pamięci. W klasach wiszą na ścianach motta z nauk Jana Pawła II, szczególnie dotyczące miłości ojczyzny. Wielkim marzeniem kurzelowskiej młodzieży i nauczycieli jest zorganizowanie wycieczki do Watykanu. - Bardzo pragniemy odwiedzić grób naszego Papieża i chcielibyśmy choć raz gościć na audiencji u Benedykta XVI -mówią kurzelowianie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  1 3 4 5 ... 22 »

  Galerie zdjęć

  Wideo

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!