Powiat otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej

  Powiat otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej

  Rafał Banaszek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Bartłomiej Dorywalski, burmistrz Włoszczowy: - Zależy mi na pozyskaniu jak największej ilości pieniędzy i cieszę się z każdej złotówki, która została

  Bartłomiej Dorywalski, burmistrz Włoszczowy: - Zależy mi na pozyskaniu jak największej ilości pieniędzy i cieszę się z każdej złotówki, która została przyznana naszej gminie. ©R. Banaszek

  Takich pieniędzy z zewnątrz powiat włoszczowski jeszcze nigdy nie otrzymał.
  Bartłomiej Dorywalski, burmistrz Włoszczowy: - Zależy mi na pozyskaniu jak największej ilości pieniędzy i cieszę się z każdej złotówki, która została

  Bartłomiej Dorywalski, burmistrz Włoszczowy: - Zależy mi na pozyskaniu jak największej ilości pieniędzy i cieszę się z każdej złotówki, która została przyznana naszej gminie. ©R. Banaszek

  W ciągu 7 najbliższych lat jest szansa pozyskania prawie 58 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej !

  19 projektów zgłoszonych przez nasz powiat i należące do niego gminy znalazło się w bazie inwestycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jesteśmy w czołówce przydzielonych funduszy unijnych w naszym województwie!

  Dzięki tym olbrzymim pieniądzom, jakie spłyną w ciągu najbliższych lat, powstaną inwestycje, o których nasze samorządy marzyły, a na które nie mogły sobie pozwolić z własnych pieniędzy.
  W poniedziałek, dzień po finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego poinformował, że w wyniku przeprowadzonego rankingu tak zwanych fiszek złożonych przez świętokrzyskie samorządy została utworzona baza projektów, które uzyskały akceptację na dofinansowanie.

  Wśród nich znalazło się 19 projektów zgłoszonych przez powiat włoszczowski i nasze gminy. Dzięki temu możemy pozyskać z Unii Europejskiej łączną kwotę 57,9 miliona złotych! Najwięcej pieniędzy dostało się powiatowi włoszczowskiemu - przeszło 18,8 miliona złotych. Wśród gmin prym wiedzie Secemin, któremu przydzielono aż 10 milionów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy, najwięcej kasy spłynie do Radkowa - tutaj na każdego mieszkańca przypadło po przeszło 2 tysiące złotych!

  Wszyscy nasi samorządowcy są bardzo zadowoleni z tych pieniędzy, na które dostali zapewnienie. Niektórzy nawet nie liczyli na tak wysokie kwoty wsparcia. Jedyny kłopot dla niektórych gmin, zwłaszcza tych z małymi budżetami, będzie stanowiło teraz wygospodarowanie własnych pieniędzy, gdyż Unia Europejska dołoży nam jedynie 60 procent wartości inwestycji. Resztę muszą pokryć samorządy z własnych budżetów. Z analizy liczby złożonych fiszek wynika, że najlepiej wyszły na tym samorządy, które złożyły ich mniej, bo dostały kasę na wszystkie, niż te, które zaproponowały po kilkanaście inwestycji, gdyż przydzielono im pieniądze na niewielką ich część.

  Czy nasze samorządy wykorzystają te pieniądze. Już dziś widać ,że niektórzy będą mieli kłopoty. Jeśli ktoś nie ma jeszcze pozwoleń na budowę może przyjąć ,że koszty inwestycji wzrosną. Im dłużej będzie trwało załatwianie spraw udział dofinansowania w inwestycji będzie coraz mniejszy. Czy budżety gmin lub powiatu wytrzymają wzrost kosztów ? Będziemy obserwować operatywność naszych władz.

  STAROSTWO POWIATOWE

  Na sześć złożonych wniosków, starostwo powiatowe dostało pieniądze na pięć. Dodatkowo, powiat otrzymał 9 milionów złotych na budowę krytej pływalni we Włoszczowie. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powiat chce poprawić nawierzchnie czterech swoich tras.

  Przebudowane zostaną drogi powiatowe na odcinkach: Krasocin - Niwiska i Niwiska Gruszczyńskie - Gruszczyn na długości 4,6 kilometra - dofinansowanie 2,7 miliona; Kluczewsko - Rudka o długości 5,5 kilometra - wsparcie 3,3 miliona, Ulica Wschodnia, Wiśniowa i Kusocińskiego we Włoszczowie na długości 1,9 kilometra oraz 2,1-kilometrowy odcinek drogi Chlewice - Jadwigów - dofinansowanie 2,4 miliona , a także droga Miny - Żelisławiczki - 2,2 kilometra - wsparcie , 1,1 miliona.
  Oprócz inwestycji drogowych znalazły się również pieniądze na budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie - 360 tysięcy. Na dzień dzisiejszy powiat włoszczowski jest przygotowany do realizacji tylko dwóch z sześciu inwestycji, na które przyznano mu dofinansowanie. Na cztery zadania - drogi: Kluczewsko - Rudka, Miny - Żelisławiczki, boisko wielofunkcyjne i basen nie ma jeszcze opracowanej dokumentacji technicznej.

  WŁOSZCZOWA

  Gmina Włoszczowa złożyła 13 fiszek w Urzędzie Marszałkowskim, z czego przeszły jedynie cztery. Łącznie na wszystkie cztery inwestycje gmina dostała ponad 8,1 miliona złotych. Za te pieniądze zostaną przebudowane drogi na osiedlu Reja we Włoszczowie: Norwida, Makuszyńskiego, Tuwima, Orzeszkowej, Dygasińskiego, Reja - 2 miliony złotych dofinansowania oraz ulice Góral, Zachodnia, Śliska, Konopnicka i Nowa - wsparcie - 2,1 miliona złotych.

  Powstaną także wodociągi w sołectwach: Przygradów, Nieznanowice, Rząbiec, Jeżowice, Gościencin, Silpia Duża - 3 miliony dofinansowania oraz zostanie wyremontowane kino Muza we włoszczowskim Domu Kultury - 1 milion dofinansowania. Na wspomniane cztery inwestycje gmina Włoszczowa ma na dzień dzisiejszy opracowany tylko jeden projekt techniczny - chodzi o przebudowę dróg na osiedlu Reja. - Ta inwestycja będzie realizowana jako pierwsza. Remont zacznie się jeszcze w tym roku - informuje burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski.

  KRASOCIN

  Podobnie jak gmina Włoszczowa, również druga pod względem wielkości w powiecie gmina Krasocin nie dostała akceptacji na wszystkie 14 złożonych w Urzędzie Marszałkowskim wniosków. W tym przypadku przeszły jedynie dwa zadania. Mimo to wójt Józef Siwek i tak jest zadowolony, szczególnie z dofinansowania do budowy kanalizacji w gminie - otrzyma na ten cel 8 milionów złotych.

  - Na wiosnę ruszamy z robotami - cieszy się wójt Siwek. Jeśli chodzi o gminę Krasocin, to znalazły się również pieniądze - 900 tysięcy na dofinansowanie do przebudowy drogi gminnej Gruszczyn - Ogrojce - Stojewsko. Łącznie gmina Krasocin otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego 8,9 miliona.

  KLUCZEWSKO

  Trzecia pod względem wielkości gmina Kluczewsko dostanie z unijnego programu najmniej ze wszystkich naszych gmin - 2 miliony złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remont drogi gminnej Kluczewsko - Praczka , 803 tysiące oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Jakubowicach , prawie 1,3 miliona. Jednak gmina wójta Kazimierza Nowaka jest w bardzo dobrej sytuacji, bo ma już gotowe dokumentacje oraz pozwolenia na budowę na te zadania, dzięki czemu może je szybciej rozpocząć.

  SECEMIN

  Rekordzistą w naszym powiecie jest gmina Secemin. Złożyła tylko jedną fiszkę, ale konkretną - dotyczącą budowy kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Secemin oraz wodociągu w stolicy gminy. Z Regionalnego Programu Operacyjnego może liczyć na wsparcie w wysokości aż 10 milionów złotych. - Jesteśmy w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę kanalizacji. Jeśli dobrze pójdzie kanalizowanie moglibyśmy zacząć jeszcze na jesieni tego roku - mówi wójt Józef Bujak.

  RADKÓW

  Radków złożył dwa wnioski i obydwa przeszły. Gmina ta przymierza się do remontu kilku swoich dróg, między innymi od Urzędu Gminy w kierunku mostu i dalej w kierunku Sulikowa, odcinków: Radków - Gajówka, Bałków Zagórcze - Krzepin oraz Bebelno - Krasówek - Skociszewy. Łącznie na remont tych dróg gmina otrzyma 2,4 miliona. Za pozostałe 3 miliony złotych Radków ruszy z budową kanalizacji w czterech sołectwach: Kossów, Kwilina, Chycza i Dzierzgów. Przypomnijmy, że najmniejsza pod względem liczby mieszkańców gmina Radków dostała najwięcej w przeliczeniu na jedną osobę - ponad 2 tysiące zł.

  MOSKORZEW

  Ostatnia z gmin - Moskorzew, złożyła trzy fiszki, z których zaakceptowane zostały dwie. Najważniejszym zadaniem, na które przydzielono 3,5 miliona złotych, jest pierwszy etap budowy sieci wodociągowej w miejscowościach Moskorzew, Damiany i Chlewice.

  Dzięki wsparciu w wysokości przeszło 1,1 miliona przebudowana zostanie również droga gminna Moskorzew - Przybyszów. - Na pierwszy etap wodociągu mamy już gotową dokumentację łącznie z pozwoleniem na budowę. Wyłoniliśmy też firmę, która będzie budować drogę do Przybyszowa. Wszystko chcemy zacząć jeszcze w tym roku - zapowiada wójt Moskorzewa Jarosław Klimek.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  1 3 4 5 ... 28 »

  Galerie zdjęć

  Wideo

  Polecamy

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Lekarz Roku 2016. Zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!