Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Pożar w centrum Włoszczowy (zdjęcia)

Pożar w centrum Włoszczowy (zdjęcia)

/rab/

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Dachy sześciu sklepów, głównie spożywczych i odzieżowych spłonęły doszczętnie we wtorek w pożarze, jaki nawiedził południową pierzeję włoszczowskiego rynku. To był największy pożar centrum miasta od końca lat 80-tych! Około godziny 9 ogień udało się opanować. Straty są ogromne.
[galeria_glowna]

Z ogniem walczyło kilka zastępów strażackich, ściągnięto podnośnik hydrauliczny i cysternę. Właściciele sklepów ratowali swój dobytek z ogarniętych ogniem budynków.

Ogień na rogu ulicy Czarnieckiego zauważono po godzinie 6.30. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 8,5 godziny. Wzięło w niej udział 13 wozów strażackich i 42 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Przyczyny pożaru nie są znane. Policja włoszczowska prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Z uwagi na rozmiar szkód, liczonych w setkach tysięcy złotych, na miejscu był obecny też prokurator.

Straty są ogromne. Spłonęły dachy na sześciu sąsiednich sklepach, leżących na rodu ulicy Czarnieckiego i Placu Wolności. Większość to stare budynki pokryte papą, z drewnianymi stropami, niektóre były dopiero co wyremontowane i przygotowane do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Sklepy znajdowały się w ciasnej, parterowej zabudowie, dlatego ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał.

Właściciele w panice ratowali swój dobytek. Pomagali też mieszkańcy, którzy wynosili towary na ulicę i do parku. Strażacy uratowali budynek siódmego zagrożonego sklepu.

Jak poinformował nas powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, budynki nie nadają się do użytkowania. Niewykluczone, że mogą zapaść decyzje o rozbiórce najbardziej zniszczonych. Sklepy nie były ubezpieczone.

Zdaniem burmistrza Włoszczowy Bartłomieja Dorywalskiego, we wtorek spłonęła jedna czwarta zabudowy centrum miasta ! Gmina będzie wypłacać zasiłki celowe poszkodowanym. Ośrodek Pomocy Społecznej od samego rana pomagał poszkodowanym i strażakom, rozdając im ciepły posiłek. Warto nadmienić, że ostatni taki duży pożar w centrum Włoszczowy był po przeciwnej stronie rynku w 1988 roku.

Starszy kapitan Tomasz Szymański, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie: - Jak 16 lat służę w straży pożarnej, nie pamiętam na terenie miasta tak dużego pożaru. Ostatni był kilkadziesiąt lat temu po przeciwnej stronie rynku. Wówczas też spłonął sklep.Komentarze (63)

Wszystkie komentarze (63) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

Strefa Imprez

Galerie zdjęć

Wideo

Polecamy

Rolnik Roku, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich, Agrobiznes. Nominuj

Rolnik Roku, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich, Agrobiznes. Nominuj

Która lodziarnia najlepsza w Świętokrzyskiem [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Która lodziarnia najlepsza w Świętokrzyskiem [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Serial dokumentalny

Serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego". Zobacz zwiastun!