Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedeń... w Skalbmierzu. Z ogórkami sióstr Wędrychowskich w tle [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Studenci Uniwersytetu Wiedeńskiego, wraz z wykładowcami, gościli w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu.
Studenci Uniwersytetu Wiedeńskiego, wraz z wykładowcami, gościli w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu. Archiwum prywatne
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu odwiedzili ostatnio bardzo interesujący goście. Studenci Uniwersytetu Wiedeńskiego, pod czujnym okiem wykładowców - profesor Jolanty Doschek i profesora Przemysława Chojnowskiego, wzięli udział w debacie poświęconej twórczości kultowej postaci Młodej Polski - Stanisława Przybyszewskiego. Były też inne atrakcje, w tym... bogaty wątek kulinarny.

Wykład - o życiu i twórczości Stanisława Przybyszewskiego, pisarza, poety i dramaturga, ikony Młodej Polski - przygotował Hubert Przybyszewski, prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Związany także więzami rodzinnymi ze słynnym pisarzem. W programie spotkania znalazła się również fragmentów dzieł Stanisława Przybyszewskiego. Teksty czytali seniorzy, współpracujący na co dzień ze skalbmierskim Domem Kultury.

Hubert Przybyszewski wystąpił w tradycyjnej skalbmierskiej sukmanie. Z kolei Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu, pokazała się w stroju, który zakłada na co dzień jako liderka zespołu folklorystycznego Drożanie. Goście z Wiednia byli zachwyceni - wszak nieczęsto mają okazję zobaczyć Polskę od tej strony, a przy okazji mogli zapoznać się z licznymi projektami z sektora kultury, jakie realizowane są w Skalbmierzu.

Gospodarze spotkania - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna - zadbali o to, by przybysze z Wiednia zabrali do domu jak najlepsze wspomnienia. W nawiązywaniu przyjaźni i poznawaniu staropolskiej gościnności z pewnością pomogła wyborna... nalewka, przygotowana przez panie z koła gospodyń w Drożejowicach. Nie zabrakło, rzecz jasna, także wątku słynnych "ogórków sióstr Wędrychowskich".

Dawno, dawno temu właścicielki majątku w Drożejowicach uprawiały ogórki. Fama o ich smaku i cudownych właściwościach - po zakiszeniu - niosła się po całym kraju, dotarła też za granicę. Ogórki Wędrychowskich trafiły na dwór wiedeński, potem na salony Paryża, Berlina.

Na pożegnanie, gospodynie z Drożejowic obdarowały gości z Austrii pysznymi kiszonkami: z marchewką, cebulką, buraczkami, selerem, rzodkiewką. Zapadła także decyzja, że wiosną 2019 roku delegacja Skalbmierza - z kołem gospodyń, zespołami folklorystycznymi, seniorami - złoży rewizytę w Wiedniu.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Chciał jechać po pijaku. Czy ktoś go powstrzymał?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie