Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie Święto Pieroga w Bobrzy. Tłumy na imprezie i 26 tysięcy pierogów świętokrzyskich z różnym farszem. Które były najlepsze?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Dziczyzny, baraniny, kaczki, śliwek w winie, dyni, cukinii, serów, kapusty i wielu innych składników użyły kucharki i kucharze, którzy wzięli udział w X edycji Święta Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy w gminie Miedziana Góra w niedzielę, 27 sierpnia. Przygotowano aż 26 tysięcy pierogów. Które były najlepsze?

Tysiące pierogów na Święto Świętokrzyskiego Pieroga w Bobrzy

Tradycyjnie Święto Pieroga odbywało się w Bobrzy na terenie widowiskowych ruin Zakładu Wielkopiecowego. Impreza przyciągnęła mnóstwo mieszkańców gminy, a także turystów, ponieważ poza kulinarnymi wyrobami przygotowano wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

- Cieszymy się, że jubileuszowa edycja Święta Pieroga cieszyła się tak dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców i jak wystawców. Do konkursu na najlepszego pieroga zgłosiło się aż 14 Kół Gospodyń Wiejskich – informuje wójt Miedzianej Góry, Damian Sławski. - Przygotowano około 26 tysięcy pierogów z różnym farszem, nie sposób wszystkich skosztować. Próbowałem nadziewanych dziczyzną, baraniną, cukinią i soczewicą. Wszystkie były pyszne i nie zazdroszczę jury, które musiało je ocenić i wybrać najlepsze.

W wydarzeniu wzięła udział świętokrzyska poseł oraz wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

- 10. Święto Pieroga w Bobrzy to wspaniała okazja do spotkań i dobrych rozmów z mieszkańcami gminy Miedziana Góra. Cieszę się, że mogłam wesprzeć druhny i druhów z OSP Bobrza i dzięki moim staraniom udało się dofinansować zakup nowego wozu strażackiego. Bardzo dziękuję za zabezpieczenie tych uroczystości druhom-strażakom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że 10. Święto Pieroga było tak dobrze zorganizowane - mówiła Anna Krupka.

- Dziękuję wójtowi Damianowi Sławskiemu za wspaniałą współpracę. Wiele od 2016 roku do chwili obecnej udało się dla gminy Miedziana Góra zrobić. To ważne inwestycje drogowe odpowiadające potrzebom mieszkańców, ale również inwestycje w rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i obiekty sportowe. To przykład modelowej współpracy rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego z samorządem gminy Miedziana Góra. A wszystko dla dobra mieszkańców - podkreśliła Anna Krupka.

Zobaczcie zdjęcia z imprezy

Różne farsze świętokrzyskich pierogów

- Tym razem po farsz poszłyśmy w głąb lasu, po jeleninę. Przepis na nasze nadzienie pochodzi z kuchni dworskiej z XV wieku, ale trochę został zmodyfikowany. Pierogi są polane sosem ze świeżych śliwek z dodatkiem czerwonego wina i cynamonu – informuje Wanda Toporek z Koła Gospodyń Wiejskich „Macierzanka” z Miedzianej Góry.

Nadzienie z dzika przygotowały też panie z Koła Gospodyń Wiejski „Bobrzanki”, a „Chełmowinaki” z dyni i soczewicy z dodatkiem imbiru. Oblęgorek reprezentowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich - „Jagienki” nadziały pierogi mięsem z kaczki a „Czerwone Korale” leśnymi grzybami.

Gospodarstwo Agroturystyczne Bogumiły Włodarskiej z gminy Mniów przygotowały pierogi faszerowane białym serem i białą kapustą.

Najlepsza baranina i dziczyzna

Komisja Konkursowa uznała, że najlepsze pierogi sporządziło Koło Gospodyń Wiejskich „Ciosowianki” z Ciosowej. A reprezentował je Tomasz Soczomski, który ugotował pierogi nadziewane baraniną z dodatkiem chilli, świeżej kolendry i innych przypraw, podane w rosole.

- Nasze pierogi nawiązują do kołdunów litewskich, ale w nieco zmienionej formie. Jestem entuzjastą gotowania, korzystałem z gotowego przepisu, ale podkręciłem go na swój sposób. Farsz przygotowałem specjalne na tę imprezę, każde moje danie jest inne, bo nigdy nie spisuję przepisów – dodała Tomasz Soczomski.

Drugie miejsce zajęły „Macierzanki” z pierogami z jelenia i sosem śliwkowym, a trzecie „Bobrzanki”, które nadziały pierogi farszem z dzika.

Podczas imprezy odbył się konkurs lepienia pierogów dla zaproszonych gości, a także Bieg Rolnika, animacje, gry i zabawy dla dzieci. Na scenie wystąpiły „Bobrzanki Kapela”, zespół Wierna Rzeka i Kapela Typowy Janus.

Podczas imprezy można było zwiedzać teren zabytkowego Zakładu Wielkopiecowego z profesjonalnym przewodnikiem.\

Zobaczcie zdjęcia z imprezy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie