MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wierni szczelnie wypełnili kościoły podczas Triduum Pasachalnego w Starachowicach (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Ładny wystrój Grobu Bożego w kościele Św. Brata Alberta w Starachowicach
Ładny wystrój Grobu Bożego w kościele Św. Brata Alberta w Starachowicach K. Cuch
Pełne były kościoły w Starachowicach i okolicy w czwartek, piątek i sobotę wielkanocną oraz na niedzielnej rezurekcji.

Apogeum tradycji wielkanocnej to religijne triduum paschalne, dni Męki Pańskiej, śmierci Chrystusa na krzyżu i Zmartwychwstania. Dni największego smutku chrześcijan i największej radości. Są wielkimi wydarzeniami roku liturgicznego kościele katolickim. Triduum rozpoczęło się w Wielki Czwartek wieczorem, a zakończyło mszą rezurekcyjną w Wielką Niedzielę.

Wielki Czwartek, jest to dzień Ostatniej Wieczerzy. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia w Kościele jest umywanie nóg przez księdza dwunastu mężczyznom, na znak miłości bliźniego.

Ludzie w Starachowicach znajdują w tym współczesne odniesienia do zachowań wielkich tego świata, publicznie mieniących się chrześcijanami, a często pogardzających maluczkimi, biednymi.
Także wtedy Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i bezkrwawą ofiarę mszy św., bez której teraz nie można sobie wyobrazić niedzieli, święta czy ważniejszej uroczystości patriotycznej. Księża z większości parafii w mieście i powiecie starachowickim otrzymali kwiaty od wiernych. Podczas ostatniej wieczornej mszy w tym dniu zamilkły kościelne dzwony. Zastąpiły je głuche kołatki. Tak było do soboty.
Wielki Piątek jest to najsmutniejszy dzień w roku liturgicznym. Chrystus został ukrzyżowany i skonał po długich mękach.

Śmierć tryumfowała, triumfowało zło. Dzwony milczą, nie wzywają na ratunek, człowiek zdany jest na pastwę zła.

Wielu wiernych przez cały dzień nic nie jadło, zachowując ścisły post. Po południu odprawiano liturgię wielkopiątkową, której głównym punktem jest czytanie opisu Męki Pańskiej według Św. Jana i oddawanie czci krzyżowi, przez ucałowanie stóp Ukrzyżowanego. W sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie od 37 lat, z wielkim powodzeniem, Misterium Męki Pańskiej jest grane przez 50 aktorów amatorów, w każdą sobotę postu, prócz wielkiej soboty, dla kilku tysięcy pielgrzymów, turystów i wiernych.

Wielka Sobota To dzień święcenia pokarmów, przede wszystkim jajek. Są symbolem życia. Dlatego od dzielenia się święconym jajkiem rozpoczynamy niedzielne śniadanie. Dlatego z takim pietyzmem jajka są ozdabiane, tworząc pisanki, kraszanki. Podczas popołudniowej mszy księża święcili ogień i wodę, dwa żywioły. Nowy, czysty ogień do poświęcenia był zapalany od paschału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie