Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki w zagnańskich lasach. Ostrzegający komunikat na stronie urzędu gminy. Nadleśniczy uspokaja

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W środę, 15 listopada na stronie internetowej gminy Zagnańsk pojawił się komunikat dotyczący wilków. Poproszono w nim, by mieszkańcy zachowali ostrożność. Czy na terenie zagnańskich lasów rzeczywiście grasują wilki? Czy mieszkańcy mają się czego bać? Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, Marek Miazga uspokaja i wyjaśnia.

Wilki w gminie Zagnańsk. Ostrzeżenie dla mieszkańców. Nadleśniczy uspokaja

W środę, 15 listopada na stronie gminy Zagnańsk pojawił się komunikat dotyczący wilków. Początek umieszczonej na stronie informacji brzmi niepokojąco: "W związku z doniesieniami na temat sytuacji konfliktowych z udziałem wilka Wójt Gminy Zagnańsk zaleca mieszkańcom zachowanie ostrożności."

Czy mieszkańcy gminy mogą czuć się zagrożeni? Czy wilki stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi? Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, Marek Miazga uspokaja. Okazuje się, że umieszczony na stronie komunikat to działanie prewencyjne.

Wilki na terenie lasów gminy Zagnańsk występują już od kilku lat, sądzę więc, że dla nikogo nie jest to zaskoczeniem

- wyjaśniał nadleśniczy, Marek Miazga.

- Myślę, że wielu grzybiarzy, spacerowiczów mogło je spotkać w warunkach leśnych, naturalnych. Wiadomo, że wilki rozmnażają się w naszych warunkach. Ich główną ostoją są lasy suchedniowskie. Stamtąd emigrują i właściwie zajęły wszystkie większe kompleksy w okolicach. Można je spotkać właściwie wszędzie, bo wilki przychodzą tu za pokarmem i nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Tutaj mają swoją bazę pokarmową, a stanowi ją zwierzyna płowa na przykład sarny czy jelenie. Wilki migrują po to, by zdobyć bazę pokarmową i oczywiście nowe terytoria - mówi Marek Miazga.

Dodał, że mieszkańcy nie powinni się bać o swoje domostwa, bowiem główną bazą bytową wilka jest las. Nadleśniczy nie wyklucza jednak, ze można je spotkać na polach, łąkach czy leśnych drogach.

- W związku z tym, że jest jakaś presja na zwierzynę płową, zwierzyna ta wychodzi z lasu w okolice domostw i wtedy wilki potrafią polować na łąkach (głównie nocą - red.). Można je również przypadkowo spotkać przechodząc przez drogę. W gminie Zagnańsk może się to zdarzyć w rejonie wsi Kołomań czy Długojów - te miejscowości położone są między lasami. Myślę, że spotkanie wilka nie jest tu rzadkością. Ja osobiście znalazłem martwego wilka na drodze krajowej numer 7, który przechodził przez drogę w okolicach Barczy. Była to dwuletnia samica i prawdopodobnie ona także została wypchnięta przez stado w kierunku migracji naturalnej. Zagrożenia dla ludzi jednak nie ma - przyznał nadleśniczy.

Pies - wielkim przysmakiem wilka

Nadleśniczy Marek Miazga uspokajał, że wilk nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Takie zagrożenie może stanowić jednak dla czworonożnych przyjaciół ludzi, czyli psów.

- Wielkim przysmakiem wilków są psy. Wałęsające się psy, a nawet psy puszczone w lesie, bowiem na polowaniach w innych rejonach zdarzały się przypadki, że psy zostały zagryzione i zjedzone przez wilki. Dlatego przestrzegamy, jeśli jesteśmy na spacerze ze swoim czworonogiem, trzymajmy je na uwięzi, na smyczy, raczej nie puszczajmy ich samych, bo może dojść do wypadku - zauważył nadleśniczy.

Szacuje się, że w lasach w rejonie Zagnańska może być od 10 do 15 wilków.

Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy wilka?

Nadleśniczy Marek Miazga zapewnił, że wilk boi się człowieka i mu ustępuje. Co jednak zrobić, gdy spotkamy go na swojej drodze?

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 metrów) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) właściwe nadleśnictwo, lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. https://www.polskiwilk.org.pl/

Lasy Państwowe zalecają stosowanie podstawowych zasad:

  1. Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o tym Urząd Gminy w Zagnańsku.
  2. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  4. Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  5. Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  6. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  7. Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  8. Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  9. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  10. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie