MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze miasta i gminy Małogoszcz przygotowują się na wzrost cen za energię elektryczną

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Ograniczanie natężenia światła na ulicach i całkowite go wyłączanie na niektórych z nich, to jedne ze sposobów w jaki gmina Małogoszcz chce walczyć z rosnącymi cenami energii.
Ograniczanie natężenia światła na ulicach i całkowite go wyłączanie na niektórych z nich, to jedne ze sposobów w jaki gmina Małogoszcz chce walczyć z rosnącymi cenami energii. freeimages.com
Ceny energii i ogrzewania idą w górę. Jak z podwyżkami planują sobie poradzić władze gminy Małogoszcz? Czy ewentualne oszczędności odbiją się na mieszkańcach?

Cena za 1 kWh w porównaniu do ostatniego roku wzrosła o około 240%. W 2022 roku wyniosła ona 0,65 złotych/kWh, w 2023 roku gminy zapłacą 2,25 złotych/kWh.

W zeszłym roku za samą energię elektryczną gmina płaciła ponad 600 tysięcy złotych z budżetu który wynosił 60 milionów złotych.

W 2023 roku energia będzie kosztować gminę ponad 2 miliony złotych przy budżecie który w tej chwili oceniany jest na również około 60 milionów złotych.

- Tak wysokie koszty energii elektrycznej to potężne obciążenie dla gminy. Jesteśmy jeszcze przed wykonaniem projektu budżetu na przyszły rok, ale widać że koszty na wydatki bieżące cały czas rosną - powiedział w rozmowie z nami burmistrz Małogoszcza, Mariusz Piotrowski

Gmina musi więc oszczędzać.

Małogoszcz, będzie ciemniej na drogach

W gminie Małogoszcz oświetlenie uliczne to już energooszczędne lampy LED i to rozwiązanie daje spore oszczędności. Mimo to władze rozważają także częściowe lub czasowe wyłączanie oświetlenia przy drogach w gminie. W budynkach i jednostkach organizacyjnych, światło będzie włączane tylko tam gdzie jest ono niezbędne. Budynki w nocy, po zamknięciu, nie będą oświetlane.

-W ten sposób będziemy szukać oszczędności jeśli idzie o energię elektryczną. W kwestii ogrzewania, to na ten moment mamy zapewnione bezpieczeństwo. Ciepła w szkołach nie zabraknie, w większości naszych placówek mamy ogrzewanie olejowe. Zapas paliwa jest do końca roku, ale co będzie w przyszłym trudno nam w tej chwili powiedzieć. Najważniejsze jest to, że dla uczniów ciepła nie zabraknie – mówi burmistrz

W placówkach oświaty gmina również chce zmniejszać temperaturę w weekendy i inne dni wolne od szkoły. - Będziemy oszczędzać jak tylko możemy, ale tak by nie wpływało to na bezpieczeństwo i zdrowie naszych uczniów w szkołach. Temperatur nie będziemy obniżać w czasie trwania zajęć w klasach. Do końca tego roku wytrzymamy – dodaje burmistrz.

Gmina Małogoszcz jest częścią grupy zakupowej, wspólnie kupujących energię elektryczną, do której należy większość gmin powiatu jędrzejowskiego oraz kilka gmin z sąsiednich powiatów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie