Figurka z Ćmielowa na licytację

  Figurka z Ćmielowa na licytację

  /jap./

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Figurkę z numerem jeden wręczył prezydentowi Bushowi nasz prezydent Lech Kaczyński

  Figurkę z numerem jeden wręczył prezydentowi Bushowi nasz prezydent Lech Kaczyński ©archiwum

  Jednym z darów przekazanych na licytację WOŚP jest unikatowy czarny pies z… porcelany, pochodzący z Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie.
  Figurkę z numerem jeden wręczył prezydentowi Bushowi nasz prezydent Lech Kaczyński

  Figurkę z numerem jeden wręczył prezydentowi Bushowi nasz prezydent Lech Kaczyński ©archiwum

  Cena wywoławcza tej figurki wynosi 4 tysiące dolarów! Dlaczego figurka czarnego teriera jest unikatowa?

  - Jest to rzeźba zaprojektowana w 1961 roku. Nasza firma wykonała je w limitowanej serii zaledwie dwunastu sztuk. Więcej ich nie powstanie. Każda dostała swój kolejny numer i specjalne oznaczenie, które nie pozwoli na jej podrabianie. A wszystko dzięki specjalnej czterobarwnikowej pieczęci w kolorze niebieskim, umieszczonej na spodzie figurki.
  Najbardziej skrywana tajemnica firmy, to właśnie skład owej pieczęci. Nie znają jej nawet pracownicy ćmielowskiej manufaktury, bo każdy z nich tylko częściowo pracował przy opracowywaniu jej składu - wyjaśnia właściciel Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie Adam Spała, który przekazał figurkę na licytację dyrektorowi Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierzowi Wielgusowi.

  Dlaczego terier i dlaczego czarny? Już wyjaśniamy. Otóż pierwsza figurka z numerem jeden powstała specjalnie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha, który ma właśnie czarnego psa i dlatego figurkę pomalowano też na ten kolor. Ten specjalny prezent z Polski wręczył amerykańskiemu prezydentowi polski prezydent Lech Kaczyński.
  - Pozostałe jedenaście figurek postanowiłem przekazać do różnych licytacji charytatywnych, aby uzyskane pieniądze mogły posłużyć jakimś dobrym celom. W ten sposób figurka z numerem jedenaście trafiła właśnie do dyrektora Wielgusa - wyjaśnia nasz rozmówca.

  Kto kupi to unikalne porcelanowe cudo, przekonamy się już podczas tegorocznego finału WOŚP, ale licytacja czegoś, czego na świecie jest zaledwie dwanaście egzemplarzy z pewnością będzie emocjonująca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo