Będzie licytacja na cały świat

  Będzie licytacja na cały świat

  /IB/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Słynny czarny terier szkocki z ćmielowskiej porcelany będzie gwiazdą tegorocznego XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kielcach.
  Wicestarosta powiatu kieleckiego Marian Ferdek podarował na licytację grafikę autorstwa Czesława Leszka Machnickiego, ucznia profesora Xawerego Duni

  Wicestarosta powiatu kieleckiego Marian Ferdek podarował na licytację grafikę autorstwa Czesława Leszka Machnickiego, ucznia profesora Xawerego Dunikowskiego. ©Ł. Zarzycki

  I nie tylko w Kielcach. Figurkę najdroższego psa chcemy licytować łącząc się na żywo ze sztabami WOŚP w Ameryce i Anglii. W tym roku Fabryka Porcelany AS Ćmielów, która corocznie wspomaga nasze finały Orkiestry, pobiła wszystkie rekordy. Adam Spała, właściciel ćmielowskiej fabryki, dosłownie wyjął spod serca aż osiem pięknych, porcelanowych cudeniek. Wśród nich gwiazdą numer jeden jest oczywiście czarny terier szkocki, unikatowa rzeźba projektu Mieczysława Naruszewicza z 1961 roku, jedna z 12, jakie powstały na cały świat. Figurkę z numerem 1 otrzymał 8 czerwca 2007 roku prezydent USA George W. Bush od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jako prezent o specjalnym podtekście, gdyż teriery szkockie to ulubiona rasa przywódcy USA.

  Jaki terier, takie nerwy

  Figurka terriera, którą wczoraj przywiózł w największą troską dr Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach, ma numer 11, jest opatrzona specjalną czterobarwnikową pieczęcią, na potwierdzenie autentyczności, podobnie jak artyści sygnują swoje dzieła. Cena wywoławcza cennego drobiazgu: 4 000 dolarów amerykańskich lub 9800 złotych. Pozostałe figurki terierów decyzją Adama Spały, właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów, również zostaną sprzedane na aukcjach, z tym że najdrożej wyceniona została figurka z numerem 2 - aż na 25 000 dolarów amerykańskich (!) i ma być zlicytowana na rzecz chorych dzieci.

  Zdecydowaliśmy się zrobić z naszego teriera światowca i dlatego poprzez sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowane w USA i Anglii chcemy poprowadzić na żywo licytację cennej figurki podczas finałowego koncertu 13 stycznia o godzinie 20 w Kieleckim Centrum Kultury. Emocje gwarantowane!

  - W życiu się tak nie denerwowałem opiekując się terierem - zwierzył się nam dr Włodzimierz Wielgus, kiedy przywiózł drogocennego pieska do naszego sztabu.

  Porcelanowy zwierzyniec

  Na tej samej aukcji będzie można również licytować inne porcelanowe rzeźby: figurkę golfisty - projektu Adama Spały z 2005 roku, figurkę kota harmonisty z kociej orkiestry (to kolejna gratka dla kolekcjonerów kompletujących kocią orkiestrę, bo co roku prezes Adam Spała darowuje na Finał WOŚP jednego orkiestranta) - z serii zaprojektowanej w 2002 roku również przez Adama Spałę, figurkę wielbłąda - zaprojektowaną w 1957 roku przez Lubomira Tomaszewskiego, figurkę teriera pszenicznego - zaprojektowaną przez Renatę Stańczak w 2006 roku, figurkę pudla corded - zaprojektowaną w 2004 roku przez Kazimiera Czubę, figurkę kota światło księżyca - zaprojektowaną w 1957 roku przez Henryka Jędrasiaka, figurkę czapli - zaprojektowaną w 1958 roku przez Mieczysława Naruszewicza.

  Dary od starosty

  Nie pozostał w tyle z darami na XVI Finał Orkiestry także Marian Ferdek, wicestarosta kielecki. Przekazał nam wczoraj grafikę autorstwa Czesława Leszka Machnickiego, artysty plastyka, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ucznia profesora Xawerego Dunikowskiego. Zapowiada się naprawdę światowa licytacja!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo