Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstrząsające zdjęcia z kamienic przy ulicy Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach. Za chwilę zostaną wyburzone

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Zdjęcia z kamienic przy Paderewskiego w Kielcach budzą grozę. W przeszłości działy się tutaj bestialskie rzeczy. Zobaczcie, na kolejnych slajdach, jak upiornie prezentuje się to miejsce>>>
Zdjęcia z kamienic przy Paderewskiego w Kielcach budzą grozę. W przeszłości działy się tutaj bestialskie rzeczy. Zobaczcie, na kolejnych slajdach, jak upiornie prezentuje się to miejsce>>>Joanna Biskup, Barbara Biskup, Marta Sowińska i Katarzyna Zapała
Za kilka dni z krajobrazu Kielc znikną kamienice przy ulicy Paderewskiego 10 i 12. Te mury były świadkami dramatycznej historii stolicy województwa świętokrzyskiego - tu mieściły się siedziby niemieckich służb w tym Gestapo a po wojnie komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Wnętrza, napisy wyryte w ścianach, zabawki, stare fotografie i inne porzucone w kamienicach przedmioty uwieczniły na zdjęciach cztery kielczanki: Joanna Biskup, Barbara Biskup, Marta Sowińska i Katarzyna Zapała.

Wstrząsające zdjęcia z kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach

„Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie…” tak pisała Marta Sowińska, która opublikował kilkadziesiąt wstrząsających zdjęć na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Wstrząsające zdjęcia z kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach

I dodała: Paderewskiego 10 i 12. Miejsce kaźni ofiar terroru Gestapo i NKWD, a po wojnie - polskiej bezpieki.
Szczebelki odliczanych dni wyryte w murze, białe kafelki, które mogłyby opowiedzieć niejedną historię przelanej krwi. A tuż obok, za kratami, codzienny harmider ulicy. Wiele lat później w tym samym miejscu toczyć się będzie normalne życie. Śladem po nim pozostają do dziś słoje z ogórkami, uczniowskie zeszyty i puste butelki rozczarowań i radości. Już za chwilę miejsce to przestanie istnieć, buldożery zrównają z ziemią wszystkie wydarzenia. Niech pozostaną choć w naszej pamięci".

Wstrząsające zdjęcia z kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach

Kamienice przy ulicy Ignacego Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach pochodzą z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Znajdują się u zbiegu ulic Solnej i Ignacego Paderewskiego - dawniej Ferdinanda Focha w Kielcach. Kamienice powstały według projektu architekta Romualda Kasickiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego uznawane wówczas za bardzo okazałe i nowatorskie. Od 1935 roku budynek kamienicy przy ulicy Ignacego Paderewskiego 12 znajdował się w dyspozycji Policji Państwowej. W okresie II wojny światowej w kamienicy tej mieściła się siedziba tajnej policji z Niemiec, nazistowskich władz okupacyjnych Gestapo. Areszt dla więźniów znajdował się w piwnicach budynku. Według historyka, profesora Stanisława Meduckiego, aresztowanych – bito młotkami, pejczami, kopano, wkładali ofiarom palce w drzwi, podwieszali do sufitu, razili prądem i tłukli na śmierć. Zgodnie z relacją rodziny wśród przetrzymywanych w areszcie był między innymi zamordowany później harcerz Szarych Szeregów i kurier Armii Krajowej Wojciech Szczepaniak. Od stycznia 1945 roku po wkroczeniu do Kielc wojsk sowieckich, według ustaleń historyków dotychczasowy areszt gestapo został przekształcony na siedzibę mającą złą sławę służby Związku Radzieckiego - NKWD i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, skąd koordynowano działania bezpieki w regionie. W kolejnych latach kamienicą przy ulicy Ignacego Paderewskiego 10 dysponowała Milicja Obywatelska a po 1989 roku - Policja.

Kilkanaście lat temu Urząd Miast przekazał kamienicę Akademii Świętokrzyskiej, która miała go wyremontować i urządzić w niej eleganckie mieszkania dla kadry naukowej. Lecz ten plan nie został zrealizowany. Uczelnia sprzedała kamienice 10 i 10a Dorbudowi, który kupiła także sąsiedni budynek pod numer 12. Dorbud miał ciekawe plany. Chciał wyburzyć kamienice, na co uzyskał zgodę w 2013 roku i wybudować Dom Zdrowia dla osób dojrzałych i starszych. Miały powstać tak zwane mieszkania chronione, czyli lokale własnościowe umożliwiające komfortowe życie i zapewniające niezbędny poziom udogodnień i opieki dla osób w starszym wieku. Jednak ze względu na przeciągające się procedury, w tym protesty sąsiadów – Dorbud projektu nie zrealizował, a potem popadł w finansowe tarapaty. Spółkę przejął syndyk i cały majątek wystawił na sprzedaż.

W marcu 2014 roku ówczesny właściciel budynków firma Dorbud uzyskała zezwolenia na rozbiórkę obu kamienic. Zgodę wydał między innymi wojewódzki konserwator zabytków Janusz Cedro.

Plan wyburzenia trzech sąsiadujących ze sobą kamienic realizuje już nowy właściciel. W styczniu 2024 roku poinformuje o swoim pomyśle na zagospodarowanie nieruchomości przy ulicy Paderewskiego.

W piwnicach budynków pozostały między innymi oryginalne kraty w oknach, częściowe wyposażenie w tym drzwi do cel z judaszami z okresu działalności aresztu NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.

O kamienicach przy ulicy Paderewskiego informowaliśmy na bieżąco:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto