Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Agata Wojda, kandydatka na prezydenta Kielc, o problemach dzieci i młodzieży. Chce utworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W konferencji Agaty Wojdy wzięli też udział radna Katarzyna Zapała, dyrektor Centrum Krzysztof Gąsior oraz zastępca dyrektora Łukasz Niewczas.
W konferencji Agaty Wojdy wzięli też udział radna Katarzyna Zapała, dyrektor Centrum Krzysztof Gąsior oraz zastępca dyrektora Łukasz Niewczas.
Na temat problemów emocjonalnych i psychicznych dzieci i młodzieży mówiła we wtorek, 9 kwietnia, kandydatka na prezydentkę Kielc Agata Wojda. Wskazała główne problemy i wyzwania w tym obszarze, a także rozwiązania. Jednym z nich ma być utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego w strukturach Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

Agata Wojda, kandydatka na prezydenta Kielc, o problemach młodzieży. Chce utworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego

- Dziś chcemy poruszyć bardzo ważny problem i duże wyzwanie dla miasta. W moim programie jest punkt dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Bezpieczeństwa w kilku kontekstach – dotyczącego zdarzeń kryzysowych, ale również bezpieczeństwa emocjonalnego i psychicznego. Problemy dotyczące tych sfer życia w ostatnich latach narastają i mają związek z sytuacją globalną, zagrożeniem konfliktami zbrojnymi, izolującą pandemią, ale również coraz częściej występującą w placówkach oświatowych agresją rówieśniczą – wyliczała Agata Wojda. - Dla nas to ogromne wyzwanie. Placówki oświatowe powinny być miejscami bezpiecznymi i takimi, w których młodzież i dzieci mogą szukać pomocy mierząc się ze swoimi kryzysami emocjonalnymi czy psychicznymi. Dziś oprócz zasygnalizowania tego problemu, chcemy przedstawić konkretny plan na to, jak temu obszarowi chcemy udzielić wsparcia – dodała kandydatka.

O tym, jakie wyzwania stawiają przed rządzącymi miastem placówki zajmujące się dziećmi i młodzieżą z problemami mówił Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. - Dziękuję za tę konferencję. To pierwsza osoba kandydująca na prezydenta Kielc, która z nami porozmawiała na temat tego, czym my się zajmujemy. Otóż zajmujemy się pomocą psychologiczną, ale również terapią dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych i rodzin. W ostatnich latach obserwujemy bardzo duży wzrost problemów emocjonalnych, depresyjnych i uzależnieniowych u młodych ludzi. To niestety też wzrost samobójstw w grupie wiekowej 15-17 lat. Tu trzeba sobie jasno powiedzieć, że obszar związany ze wsparciem psychologicznym dzieci i młodzieży był bardzo zaniedbany. Do lekarza psychiatry dziecięcego trzeba czekać kilka miesięcy, nawet prywatnie – mówił dyrektor. - Centrum jest na tak zwanym „garnuszku” miasta, a to ogranicza nasze możliwości. Potrzebujemy przebudować strukturę Centrum i poszerzyć ofertę pomocową, bo publicznych ośrodków, które bezpłatnie świadczą takie usługi jest jak na lekarstwo. A prywatnie trzeba zapłacić nie raz kilkaset złotych za wizytę, co przerasta możliwości rodziców – zaznaczył Krzysztof Gąsior.

Kandydatka na prezydenta Agata Wojda podkreśliła, że na te wszystkie bolączki jest rozwiązanie. - Najważniejsze jest dostrzeżenie problemu. Ilość przypadków i zaopiekowanych młodych ludzi, którzy znajdują tu bezpieczną przystań świadczy o tym, że musimy zainwestować w to miejsce oraz w kadrę. Żeby móc dać wiatr w żagle tej instytucji w najbliższym czasie będziemy chcieli korzystając ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia pozyskać kontrakt na otworzenie tu publicznej placówki leczenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Drugi krok, już bardziej ambitny, to stworzenie tu Centrum Zdrowia Psychicznego przede wszystkim dedykowanego dzieciom i młodzieży, a w przyszłości też osobom dorosłym – poinformowała Agata Wojda.

- Jeszcze przed pandemią Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że depresja oraz stany depresyjne to problem globalny – zaznaczyła radna Katarzyna Zapała. - Gdy w Polsce po raz pierwszy został wprowadzony lockdown, po trzech miesiącach jego trwania przeprowadzono wśród dzieci i młodzieży badania. Wyraźnie wskazywały one, że o około 25 procent zwiększyła się liczba diagnoz depresji u młodych ludzi. Za tym idą dodatkowo lęki, ogromna samotność, wyizolowanie społeczne kończące się czasem zespołem stresu pourazowego – zwróciła uwagę radna i podkreśliła, że brakuje kadry. - Na jeden etat psychologa przypada ponad 700 dzieci. To zdecydowanie za dużo. W Kielcach mamy to szczęście, że posiadamy zasób ludzi i specjalistów, dzięki których inicjatywie powstał między innymi Wydział Psychologiczny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, a Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji stworzyło program praktyk dla studentów. Bo psychologia to nie tylko 5 lat nauki, ale również setki godzin praktyki – podkreślała radna. - Mam nadzieję, że w tej kadencji jako samorząd będziemy wspierać te wszystkie działania i poszerzymy program wsparcia – dodała.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie