Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Niebieski Marsz przeszedł ulicami Skarżyska-Kamiennej. Byłeś? Znajdź się na zdjęciach

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W czwartek 4 kwietnia kilkaset osób wzięło udział w Błękitnym Marszu, który przeszedł ulicami Skarżyska - Kamiennej.
W czwartek 4 kwietnia kilkaset osób wzięło udział w Błękitnym Marszu, który przeszedł ulicami Skarżyska - Kamiennej. Mateusz Bolechowski
W czwartek 4 kwietnia ulicami Skarżyska-Kamiennej już z po raz XIII przeszedł Niebieski Marsz. Wzięło w nim udział ponad 500 osób. Wydarzenie było wyrazem solidarności dla osób cierpiących na autyzm.

2 kwietnia na całym świecie obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ma na celu zwiększanie świadomości społeczeństw na temat autyzmu i okazanie solidarności z ludźmi cierpiącymi na to zaburzenie i ich rodzinami. W czwartek 4 kwietnia z tej okazji w Skarżysku - Kamiennej już po raz XIII odbył się Niebieski Marsz, zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy numer 2 i stowarzyszenie Praxis, które zajmują się pomocą osobom autystycznym i wspieraniem ich bliskich.

Spod placówki ulicami 1 Maja, Niepodległości, Piłsudskiego i Tysiąclecia ponad 500 osób przeszło do Miejskiego Centrum Kultury. Uczestnicy w dużej części ubrani byli na niebiesko, nieśli balony w tym kolorze i transparenty. Wśród maszerujących byli przedstawiciele szkół i licznych instytucji oraz starosta Artur Berus, pod patronatem którego odbyło się wydarzenie. "Blue Day" w Skarżysku dofinansowany był przez Województwo Świętokrzyskie i Powiat Skarżyski, a także miejscowy oddział Banku Spółdzielczego w Suchedniowie.

Były występy dzieci i młodzieży

W Miejskim Centrum Kultury z układem tanecznym do piosenki „Góry do góry” wystąpiły przedszkolaki i pierwszoklasiści ze Specjalnego Ośrodka- Szkolno - Wychowawczego numer 2 w Skarżysku- Kamiennej. Na scenie zaprezentowała się również młodzież ze Skarżyska;
Maja Serek, Dominik Brzeziński, Miłosz Wrona, Kordian Derlatka i jego tata Marcin. Wykonali dwa utwory zespołu Luxtorpeda - "Autystyczny" oraz „Po niebieskim niebie” Małgorzaty Ostrowskiej. W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs „Autyzm - świat, który warto poznać bliżej- czyli jak pracować z osobą autystyczną. Jego celem było upowszechnianie idei wolontariatu poprzez możliwość przeprowadzenia zajęć z dziećmi ze spektrum autyzmu. - Osoby, które otrzymały pierwsze miejsce za przygotowany scenariusz zajęć nie tylko otrzymały nagrodę, ale będą także mieli okazję zrealizować swoje zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym numer 2 z grupą uczniów - informuje Katarzyna Sieczka z SOSW numer 2. Zwycięzcami zostali: Szkoła Podstawowa numer 3 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Sportowej w Skarżysku- Kamiennej. Nagrody za przygotowane scenariusze otrzymali również uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipowym Polu Skarbowym (Maja Rutkowska, Lena Kapusta, Hubert Szymczyk, Wojciech Ziarkowski), Szkoła Podstawowa numer 7 i Marta Koperek z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Równoległej w Skarżysku- Kamiennej. Podczas wydarzenia młodzież mogła zadeklarować swoją chęć włączenia się do wolontariatu działającego przy Specjalnym Ośrodku- Szkolno - Wychowawczym nr 2.

Autyzm - choroba cywilizacyjna

Autyzm jest zaburzeniem występujące bardzo często. W Europie jedno na sto dzieci rodzi się ze spektrum autyzmu. Często uznawane jest ono za jedną z „chorób cywilizacyjnych”, choć tak naprawdę nie jest chorobą, tylko zaburzeniem rozwoju, którego przyczyny do dziś nie zostały określone. Ludzie z autyzmem nieco inaczej postrzegają świat i w odmienny sposób odbierają bodźce zewnętrzne. Często autystycy nie rozumieją przenośni czy żartów, wszystko odbierają na poważnie. Mają trudności z okazywaniem uczuć, dość często nie lubią dotyku innych ludzi. Problemem dla nich są zmiany, często ludzie z autyzmem ich nie lubią. Objawia się to w codziennych rytuałach – drobiazgowym planie dnia, poruszaniu się znanymi trasami czy ustawianiu przedmiotów w mieszkaniu zawsze w tym samym porządku.U kilku procent autystyków występują wyjątkowe umiejętności, na przykład matematyczne czy pamięciowe.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto