Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce przez trzy dni stolicą wideochirurgii

Luiza Buras-Sokół
W Kielcach debatują sławy chirurgii - obok organizatora zjazdu profesora Stanisława Głuszka (pierwszy z prawej), profesor Wiesław Tarnowski z Warszawy i profesor Maciej Michalik z Olsztyna.
W Kielcach debatują sławy chirurgii - obok organizatora zjazdu profesora Stanisława Głuszka (pierwszy z prawej), profesor Wiesław Tarnowski z Warszawy i profesor Maciej Michalik z Olsztyna. Dawid Łukasik
Ponad 300 specjalistów z kraju i ze świata uczestniczy w tu w wyjątkowym sympozjum

Wideochirurgia obejmuje nowoczesne techniki chirurgiczne, dzięki którym, z racji małej inwazyjności, a więc niewielkiego nacięcia, korzyścią dla pacjenta jest znikomy uraz operacyjny, niewielka bolesność, szybki powrót do normalnej aktywności.

- W trzydniowym sympozjum uczestniczą chirurdzy z Polski, z Ukrainy, Czech, Stanów Zjednoczonych i Kanady, w sumie około 300 osób. Celem spotkania jest podkreślenie rangi chirurgii małoinwazyjnej w rozwoju medycyny polskiej oraz prezentacja postępów światowych i polskich w tej dziedzinie chirurgii - informuje gospodarz konferencji, profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Stolica regionu świętokrzyskiego podobną konferencję gości już po raz trzeci. Wcześniej obchodzono tu 5- i 15-lecie wideochirurgii w Polsce. - Jesteśmy ośrodkiem, który wyróżnia się pod względem chirurgii małoinwazyjnej. Dziś trudno już nawet wymienić obszar, w którym takich procedur się nie stosuje. Wykorzystuje się je w obrębie jamy brzusznej, szyi, głowy, stawów. Z dnia na dzień słyszymy o nowych technologiach, o nowych możliwościach, chirurgia małoinwazyjna wkracza do praktyki klinicznej - zauważa profesor Głuszek.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach niektóre zabiegi wykonywane są obecnie wyłącznie laparoskopowo, tak jest między inymi w przypadku operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego, przy zabiegach antyrefluksowych czy połączenia przełykowo-żołądkowego.

Profesor Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej uważa, że klinika kierowana przez profesora Stanisława Głuszka jest jednym z bardziej doświadczonych i wyrazistych ośrodków chirurgii miniinwazyjnej w kraju. Zdaniem konsultanta przygotowanie mentalne czy możliwości fizjologiczne polskich chirurgów w żaden sposób nie odbiegają od tego, co reprezentują w dziedzinie wideochirurgii lekarze na Zachodzie. Jedyną barierą mogą być kwestie ekonomiczne związane z dostępem do nowoczesnego sprzętu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie