Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okularnicy na własne życzenie są wśród nas

(EK)
Wstajesz wcześnie rano, przecierasz oczy i zaczynasz dzień od wpatrywania się w monitor komputera lub tabletu.

Między szybkim śniadaniem a wyjściem z domu sprawdzasz jeszcze pocztę, przeglądasz portale społecznościowe, a potem… Kilka lub kilkanaście godzin pracy przy komputerze i wieczorem – dla relaksu – jesteś na „fejsie” albo na twitterze. Nic dziwnego, warto wiedzieć co na świecie, co nowego u znajomych. Ale warto też dobrze widzieć, choćby po to, żeby wiedzieć. Tymczasem wielu z nas bagatelizuje ostrzeżenia okulistów i nie robi nic, aby zadbać o oczy i nie stracić wzroku.

Dane są alarmujące. Z powodu wad wzroku cierpi około 44 procent Polaków w przedziale wiekowym od 16 do 54 lat. A najgorsze jest to, że „fundujemy” sobie choroby oczu „na własne życzenie”.

– Niemal co czwarta osoba, u której już wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, nie planuje nawet w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Tymczasem brak dbałości o oczy może być przyczyną groźnych komplikacji, których w pewnych przypadkach nie można skorygować przy użyciu soczewek czy operacji – podkreśla we wnioskach z badań nad stanem wzroku Polaków prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant do spraw okulistyki, dodając, że ten problem dotyczy głównie młodych ludzi, którzy jeszcze nieźle widzą dziś. A jutro? Jeśli już teraz nie zdbają o swoje oczy, w przyszłości mogą mieć poważne problemy. Jak temu zapobiegać?Co ma jedzenie do oczu? Ma, i to bardzo dużo.

Aby zachować ostrość widzenia, warto zadbać przede wszystkim właśnie o zdrową dietę - podobną do zalecanej w przypadku schorzeń kardiologicznych. Najwięcej korzyści przynosi jadłospis wspomagający pracę układu krążenia, bo pomaga nie tylko sercu, ale również oczom. Pamiętajmy o pokarmach zawierających duże ilości cynku, który zapobiega szkodom powodowanym przez światło, witaminy A, luteiny, beta-karotenu oraz zeaksantyny. W diecie na zdrowe oczy nie powinno zabraknąć cytrusów, fasoli, grochu, marchwi, zielonych warzyw liściastych, ostryg, orzechów, drobiu oraz czerwonego mięsa.

Okulary ochronne powinni nosić ludzie, którzy wykonują pracę kwalifikowaną do grupy wysokiego ryzyka bezpieczeństwa widzenia, ale także osoby aktywnie uprawiające sporty, w których urazy oczu zdarzają się najczęściej, czyli np. koszykarze. Ogromną wagę do zdrowia oczu powinny przywiązywać osoby pracujące przy komputerze. W ich przypadku, konieczne są regularne badania wzroku.

W upalne dni obowiązkiem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Najważniejszym kryterium przy ich doborze nie jest wygląd, a przepuszczalność światła – dobre okulary zatrzymają ok. 99-100 proc. promieniowania UVA i UVB. Promienie słoneczne mogą mieć niekorzystny wpływ nie tylko na skórę, ale również na zdrowie oczu. Zbyt długotrwałe wystawianie oczu na działanie słońca może być m.in. przyczyną rozwinięcia się zaćmy, zwyrodnienia rogówki czy – w najgorszym przypadku – raka powieki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie