Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośmiorniczki wspierają bezpieczeństwo wcześniaków

Luiza Buras-Sokół [email protected]
Ośmiorniczki spełniają rolę terapeutyczną. Są też uroczo kolorowe. Na małym zdjęciu: mała rączka ściska mackę ośmiorniczki.
Ośmiorniczki spełniają rolę terapeutyczną. Są też uroczo kolorowe. Na małym zdjęciu: mała rączka ściska mackę ośmiorniczki. archiwum
Jak sprawić, by urodzone przedwcześnie dziecko przeżyło jak najmniej stresu? Pomoże oczywiście zabawka, jednak nie zwyczajna, ale o wyjątkowych właściwościach - ośmiorniczka z mackami imitującymi pępowinę

Coraz więcej polskich szpitali uczestniczy w akcji charytatywnej „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Inicjatorami kampanii w Polsce są lekarze z Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, którzy postanowili rozpowszechnić pomysł zaczerpnięty z placówek w Danii, Holandii i Ukrainy.

By dziecko czuło się jak u mamy w łonie

Ośmiorniczki to niezwykłe maskotki dla wcześniaków, wykonane z bawełny.

- Wspierają poczucie bezpieczeństwa dziecka, które w łonie matki trzyma pępowinę i czuje się dzięki temu dobrze. W inkubatorze, wcześniaki próbują łapać za rurki, dreny, cewniki, co nie jest wskazane. Wtedy właśnie przydają się macki ośmiornicy – opowiada Marta Tomaszewska, lekarz pediatra z Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Terapeutyczne znaczenie niezwykłych maskotek potwierdza doktor Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w szpitalu wojewódzkim. - Kluczowe są wypustki ośmiorniczek, miękkie, w sam raz do chwytania dla małych rączek - opowiada lekarka.
Dodatkowo maluch tulący zabawkę ma możliwość kontaktu z florą bakteryjną matki. Wystaczy, że wcześniej kobieta również przytuli ośmiorniczkę.

Świetny pomysł ze Skandynawii

Doktor Marta Tomaszewska przeczytała o szczegółach akcji i powstaniu ośmiorniczek na blogu Polki mieszkającej w Danii i poprzez media społecznościowe dotarła do kobiet, które charytatywnie zaczęły dziergać zabawki.

- Ośmiorniczki są produkowane przez wolontariuszki, zgodnie z restrykcyjnymi zasadami. Składają się w 100 procentach z antyalergicznej bawełny i są wypełnione kulką silikonową. Należy prać je w temperaturze 60 stopni Celsjusza - podkreśla rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Anna Mazur-Kałuża.

Każdy wcześniak otrzymuje jedną kolorową ośmiorniczkę, którą po wyjściu ze szpitala może zabrać ze sobą do domu.

Akcja zatacza coraz szersze kręgi

W akcję zaangażowało się już wiele szpitali i kobiet, które wykonują zabawki. Pomysł podchwyciły szpitale we Wrocławiu, Chorzowie, Poznaniu czy Rudzie Śląskiej

Miesięcznie potrzebnych jest coraz więcej ośmiorniczek, dlatego uczestnicy kampanii apelują o jej wsparcie. Pomagać można na wiele sposobów: przez polubienie na Facebooku i udostępnianie informacji o akcji, dzierganie ośmiorniczek czy kontaktowanie się ze szpitalami. Można również wesprzeć działania finansowo bądź przez podarowanie nici lub włóczki. Szczegóły na profilu facebookowym: Ośmiorniczki dla wczesniaków.

Kampanię wspiera fundacja „Kochaj mnie ….Po Prostu”, zajmująca się dziećmi zagrożonymi nieprawidłowym rozwojem, z wadami genetycznymi, rozwojowymi, chorobami neurologicznymi, zaburzeniami psychicznymi i wcześniakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie