Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suplementy diety tak, jednak z rozsądkiem

Opracowanie Luiza Buras-Sokół [email protected]
Podstawą prawidłowego stosowania suplementów diety jest ich właściwy dobór, dostosowany do potrzeb naszego organizmu
Podstawą prawidłowego stosowania suplementów diety jest ich właściwy dobór, dostosowany do potrzeb naszego organizmu 123RF
Suplementy diety mogą pomóc lub zaszkodzić, najważniejsze to dobrze je wybrać. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę

Suplementy diety są w Polsce coraz bardziej popularne. Największym zainteresowaniem cieszą się te, które wspomagają odchudzanie. Drugie w kolejności są witaminy. Informacji na temat suplementów poszukujemy najczęściej w internetowych wyszukiwarkach lub polegamy na doświadczeniach znajomych. Tymczasem – jak ostrzegają eksperci – takie podejście może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku.

Podstawą prawidłowego stosowania suplementów diety jest ich właściwy dobór, dostosowany do potrzeb naszego organizmu, a konkretnie odpowiadający na niedobory określonych witamin i minerałów.

Diagnostyka i natura

Właściwe zastosowanie suplementów wiąże się przede wszystkim z podejściem przyczynowym. Jeżeli, w wyniku odpowiedniej suplementacji, usuniemy przyczynę naszych dolegliwości, osiągniemy efekt na długie lata. Aby więc dobrać suplement, którego działanie będzie skuteczne i trwałe, niezbędne jest określenie stanu organizmu oraz zidentyfikowanie jego niedoborów.

– W przypadku suplementacji “na ślepo” musimy się z możliwością uszkodzenia narządów wewnętrznych, np. wątroby, czy pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Wybór preparatów do suplementacji musi więc zostać poprzedzony kompleksową diagnostyką, która zweryfikuje, jakie są realne potrzeby organizmu oraz pozwoli precyzyjnie zniwelować niedobory – podkreśla doktor Dariusz Siwik.

Popularnym zagranicą narzędziem diagnostycznym umożliwiającym określenie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami, takimi jak toksyny, grzyby czy pasożyty, jest Test Obciążeń Organizmu. W Europie stosuje go ponad 30 tysięcy lekarzy. Jest też coraz popularniejszy w Polsce. Według danych Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum w naszym kraju do tej pory z testu skorzystało 100 tysięcy osób.

– Test Obciążeń Organizmu daje też pełen obraz funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dopiero wyposażeni w taką wiedzę jesteśmy w stanie dobrać indywidualną kurację bezpiecznymi suplementami, która wzmocni układ odpornościowy oraz umożliwi zniwelowanie problemów zdrowotnych – tłumaczy Weronika Łapińska, diagnosta laboratoryjny z Revitum.

Na rynku występują dwa rodzaje suplementów – naturalne i syntetyczne. Do drugiej grupy zaliczymy przede wszystkim witaminy i minerały wytwarzane na podstawie wzorów chemicznych. Chociaż chemicznie stanowią odwzorowanie substancji występujących w przyrodzie, to jednak są to substancje wyizolowane, pozbawione towarzystwa innych substancji aktywnych mających duży wpływ na działanie danego suplementu. W te dodatkowe składniki są z kolei bogate naturalne suplementy, otrzymywane jako wyciąg z substancji naturalnie występujących w przyrodzie (minerały, zioła, owoce) i to jest ich zdecydowana przewaga nad syntetycznymi. Działanie naturalnych suplementów diety jest nieporównywalnie bezpieczniejsze, bo są one mniej inwazyjne, i skuteczniejsze, ponieważ nasz organizm łatwiej je przyswaja.

Fast-food i fast life

Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie. Odżywiamy się tak jak żyjemy: szybko i niedbale, przez co naszym organizmom brakuje istotnych wartości odżywczych. Może to prowadzić do niedoborów witaminowo-minerałowych i zaburzać pracę narządów wewnętrznych. Dodatkowo, jesteśmy stale narażeni na działanie toksyn, które obciążają organizm i przyczyniają się do powstawania alergii, podrażnień skóry czy chorób płucnych. W takiej sytuacji przyjmowanie suplementów diety staje się wskazane.

Właściwie dobrane suplementy wpływają pozytywnie na rekonwalescencję po przebytych chorobach oraz pomagają organizmowi mobilizować siły w trakcie ich trwania. Przykładami chorób, w których pomocniczo stosowana jest suplementacja, są choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, przewlekłe choroby wątroby. Dużo mówi się o konieczności przyjmowania kwasu foliowego przez kobiety planujące zajście w ciążę. Równie ważne jest zapobieganie niedoborom jodu u dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie