Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień bez Papierosa. Każda paczka zabiera prawie 4 godziny życia

Luiza Buras-Sokół
Freeimages.com
Sześćdziesiąt tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej. Nawet sporadyczne sięganie po tytoń się nie opłaca - to każdorazowo 11 minut życia mniej. Choć to tak wiele, palacze się nie zniechęcają - w każdej minucie na świecie sprzedaje się je w łącznej ilości... 10 milionów.

Serce nie lubi dymka
Dane opublikowane na stronie internetowej „Życie bez papierosa” nie powinny dziwić. I choć coraz więcej mówi się na temat szkodliwości tytoniu, palaczy w naszym społeczeństwie nie brakuje. I to właśnie im szczególnie zadedykujmy święto 31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa.

Papierosy to przede wszystkim przyczyna ogromnej ilości chorób, i to poważnych. Ponad 90 procent pacjentów, którzy cierpią na przewlekłą chorobę obturacyjną płuc, choruje właśnie z powodu palenia papierosów. Podobnie jest też z niektórymi rodzajami raka płuc, które wiążą się wyłącznie z paleniem. Poważnym zagrożeniem dla palaczy są także choroby serca - miażdżyca naczyń, choroba wieńcowa. Ryzyko zachorowania na nie palacza jest wielokrotnie większe niż osoby, która po tytoń nie sięga.

- Każda paczka papierosów jest strachem przed miażdżycą. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej dwie trzecie powierzchni paczki zajmuje ostrzeżenie przed szkodliwością palenia. Palacz biorąc ją do ręki, jeszcze zanim przeczyta nazwę papierosów, wie, że są szkodliwe. A mimo to pali - zauważa doktor nauk medycznych Wojciech Gutkowski, kardiolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach ostrzegając przed zgubnym nałogiem.

Papierosy niekorzystnie wpływają także na codzienne funkcjonowanie. I nie chodzi tu tylko o gorszy wygląd, ziemistą cerę, zżółknięte zęby, nieprzyjemny zapach, lecz także... wydajność w pracy. Palacze są mniej efektywni. Co chwilę muszą wyjść na papierosa, mają problemy z koncentracją. Odczuwany głód nikotynowy może powodować u nich także rozdrażnienie i zniecierpliwienie.

Mniej papierosów, więcej w portfelu
Jeśli nie przekonują względy zdrowotne, być może warto przyjrzeć się finansowym. Cena paczki papierosów z roku na rok wzrasta. W tej chwili za taką trzeba zapłacić przeciętnie 14 złotych. Wypalenie jednej na dzień w skali miesiąca wyniesie zatem 420 złotych, w skali roku - aż 5040 złotych. To kwota, która spokojnie pozwoli na zakup kina domowego czy też na zagraniczne wczasy, i to wcale nie z tej niższej półki.

Korzyści wynikających z rzucenia nałogu jest wiele. Po 20 minutach spada ciśnienie, po 48 godzinach wyostrza się smak i zapach, po 2 tygodniach poprawia się kondycja fizyczna. Trwałe porzucenie papierosów to już znacznie lepszy stan zdrowia - po kilku miesiącach ustępuje kaszel, duszności i zmęczenie, po roku o połowę zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału. Po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuc staje się identyczne, jak u osoby niepalącej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie