zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Sztuka mycia uszu

  Sławomir DOBOSZ

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  * Jak najlepiej dbać o higienę uszu?

  - Może to dziwnie zabrzmi, ale przede wszystkim uszy należy myć codziennie. Tak, jak codziennie myjemy zęby, tak też trzeba zadbać o uszy.

  * Czy są jakieś specjalne wskazówki, jak czyścić uszy?

  - Trzeba pamiętać, aby do mycia uszu nie używać twardych przedmiotów, takich jak wykałaczki. Można w ten sposób trwale uszkodzić błonę bębenkową.
  Najlepiej uszy czyścić wacikami. Kanał słuchowy ma dwa zakręty, dlatego trzeba też zwrócić uwagę na to, że palcem nie usunie się całej woskowiny. A pozostałości mogą przerodzić się w korek z woskowiny.

  * Czym w takim razie skutecznie czyścić uszy?

  - W aptece można kupić specjalne preparaty rozpuszczające woskowinę, ale przed ich zakupem i używaniem trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem laryngologiem.

  * A jeśli już dojdzie do powstania korka z woskowiny, co wtedy robić?

  - Wtedy zostaje tylko i wyłącznie kontakt z lekarzem. Nie polecałbym w żadnym razie tak zwanych ludowych metod.

  * To znaczy?

  - Słyszałem na przykład o wkładaniu do uszu gotowanych ziemniaków lub płukaniu gorącą herbatą. Takimi sposobami można tylko spowodować nieodwracalne zmiany w uchu. W najlepszym razie może to prowadzić do podrażnienia błony bębenkowej.

  * Jakie są objawy przy powstaniu korka z woskowiny, co powinno nas zaniepokoić?

  - Pierwszy objaw to pogorszenie się słuchu. Powstaje tak zwana okluzja, czyli wrażenie, że swój głos słyszy się głośno, a inne znacznie ciszej.

  * Czyli najlepsze jest mycie uszu wacikami z wodą?

  - Tak, radziłbym też zwrócić uwagę na temperaturę wody. Nie może ona być ani za zimna, ani tym bardziej gorąca. Powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.

  * Wszyscy, których coś niepokoi, mogą zbadać słuch za darmo?

  - Na bezpłatne badania zapraszam do Studia Protetyki Słuchu Morse przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 6/2. Na badanie można się umówić pod numerem telefonu: 048-362-64-39.

  * Dziękuje za rozmowę.  Co to jest korek woskowinowy?

  To twardy, zbity czop, który powstaje na skutek długotrwałego gromadzenia się woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym (np. w wyniku braku odpowiedniej higieny). Dolegliwości związane z powstaniem korka woskowinowego pojawiają się najczęściej po dostaniu się wody do przewodu słuchowego zewnętrznego, doprowadzając do spęcznienia zalegającej tam woskowiny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  "Ucho Prezesa". Zobacz wszystkie odcinki

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Jedzenie i zabawa

  Na językach