zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Pij mleko, będziesz wielki

  Pij mleko, będziesz wielki

  Beata ALUKIEWICZ <a href="mailto:alukiewicz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>alukiewicz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pij mleko, będziesz wielki
  Pij mleko, będziesz wielki
  W ostatnich latach wokół mleka narósł bardzo niekorzystny klimat. Pojawiły się publikacje mówiące, że napój ten nie tylko nie ma wielkich wartości odżywczych, ale może też być źle przyswajany przez organizm, a nawet szkodzić niektórym narządom.

  - To bzdura - mówi Maria Turkowska, ekspert od żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - Mleko i jego przetwory są jednym z wartościowszych produktów. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Najnowsze dane Instytutu Żywienia i Żywności mówią, że by zapewnić prawidłowy rozwój organizmu, powinno się wypijać około litra tego białego płynu dziennie.

  Chodzi głównie o zaopatrzenie organizmu w wapń, jeden z podstawowych mikropierwiastków.

  - Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że mleko dla dzieci, a zwłaszcza dla rozwijającej, dorastającej młodzieży jest niezbędne - mówi dr Mieczysław Szalecki, pediatra. - Jeżeli nie zapewni się w tym wieku odpowiedniej ilości wapnia, i to właśnie z mleka, które jest najlepiej przyswajalne i ma korzystny wpływ na gęstość tkanki kostnej, to w przyszłości będzie się miało problemy z kręgosłupem, złamaniami i oczywiście osteoporozą. I nie myślmy że te problemy znikną, gdy jako dorosłe już osoby, mające kłopoty z kośćmi czy zębami nagle zaczniemy mleko pić. Wówczas będzie za późno.

  Picie mleka, to nie tylko mocne kości czy zdrowe zęby. To także ładne, gęste i błyszczące włosy, twarde, nie łamliwe paznokcie. Oczywiście mleko można zastąpić twarogiem, jogurtem, kefirem. Picie codziennie dwóch, trzech szklanek może się przecież po jakimś czasie znudzić i do końca obrzydzić ten zdrowy i niezbędny napój. Tak zwane wyroby mleczne są też wskazane dla osób nie tolerujących mleka, a konkretnie jednego z jego składników - laktozy.

  - Laktoza jest dwucukrem, którego nie toleruje 15-20 procent społeczeństwa - wyjaśnia Maria Turkowska. - Nie ma bowiem w ich organizmie laktazy - enzymu, który rozkłada laktozę na cukry proste. Wówczas pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia. Jest to wada genetyczna, a czasami przypadłość spowodowana zbyt długą przerwą w spożywaniu mleka. Nieużywany enzym zanika. Ale na to jest rada: trzeba zrezygnować z mleka słodkiego i zastąpić je mlecznymi produktami sfermentowanymi, na przykład serem, w którym laktoza jest rozłożona przez bakterie. Dla osób, które z kolei nie tolerują kwaśnego smaku przeznaczone jest słodkie mleko acidofilne. Zawiera ono również bakterie rozkładające laktozę.  Noworodkom - mleko matki

  Natomiast nie powinno się podawać mleka noworodkom. Nawet nie z tego względu, że im zaszkodzi, ale by nie pozbawiać ich najcenniejszego pokarmu, jakim jest mleko matki. Nie można go zastąpić żadnym innym naturalnym czy sztucznym produktem. Znajdują się w nim substancje, które nigdzie w przyrodzie, w żadnym innym organizmie nie występują. To są na przykład czynniki powodujące rozwój czerwonych i białek ciałek krwi. Pokarm zawiera także immunoglobulinę - związek, który wprawdzie można wyprodukować sztucznie, ale który jest bardzo drogi i stosuje się go w leczeniu bardzo chorych dzieci. Matczyne pożywienie chroni przed wrzodami żołądka, astmą, alergią, cukrzycą. Dzięki pewnej substancji, której działanie nie zostało jeszcze do końca zbadane, zapobiega nowotworom - blokuje gen sprzyjający niekontrolowanemu rozmnażaniu się ich komórek. Innymi słowy - to olbrzymi parasol ochronny. Bo kobieta nie karmi mlekiem! To co mlekiem matki nazywamy, jest żywą tkanką, przetworzoną krwią.  Ile mleka powinny pić dzieci i młodzież?

  Dzieci 1-3 lata - 850 ml

  Dzieci 4-6 lat - 900 ml

  Dzieci 7-12 lat - 950 ml

  Dziewczęta 13-20 lat - 1100 ml

  Chłopcy 13- 20 lat - 1150 ml
  Co zawiera w mleko

  - białko zwierzęce, pełnowartościowe, dobrze przyswajalne

  - węlowodany (laktoza)

  - tłuszcz

  - mikroelementy:

  - wapń - z punktu widzenia żywieniowego najważniejszy mikroelement

  - fosfor

  - magnez

  - potas

  - sód

  - cynk

  - żelazo

  - miedź

  - witaminy A, E, D3, B1, B2, B6, B12, C, niacynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę, Beta-karoten
  Maria Turkowska, specjalistka od spraw żywieniowych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach:

  - Mleko i jego przetwory są jednym z wartościowszych produktów. A już zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Najnowsze dane Instytutu Żywienia i Żywności mówią, że by zapewnić prawidłowy rozwój organizmu, powinno się wypijać około litra tego białego płynu dziennie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Styl życia

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Jedzenie i zabawa

   Na językach

   Gry