zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Pij mleko, będziesz wielki

  Pij mleko, będziesz wielki

  Beata ALUKIEWICZ <a href="mailto:alukiewicz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>alukiewicz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pij mleko, będziesz wielki
  Pij mleko, będziesz wielki
  W ostatnich latach wokół mleka narósł bardzo niekorzystny klimat. Pojawiły się publikacje mówiące, że napój ten nie tylko nie ma wielkich wartości odżywczych, ale może też być źle przyswajany przez organizm, a nawet szkodzić niektórym narządom.

  - To bzdura - mówi Maria Turkowska, ekspert od żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - Mleko i jego przetwory są jednym z wartościowszych produktów. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Najnowsze dane Instytutu Żywienia i Żywności mówią, że by zapewnić prawidłowy rozwój organizmu, powinno się wypijać około litra tego białego płynu dziennie.

  Chodzi głównie o zaopatrzenie organizmu w wapń, jeden z podstawowych mikropierwiastków.

  - Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że mleko dla dzieci, a zwłaszcza dla rozwijającej, dorastającej młodzieży jest niezbędne - mówi dr Mieczysław Szalecki, pediatra. - Jeżeli nie zapewni się w tym wieku odpowiedniej ilości wapnia, i to właśnie z mleka, które jest najlepiej przyswajalne i ma korzystny wpływ na gęstość tkanki kostnej, to w przyszłości będzie się miało problemy z kręgosłupem, złamaniami i oczywiście osteoporozą. I nie myślmy że te problemy znikną, gdy jako dorosłe już osoby, mające kłopoty z kośćmi czy zębami nagle zaczniemy mleko pić. Wówczas będzie za późno.

  Picie mleka, to nie tylko mocne kości czy zdrowe zęby. To także ładne, gęste i błyszczące włosy, twarde, nie łamliwe paznokcie. Oczywiście mleko można zastąpić twarogiem, jogurtem, kefirem. Picie codziennie dwóch, trzech szklanek może się przecież po jakimś czasie znudzić i do końca obrzydzić ten zdrowy i niezbędny napój. Tak zwane wyroby mleczne są też wskazane dla osób nie tolerujących mleka, a konkretnie jednego z jego składników - laktozy.

  - Laktoza jest dwucukrem, którego nie toleruje 15-20 procent społeczeństwa - wyjaśnia Maria Turkowska. - Nie ma bowiem w ich organizmie laktazy - enzymu, który rozkłada laktozę na cukry proste. Wówczas pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia. Jest to wada genetyczna, a czasami przypadłość spowodowana zbyt długą przerwą w spożywaniu mleka. Nieużywany enzym zanika. Ale na to jest rada: trzeba zrezygnować z mleka słodkiego i zastąpić je mlecznymi produktami sfermentowanymi, na przykład serem, w którym laktoza jest rozłożona przez bakterie. Dla osób, które z kolei nie tolerują kwaśnego smaku przeznaczone jest słodkie mleko acidofilne. Zawiera ono również bakterie rozkładające laktozę.  Noworodkom - mleko matki

  Natomiast nie powinno się podawać mleka noworodkom. Nawet nie z tego względu, że im zaszkodzi, ale by nie pozbawiać ich najcenniejszego pokarmu, jakim jest mleko matki. Nie można go zastąpić żadnym innym naturalnym czy sztucznym produktem. Znajdują się w nim substancje, które nigdzie w przyrodzie, w żadnym innym organizmie nie występują. To są na przykład czynniki powodujące rozwój czerwonych i białek ciałek krwi. Pokarm zawiera także immunoglobulinę - związek, który wprawdzie można wyprodukować sztucznie, ale który jest bardzo drogi i stosuje się go w leczeniu bardzo chorych dzieci. Matczyne pożywienie chroni przed wrzodami żołądka, astmą, alergią, cukrzycą. Dzięki pewnej substancji, której działanie nie zostało jeszcze do końca zbadane, zapobiega nowotworom - blokuje gen sprzyjający niekontrolowanemu rozmnażaniu się ich komórek. Innymi słowy - to olbrzymi parasol ochronny. Bo kobieta nie karmi mlekiem! To co mlekiem matki nazywamy, jest żywą tkanką, przetworzoną krwią.  Ile mleka powinny pić dzieci i młodzież?

  Dzieci 1-3 lata - 850 ml

  Dzieci 4-6 lat - 900 ml

  Dzieci 7-12 lat - 950 ml

  Dziewczęta 13-20 lat - 1100 ml

  Chłopcy 13- 20 lat - 1150 ml
  Co zawiera w mleko

  - białko zwierzęce, pełnowartościowe, dobrze przyswajalne

  - węlowodany (laktoza)

  - tłuszcz

  - mikroelementy:

  - wapń - z punktu widzenia żywieniowego najważniejszy mikroelement

  - fosfor

  - magnez

  - potas

  - sód

  - cynk

  - żelazo

  - miedź

  - witaminy A, E, D3, B1, B2, B6, B12, C, niacynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę, Beta-karoten
  Maria Turkowska, specjalistka od spraw żywieniowych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach:

  - Mleko i jego przetwory są jednym z wartościowszych produktów. A już zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Najnowsze dane Instytutu Żywienia i Żywności mówią, że by zapewnić prawidłowy rozwój organizmu, powinno się wypijać około litra tego białego płynu dziennie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Dodatek w czwartek, 8 grudnia

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Dodatek w czwartek, 8 grudnia

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach