Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pij mleko, będziesz wielki

Beata ALUKIEWICZ <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

W ostatnich latach wokół mleka narósł bardzo niekorzystny klimat. Pojawiły się publikacje mówiące, że napój ten nie tylko nie ma wielkich wartości odżywczych, ale może też być źle przyswajany przez organizm, a nawet szkodzić niektórym narządom.

- To bzdura - mówi Maria Turkowska, ekspert od żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - Mleko i jego przetwory są jednym z wartościowszych produktów. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Najnowsze dane Instytutu Żywienia i Żywności mówią, że by zapewnić prawidłowy rozwój organizmu, powinno się wypijać około litra tego białego płynu dziennie.

Chodzi głównie o zaopatrzenie organizmu w wapń, jeden z podstawowych mikropierwiastków.

- Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że mleko dla dzieci, a zwłaszcza dla rozwijającej, dorastającej młodzieży jest niezbędne - mówi dr Mieczysław Szalecki, pediatra. - Jeżeli nie zapewni się w tym wieku odpowiedniej ilości wapnia, i to właśnie z mleka, które jest najlepiej przyswajalne i ma korzystny wpływ na gęstość tkanki kostnej, to w przyszłości będzie się miało problemy z kręgosłupem, złamaniami i oczywiście osteoporozą. I nie myślmy że te problemy znikną, gdy jako dorosłe już osoby, mające kłopoty z kośćmi czy zębami nagle zaczniemy mleko pić. Wówczas będzie za późno.

Picie mleka, to nie tylko mocne kości czy zdrowe zęby. To także ładne, gęste i błyszczące włosy, twarde, nie łamliwe paznokcie. Oczywiście mleko można zastąpić twarogiem, jogurtem, kefirem. Picie codziennie dwóch, trzech szklanek może się przecież po jakimś czasie znudzić i do końca obrzydzić ten zdrowy i niezbędny napój. Tak zwane wyroby mleczne są też wskazane dla osób nie tolerujących mleka, a konkretnie jednego z jego składników - laktozy.

- Laktoza jest dwucukrem, którego nie toleruje 15-20 procent społeczeństwa - wyjaśnia Maria Turkowska. - Nie ma bowiem w ich organizmie laktazy - enzymu, który rozkłada laktozę na cukry proste. Wówczas pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia. Jest to wada genetyczna, a czasami przypadłość spowodowana zbyt długą przerwą w spożywaniu mleka. Nieużywany enzym zanika. Ale na to jest rada: trzeba zrezygnować z mleka słodkiego i zastąpić je mlecznymi produktami sfermentowanymi, na przykład serem, w którym laktoza jest rozłożona przez bakterie. Dla osób, które z kolei nie tolerują kwaśnego smaku przeznaczone jest słodkie mleko acidofilne. Zawiera ono również bakterie rozkładające laktozę.

Noworodkom - mleko matki

Natomiast nie powinno się podawać mleka noworodkom. Nawet nie z tego względu, że im zaszkodzi, ale by nie pozbawiać ich najcenniejszego pokarmu, jakim jest mleko matki. Nie można go zastąpić żadnym innym naturalnym czy sztucznym produktem. Znajdują się w nim substancje, które nigdzie w przyrodzie, w żadnym innym organizmie nie występują. To są na przykład czynniki powodujące rozwój czerwonych i białek ciałek krwi. Pokarm zawiera także immunoglobulinę - związek, który wprawdzie można wyprodukować sztucznie, ale który jest bardzo drogi i stosuje się go w leczeniu bardzo chorych dzieci. Matczyne pożywienie chroni przed wrzodami żołądka, astmą, alergią, cukrzycą. Dzięki pewnej substancji, której działanie nie zostało jeszcze do końca zbadane, zapobiega nowotworom - blokuje gen sprzyjający niekontrolowanemu rozmnażaniu się ich komórek. Innymi słowy - to olbrzymi parasol ochronny. Bo kobieta nie karmi mlekiem! To co mlekiem matki nazywamy, jest żywą tkanką, przetworzoną krwią.

Ile mleka powinny pić dzieci i młodzież?

Dzieci 1-3 lata - 850 ml

Dzieci 4-6 lat - 900 ml

Dzieci 7-12 lat - 950 ml

Dziewczęta 13-20 lat - 1100 ml

Chłopcy 13- 20 lat - 1150 ml

Co zawiera w mleko

- białko zwierzęce, pełnowartościowe, dobrze przyswajalne

- węlowodany (laktoza)

- tłuszcz

- mikroelementy:

- wapń - z punktu widzenia żywieniowego najważniejszy mikroelement

- fosfor

- magnez

- potas

- sód

- cynk

- żelazo

- miedź

- witaminy A, E, D3, B1, B2, B6, B12, C, niacynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotynę, Beta-karoten

Maria Turkowska, specjalistka od spraw żywieniowych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach:

- Mleko i jego przetwory są jednym z wartościowszych produktów. A już zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Najnowsze dane Instytutu Żywienia i Żywności mówią, że by zapewnić prawidłowy rozwój organizmu, powinno się wypijać około litra tego białego płynu dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie