Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieprzyjaciel kleszcz

/wit/

Jego królestwem jest teren zalesiony i wilgotny. Dlatego, gdy wrócisz z lasu z grzybobrania lub spaceru dokładnie obejrzyj swoje ciało. Sprawdź czy nie przyniosłeś z wycieczki kleszcza.

Kleszcze najczęściej występują w lasach, ale zaatakować mogą również nad rzeką i terenach bagnistych. Można go spotkać na źdźbłach trawy i na liściach. By kleszcz wpił się w skórę wystarczy zahaczyć o gałąź, trawę czy drzewo na którym siedzi. Kleszcz wpija się w skórę bezboleśnie i natychmiast zaczyna ssać krew. Jeśli nie wyjmiesz go jak najszybciej, istnieje ryzyko zakażenia na przenoszone przez pajęczaka choroby. Kleszcze najczęściej wpijają się w okolice głowy, uszu, pachwin, rąk i nóg w zgięciach łokci i pod kolanami. Lubią żerować tam, gdzie skóra jest delikatna i cienka. Kleszcz jest najgroźniejszy dopiero po upływie 12 godzin od ukąszenia. Dlatego postaraj się usunąć go ze swojego ciała nie później niż po ich upływie. Potem pajęczak ma czas by opić się krwi i zacząć wydalać do organizmu przenoszone przez siebie bakterie.

Jak usunąć skutecznie kleszcza?

Gdy już zauważysz w swoim ciele kleszcza, weź do ręki pęsetę i chwyć pajęczaka delikatnie, by go nie zgnieść. Wówczas mogłoby dojść do wyciśnięcia jego zawartości do ciała. Kleszcza pociągnij pewnym i zdecydowanym ruchem do góry. Gdy już go wydobędziesz obejrzyj delikwenta. Jeśli jest w całości to operacja udała się. Jeśli części pajęczaka zostały pod skórą, weź igłę i spróbuj wydobyć je spod skóry. Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować spirytusem, albo wodą utlenioną. Miejsca z kleszczem nie wolno smarować masłem, naftą, benzyną ani alkoholem. Takie zabiegi nie pomogą wywabić intruza z naszej skóry na zewnątrz.

Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz przenosi choroby. Jeśli jednak kilkanaście dni po usunięciu pajęczaka zaobserwujesz niepokojące objawy, koniecznie wybierz się do lekarza. Kleszcze mogą zafundować nam kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwsza faza tej choroby rozwija się po minimum tygodniu od ukąszenia. Pojawiają się objawy takie jak bóle mięśni, łamanie w kościach, silne bóle głowy, wymioty, sztywność karku. Koniecznie musisz udać się do szpitala. Tam otrzymasz przeciwciała niszczące wirusa. Nie leczona choroba może mieć groźne konsekwencje.

Kolejna z chorób, które mogą wystąpić po ukąszeniu kleszcza jest borelioza. Po 10-30 dniach od ukłucia na skórze pojawia się rumień, który powiększa się. Towarzyszy mu zwykle podwyższona temperatura ciała. Warto skontaktować się z lekarzem. Boreliozę leczy się bowiem antybiotykami. Jeśli zaniedbasz chorobę możesz spodziewać się groźnych powikłań. Między innymi uszkodzenia serca bądź stawów.

Zaszczep się, a nie zachorujesz

Jeśli planujesz wycieczkę w rejony, gdzie będziesz narażony na kleszcze (lasy, rzeki, jeziora) zabezpiecz się przed ukąszeniem odpowiednią szczepionką. Lekarstwo uchroni cię przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepionkę przyjmuje się w dwutygodniowych odstępach. O receptę poproś lekarza rodzinnego. Zabezpieczy cię ona przed chorobą przez rok. W aptekach i drogeriach dostępne są płyny przeciwko kleszczowe. Możesz więc posmarować nimi ciało zanim zaszczepisz się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie