zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Co nam leży na wątrobie?

  Co nam leży na wątrobie?

  KAK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wątroba nazywana jest przez lekarzy wielką wewnętrzną fabryką i laboratorium chemicznym zarazem. Jej praca warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, choć nie zawsze doceniamy jak bardzo jest ważna. Od sprawności wątroby uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych zachodzących wewnątrz naszego ciała. A jednak zazwyczaj traktujemy ją po "macoszemu", nie przywiązując uwagi do tego co i jak jemy.  Wątroba waży około 1,5 kg i jest zbiorem tysięcy komórek zwanych hepatocytami.
  To one pełnią najważniejszą rolę w pracy wątroby, przemieniając substancje odżywcze wchłaniane z pokarmem, na związki lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Wątroba przemienia to co jemy w energię, hormony, czynniki krzepnięcia krwi i czynniki odpornościowe.  Usuwa też toksyny z organizmu. Aby prawidłowo funkcjonowała, należy zwracać uwagę głównie na to co i jak spożywamy oraz jaki prowadzimy tryb życia. Wiele osób zbyt mało uwagi poświęca zdrowiu wątroby, na szczęście ta dobrze radzi sobie z trudnościami i ma wielkie zdolności do regeneracji. Może funkcjonować nawet po utracie 50 procent swojej wielkości!  Objawy alarmowe

  Pierwsze symptomy chorób wątroby to przemęczenie, apatia i stany depresyjne. Wśród objawów zdarzają się także wymioty i nudności, krwawienia z przewodu pokarmowego, bóle mięśni i stawów.  Najczęstsze choroby na jakie jesteśmy narażeni to: przewlekłe zapalenie wątroby, żółtaczkę oraz marskość wątroby. Najbardziej uszkadza wątrobę alkohol, który upośledza jej działanie powodując otłuszczanie się tego organu oraz spożywanie nadmiernej ilości posiłków wysokokalorycznych przez ludzi, u których wydatek energii na wysiłek fizyczny jest niewielki.  Zdrowe odżywianie

  Cierpiącym na schorzenia wątroby lekarze doradzają wykluczenie używek typu: alkohole, nikotyna, kawa prawdziwa, a także grzyby. Istotnym jest też właściwie przyrządzanie jaki i samo spożywanie posiłków. Wiąże się to z nierozerwalnie z naszym stylem życia. Jeść należy bez pośpiechu, dobrze żuć kęsy, spożywać owoce i warzywa w postaci surowej. Ważna jest także dbałość o zróżnicowaną, urozmaiconą dietę.  Na co dzień uskarżający się na wątrobę powinni pamiętać, że jeść mogą pieczywo czerstwe, z poprzedniego dnia i nie razowe, które teraz bardzo jest modne ale zawiera dużo błonnika niewskazanego dla poprawnego funkcjonowania wątroby. To samo dotyczy grubych kasz, które lepiej zastąpić drobnymi jak np. kus-kus.  Zabronione są potrawy z zawartością wszystkich roślin strączkowych oraz kapusty, cebuli i czosnku, bowiem warzywa te wzmagają wzdęcia niekorzystne dla chorej wątroby. Gotować najlepiej bez przykrycia, bo to pozwala uwalniać substancje wzdymające. Powinno się ograniczyć pokarmy przesłodzone i przesolone.  -Ciężkostrawne śliwki i gruszki - typowe owoce jesieni także są na cenzurowanym - dodaje Katarzyna Spałek - W ogóle najlepiej nie jeść surowych owoców tylko pieczone lub gotowane. Przy diecie łatwo strawnej dla cierpiących w schorzeniach wątroby warto pamiętać, że niewskazane jest jedzenie potraw zimnych i gorących, bo skrajne temperatury wpływają niekorzystnie na konsystencję tłuszczu, który spożywany z potrawami dociera do wątroby.

  Katarzyna Spałek, technolog żywienia:

  Schorzenia wątroby wymagają wielu wyrzeczeń i ograniczeń. Dieta łatwo strawna powinna być oparta na potrawach gotowanych i pieczonych w folii. Duszone dania powinny być przygotowywane bez wcześniejszego podsmażania, bowiem właśnie w tej rumianej skórce jest najwięcej tłuszczu, którego należy unikać. Dlatego nie wolno jeść tłustych mięs, ryb a także tłustych przetworów spożywczych jak ser żółty czy serki topione. Przy schorzeniach wątroby unikać należy frytek i smażonych form ziemniaków, wszelkich zasmażek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach