zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Co nam leży na wątrobie?

  Co nam leży na wątrobie?

  KAK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wątroba nazywana jest przez lekarzy wielką wewnętrzną fabryką i laboratorium chemicznym zarazem. Jej praca warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, choć nie zawsze doceniamy jak bardzo jest ważna. Od sprawności wątroby uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych zachodzących wewnątrz naszego ciała. A jednak zazwyczaj traktujemy ją po "macoszemu", nie przywiązując uwagi do tego co i jak jemy.  Wątroba waży około 1,5 kg i jest zbiorem tysięcy komórek zwanych hepatocytami.
  To one pełnią najważniejszą rolę w pracy wątroby, przemieniając substancje odżywcze wchłaniane z pokarmem, na związki lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Wątroba przemienia to co jemy w energię, hormony, czynniki krzepnięcia krwi i czynniki odpornościowe.  Usuwa też toksyny z organizmu. Aby prawidłowo funkcjonowała, należy zwracać uwagę głównie na to co i jak spożywamy oraz jaki prowadzimy tryb życia. Wiele osób zbyt mało uwagi poświęca zdrowiu wątroby, na szczęście ta dobrze radzi sobie z trudnościami i ma wielkie zdolności do regeneracji. Może funkcjonować nawet po utracie 50 procent swojej wielkości!  Objawy alarmowe

  Pierwsze symptomy chorób wątroby to przemęczenie, apatia i stany depresyjne. Wśród objawów zdarzają się także wymioty i nudności, krwawienia z przewodu pokarmowego, bóle mięśni i stawów.  Najczęstsze choroby na jakie jesteśmy narażeni to: przewlekłe zapalenie wątroby, żółtaczkę oraz marskość wątroby. Najbardziej uszkadza wątrobę alkohol, który upośledza jej działanie powodując otłuszczanie się tego organu oraz spożywanie nadmiernej ilości posiłków wysokokalorycznych przez ludzi, u których wydatek energii na wysiłek fizyczny jest niewielki.  Zdrowe odżywianie

  Cierpiącym na schorzenia wątroby lekarze doradzają wykluczenie używek typu: alkohole, nikotyna, kawa prawdziwa, a także grzyby. Istotnym jest też właściwie przyrządzanie jaki i samo spożywanie posiłków. Wiąże się to z nierozerwalnie z naszym stylem życia. Jeść należy bez pośpiechu, dobrze żuć kęsy, spożywać owoce i warzywa w postaci surowej. Ważna jest także dbałość o zróżnicowaną, urozmaiconą dietę.  Na co dzień uskarżający się na wątrobę powinni pamiętać, że jeść mogą pieczywo czerstwe, z poprzedniego dnia i nie razowe, które teraz bardzo jest modne ale zawiera dużo błonnika niewskazanego dla poprawnego funkcjonowania wątroby. To samo dotyczy grubych kasz, które lepiej zastąpić drobnymi jak np. kus-kus.  Zabronione są potrawy z zawartością wszystkich roślin strączkowych oraz kapusty, cebuli i czosnku, bowiem warzywa te wzmagają wzdęcia niekorzystne dla chorej wątroby. Gotować najlepiej bez przykrycia, bo to pozwala uwalniać substancje wzdymające. Powinno się ograniczyć pokarmy przesłodzone i przesolone.  -Ciężkostrawne śliwki i gruszki - typowe owoce jesieni także są na cenzurowanym - dodaje Katarzyna Spałek - W ogóle najlepiej nie jeść surowych owoców tylko pieczone lub gotowane. Przy diecie łatwo strawnej dla cierpiących w schorzeniach wątroby warto pamiętać, że niewskazane jest jedzenie potraw zimnych i gorących, bo skrajne temperatury wpływają niekorzystnie na konsystencję tłuszczu, który spożywany z potrawami dociera do wątroby.

  Katarzyna Spałek, technolog żywienia:

  Schorzenia wątroby wymagają wielu wyrzeczeń i ograniczeń. Dieta łatwo strawna powinna być oparta na potrawach gotowanych i pieczonych w folii. Duszone dania powinny być przygotowywane bez wcześniejszego podsmażania, bowiem właśnie w tej rumianej skórce jest najwięcej tłuszczu, którego należy unikać. Dlatego nie wolno jeść tłustych mięs, ryb a także tłustych przetworów spożywczych jak ser żółty czy serki topione. Przy schorzeniach wątroby unikać należy frytek i smażonych form ziemniaków, wszelkich zasmażek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach