Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nam leży na wątrobie?

KAK

Wątroba nazywana jest przez lekarzy wielką wewnętrzną fabryką i laboratorium chemicznym zarazem. Jej praca warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, choć nie zawsze doceniamy jak bardzo jest ważna. Od sprawności wątroby uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych zachodzących wewnątrz naszego ciała. A jednak zazwyczaj traktujemy ją po "macoszemu", nie przywiązując uwagi do tego co i jak jemy.

Wątroba waży około 1,5 kg i jest zbiorem tysięcy komórek zwanych hepatocytami. To one pełnią najważniejszą rolę w pracy wątroby, przemieniając substancje odżywcze wchłaniane z pokarmem, na związki lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Wątroba przemienia to co jemy w energię, hormony, czynniki krzepnięcia krwi i czynniki odpornościowe.

Usuwa też toksyny z organizmu. Aby prawidłowo funkcjonowała, należy zwracać uwagę głównie na to co i jak spożywamy oraz jaki prowadzimy tryb życia. Wiele osób zbyt mało uwagi poświęca zdrowiu wątroby, na szczęście ta dobrze radzi sobie z trudnościami i ma wielkie zdolności do regeneracji. Może funkcjonować nawet po utracie 50 procent swojej wielkości!

Objawy alarmowe

Pierwsze symptomy chorób wątroby to przemęczenie, apatia i stany depresyjne. Wśród objawów zdarzają się także wymioty i nudności, krwawienia z przewodu pokarmowego, bóle mięśni i stawów.

Najczęstsze choroby na jakie jesteśmy narażeni to: przewlekłe zapalenie wątroby, żółtaczkę oraz marskość wątroby. Najbardziej uszkadza wątrobę alkohol, który upośledza jej działanie powodując otłuszczanie się tego organu oraz spożywanie nadmiernej ilości posiłków wysokokalorycznych przez ludzi, u których wydatek energii na wysiłek fizyczny jest niewielki.

Zdrowe odżywianie

Cierpiącym na schorzenia wątroby lekarze doradzają wykluczenie używek typu: alkohole, nikotyna, kawa prawdziwa, a także grzyby. Istotnym jest też właściwie przyrządzanie jaki i samo spożywanie posiłków. Wiąże się to z nierozerwalnie z naszym stylem życia. Jeść należy bez pośpiechu, dobrze żuć kęsy, spożywać owoce i warzywa w postaci surowej. Ważna jest także dbałość o zróżnicowaną, urozmaiconą dietę.

Na co dzień uskarżający się na wątrobę powinni pamiętać, że jeść mogą pieczywo czerstwe, z poprzedniego dnia i nie razowe, które teraz bardzo jest modne ale zawiera dużo błonnika niewskazanego dla poprawnego funkcjonowania wątroby. To samo dotyczy grubych kasz, które lepiej zastąpić drobnymi jak np. kus-kus.

Zabronione są potrawy z zawartością wszystkich roślin strączkowych oraz kapusty, cebuli i czosnku, bowiem warzywa te wzmagają wzdęcia niekorzystne dla chorej wątroby. Gotować najlepiej bez przykrycia, bo to pozwala uwalniać substancje wzdymające. Powinno się ograniczyć pokarmy przesłodzone i przesolone.

-Ciężkostrawne śliwki i gruszki - typowe owoce jesieni także są na cenzurowanym - dodaje Katarzyna Spałek - W ogóle najlepiej nie jeść surowych owoców tylko pieczone lub gotowane. Przy diecie łatwo strawnej dla cierpiących w schorzeniach wątroby warto pamiętać, że niewskazane jest jedzenie potraw zimnych i gorących, bo skrajne temperatury wpływają niekorzystnie na konsystencję tłuszczu, który spożywany z potrawami dociera do wątroby.

Katarzyna Spałek, technolog żywienia:

Schorzenia wątroby wymagają wielu wyrzeczeń i ograniczeń. Dieta łatwo strawna powinna być oparta na potrawach gotowanych i pieczonych w folii. Duszone dania powinny być przygotowywane bez wcześniejszego podsmażania, bowiem właśnie w tej rumianej skórce jest najwięcej tłuszczu, którego należy unikać. Dlatego nie wolno jeść tłustych mięs, ryb a także tłustych przetworów spożywczych jak ser żółty czy serki topione. Przy schorzeniach wątroby unikać należy frytek i smażonych form ziemniaków, wszelkich zasmażek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie