zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Lecz się ruchem

  Iza BEDNARZ, <a href="mailto:i.bednarz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>i.bednarz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dr n. med. Dawid Bąkowski, specjalista kardiolog: - 60 proc. dorosłych Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. 47 proc. mężczyzn i 23 proc.

  Dr n. med. Dawid Bąkowski, specjalista kardiolog: - 60 proc. dorosłych Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. 47 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet powyżej 16 roku życia pali papierosy, 40 proc. społeczeństwa ma nadwagę. Przy takim stylu życia i takim braku aktywności fizycznej przeciętny czterdziestolatek ma wydolność sercowo- naczyniową jak pacjent po rozległym zawale serca. I sam sobie na to zapracował. Warto się nad sobą zastanowić. ©D. Łukasik

  Panie doktorze, od kiedy powinniśmy pracować na zdrowe serce?  - Może zabrzmi to szokująco, ale właściwie od dziecka. Badania wykazały, że procesy miażdżycowe zaczynają się już u 10-15- latków. Dzieje się tak zwłaszcza u dzieci nieprawidłowo odżywianych, otyłych, mających mało ruchu. Wydawać by się mogło, że najzdrowszą grupą pod względem kondycji serca są 30-latki, zwłaszcza ludzie aktywni, będący ciągle w ruchu, wykonujący dużo ćwiczeń fizycznych.  Tymczasem kiedy przeprowadzono badania wśród 30-letnich żołnierzy w amerykańskiej armii, okazało się, że już jedna trzecia tych ludzi ma zaawansowane zmiany miażdżycowe.  To znaczy, że licho nie śpi i choroby układu krążenia mogą nas dotknąć nawet w młodzieńczym wieku?  - Oczywiście, że tak.
  I dlatego każdy człowiek przed ukończeniem 20 roku życia powinien sobie zrobić podstawowe badania kardiologiczne: zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, poziom cukru, żeby wykryć zaburzenia już na wstępnym etapie i niczego nie przegapić. Jeżeli wyniki są prawidłowe, wystarczy raz na dwa lata powtarzać takie badania. Jest to bardzo ważne, bo nadciśnienie jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych.  Szacuje się, że 30 proc. dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, z tej grupy tylko jedna trzecia wie, że ma taki problem, a z kolei z tej grupy leczy się tylko niewielka część. Reszta pogrąża się w chorobie, nic o tym nie wiedząc, bo nadciśnienie tętnicze nie boli, nie daje żadnych specyficznych objawów.  Przeważnie zanim dojdzie do zawału, człowiek czuje się zupełnie dobrze. Tymczasem procesy miażdżycowe postępują, prowadząc w finale do zawału, udaru, tętniaków. Dlatego właśnie trzeba regularnie się badać.  Czy wystarczy tylko się badać i wcześnie reagować na wszystkie nieprawidłowości?  - Nie, bo to oznaczałoby, że biernie czekamy aż stan naszego serca zacznie się pogarszać. A trzeba zapobiegać rozwojowi chorób układu krążenia. Ludzie zdrowi mogą przedłużyć dobrą formę swojego serca właściwym trybem życia, czyli stosując odpowiednią, niskotłuszczową dietę, unikając palenia tytoniu, nadużywania alkoholu.  Do tego stylu życia powinien również dołączyć ruch, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu po 30-60 minut ćwiczeń fizycznych. Szczególnie zalecam to osobom mającym pracę biurową, siedzącą, spędzającym kilka godzin przy komputerze. Badanie Interheart, wykazało, że gdyby wyeliminować te powyższe czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, liczba zawałów serca spadłaby aż o 80 proc!  I tak od razu wystarczy wstać od biurka, i zacząć biegać?  - Na początku, jeśli jesteśmy zupełnie nie wysportowani, trzeba się przyzwyczaić do wysiłku. Radzę zacząć od lekkiej rozgrzewki, może marszobiegu, szybszego marszu, a dopiero potem w miarę poprawy naszej kondycji zwiększać wysiłek.  Jakie sporty są zdrowe dla serca?

  - Wszystkie ćwiczenia aerobowe, czyli dotleniające organizm, na przykład jogging, jazda na rowerze, ale szosowo, turystycznie, niekoniecznie kolarstwo górskie. Dobrze wpływa na serce także tenis, pływanie, aerobik, taniec, może być nawet joga, bo to ruch, połączony z relaksem. Nie polecam natomiast ćwiczeń siłowych.  Bardzo często osoby zabiegane, cierpiące na nadmiar obowiązków, mówią: po co będę ćwiczył, ja przez cały dzień się nabiegam w pracy. Często kobiety wychodzą z tego założenia, że większe porządki w domu to jak dwie godziny aerobiku. To samo mówią działkowcy.  - To się tak nie przelicza. Ruch, który wykonujemy w ramach naszych codziennych obowiązków, ma niewiele wspólnego z ruchem zdrowym dla serca. Wielkie sprzątanie w domu czy skopanie działki wcale nie jest równoznaczne z godziną biegania czy jazdy na rowerze. Przy codziennych zajęciach pracują inne partie mięśni, natomiast przy ćwiczeniach fizycznych pracuje całe ciało.  Ponadto ruch związany z wykonywaniem codziennych obowiązków jest obciążony stresem, a ruch, który wykonujemy tylko dla siebie, dla zdrowia, uwalnia nas od stresu. Trzeba pamiętać, że długotrwały stres jest także czynnikiem obciążającym dla serca.  Ćwicząc, tańcząc, czy choćby uprawiając jogę lub inne ćwiczenia połączone z relaksacją, dajemy swojemu organizmowi zwielokrotnioną dawkę zdrowia, bo powodujemy obniżenie ciśnienia tętniczego, redukujemy poziom cukru i cholesterolu, poprawiamy wydolność układu sercowo-naczyniowego, poprawiamy swoją kondycję psychiczną, która także ma wpływ na funkcjonowanie serca.  A ci, którzy są chorzy, bardzo otyli, przebyli zawał serca, czy oni też mogą ćwiczyć?  - Jak najbardziej, bo rehabilitacja ruchowa jest jedną z metod leczenia chorób serca. Nawet ludzie po przeszczepie serca mogą uprawiać ćwiczenia fizyczne. Jest to wręcz zalecane u chorych po zawałach i udarach. Oczywiście ten ruch powinien być skonsultowany z fizjoterapeutą.  A jak przedstawia się stan aktywności przeciętnego dorosłego Polaka?  - Fatalnie. 60 proc. dorosłych Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. 47 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet powyżej 16 roku życia pali papierosy, 40 proc. społeczeństwa ma nadwagę. Przy takim stylu życia i takim braku aktywności fizycznej przeciętny czterdziestolatek ma wydolność sercowo- naczyniową jak pacjent po rozległym zawale serca. I sam sobie na to zapracował. Warto się nad sobą zastanowić.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach