Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania prenatalne dla dojrzałych mam

(IB)
Z badan prenatalnych mogą skorzystać wszystkie ciężarne, które ukończyły 35 lat, a także młodsze kobiety w ciąży u których istnieje ryzyko urodzenia dziecka z wadą
Z badan prenatalnych mogą skorzystać wszystkie ciężarne, które ukończyły 35 lat, a także młodsze kobiety w ciąży u których istnieje ryzyko urodzenia dziecka z wadą A. Piekarski

Od października kobiety powyżej 35 roku życia będące w ciąży będą mogą bezpłatnie skorzystać z badań prenatalnych w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Program profilaktycznych badań prenatalnych finansuje świętokrzyski Narodowy Fundusz Zdrowia.

Po raz pierwszy mieszkanki naszego regionu, które ze względu na wiek, choroby genetyczne w rodzinie i inne czynniki znajdują się w grupie ryzyka urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, będą mogły bezpłatnie skorzystać na miejscu w Kielcach z badań prenatalnych. Taki program profilaktyczny realizuje już świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach.

Diagnostyka jest dwuczęściowa i składa się z badania USG oraz badania biochemicznego, do którego pobiera się krew matki. Sprzęt do badań został zakupiony w Finlandii. W Kielcach będzie można wykonać podstawowy zakres badań prenatalnych, całkowicie bezpiecznych dla płodu i nieinwazyjnych.

Jeżeli wykażą one jakieś nieprawidłowości w rozwoju płodu i będzie potrzebna dokładniejsza diagnostyka inwazyjna, pacjentka zostanie skierowana do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tam także pozostałe badania będą wykonane bezpłatnie. Na razie program diagnostyki prenatalnej będzie prowadzony do końca roku.

Ryzyko wystąpienia wady

Z obserwacji lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka wynika, że około 10 proc. kobiet rodzących w tym szpitalu powinno być poddanych takiej diagnostyce. Kobiety coraz później rodzą dzieci i stąd ryzyko wystąpienia wad wrodzonych jest coraz większe.

- Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości u płodu wzrasta wraz z wiekiem matki, ale maleje wraz z wiekiem płodu, bo część z tych nieprawidłowości jest charakterystyczna dla danego okresu życia płodowego i samoczynnie się cofa - wyjaśnia dr Krzysztof Maciejewski, ginekolog - położnik.

Czynnikami ryzyka wystąpienia wady wrodzonej u płodu jest oprócz wieku matki także palenie papierosów, picie alkoholu, występowanie wad genetycznych w rodzinie.

- Znaczna część wad możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży - podkreśla dr Sławomir Grelewski, ginekolog-położnik, który będzie wykonywał badania prenatalne. - Pozwala to na bezpieczne prowadzenie ciąży i umożliwia podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego.

Kiedy na badanie

Badanie najlepiej wykonywać w okresie między 11 a 13 tygodniem ciąży. - Idealny byłby 12 tydzień, ponieważ w tym okresie nieprawidłowości w budowie i ułożeniu płodu są już dobrze widoczne - wyjaśnia dr Maciejewski.

W przypadku niektórych nieprawidłowości leczenie można podjąć już w okresie życia płodowego.

Diagnostykę inwazyjną (np. biopsję kosmówki) można przeprowadzać dopiero po 15 tygodniu ciąży ze względu na bezpieczeństwo płodu.

Badanie prenatalne trwa około godziny (najwięcej czasu zabiera USG). Wyniki badań będzie można otrzymać w ciągu kilku dni. Metoda daje 95 procent pewności.


W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących w Polsce. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8-10 proc. ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 roku życia wzrasta statystycznie ryzyko wystąpienia patologii płodu uwarunkowanej nieprawidłowościami genetycznymi. Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi 3-5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie